Odwołano go, bo nie chciał tarczy antyrakietowej?

09.02.2007 00:00
Protest przeciwników tarczy antyrakietowej, Warszawa, 28.01.2007 r.

Protest przeciwników tarczy antyrakietowej, Warszawa, 28.01.2007 r. (Fot. ALIK KEPLICZ AP)

Prof. Roman Kuźniar został odwołany ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Rzecznik rządu Jan Dziedziczak powiedział, że prof. Kuźniar został odwołany "w związku z nową koncepcją funkcjonowania PISM". Zgodnie z ustawą o PISM, dyrektora PISM powołuje i odwołuje premier.
Kuźniar powiedział, że dzień wcześniej został odwołany ze stanowiska. Dodał, że nie podano mu uzasadnienia tej decyzji. Na pytanie, czy odwołanie mogło mieć związek z jego rezerwą wobec ulokowania w Polsce bazy rakiet przechwytujących systemu NMD, odparł: "dotarły do mnie poglądy osób z zewnątrz, że był to ostateczny powód, który przyspieszył decyzję o odwołaniu, nie potrafię ocenić, czy to spekulacje, czy wiedza".

Jak podało piątkowe "Życie Warszawy", PISM sporządził poufną ekspertyzę przestrzegającą przed zgodą na umieszczenie w Polsce części systemu NMD.

Kuźniar powiedział, że opracowanie powstało z inicjatywy Instytutu, który ma ustawowy obowiązek dostarczania takich ekspertyz i ocen prezydentowi, premierowi, ministrowi spraw zagranicznych i Sejmowi. Opracowanie zostało przekazane około 10 dni temu.

- Moim obowiązkiem jako dyrektora PISM - już byłego - było dostarczanie analiz, ekspertyz w odniesieniu do ważnych kwestii międzynarodowych, wobec których Polska musi zająć stanowisko. W kraju trwa debata o "tarczy z udziałem różnych ośrodków, różnych ekspertów. PISM nie mógł milczeć w sprawie tak ważnej dla polskiego bezpieczeństwa - dodał.

W wywiadzie dla "ŻW" Kuźniar przypomina, że zadaniem "tarczy" jest obrona terytorium USA, a nie Polski. Umieszczenie bazy w Polsce wzmacniałoby więc bezpieczeństwo USA kosztem bezpieczeństwa Polski. Zdaniem Kuźniara, Polska jako członek NATO i UE ma wystarczające gwarancje bezpieczeństwa, zgoda na amerykański projekt byłaby deklaracją nieufności wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Kuźniar, wykładowca i były dyplomata, specjalizuje się w prawie międzynarodowym i polityce zagranicznej RP. Dyrektorem PISM został w 2005 roku. Po odejściu z tego stanowiska zamierza kontynuować badania w założonym przez siebie w latach 90. Zakładzie Studiów Strategicznych w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim - pierwszym w Polsce cywilnym instytucie badań strategicznych.

W styczniu rząd Stanów Zjednoczonych wystąpił do Czech i Polski z propozycją rozmów o umieszczeniu stacji radarów i wyrzutni rakiet przechwytujących. Tarcza antyrakietowa" ma chronić Stany Zjednoczone, a w przyszłości ewentualnie także Europę, przed atakami rakiet balistycznych wystrzelonych z Azji. Elementy systemu zostały ulokowane na Alasce i w Kalifornii, trzecia baza - w Europie środkowej - miałaby chronić wschodnie wybrzeże USA.

Czy w Polsce powinna zostać wybudowana tarcza antyrakietowa?
Zobacz także
  • Premier Jarosław Kaczyński obiecał, że Polska w ciągu dwóch tygodni odpowie na propozycję USA Politycy: wstępne "tak" dla tarczy antyrakietowej
Skomentuj:
Odwołano go, bo nie chciał tarczy antyrakietowej?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje