MSZ: Polska bez przedstawicieli na najważniejszej konferencji

Na międzynarodowej konferencji nt. bezpieczeństwa, najważniejszym tego typu wydarzeniu na świecie, nie będzie przedstawiciela Polski - pisze na blogu dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Węglarczyk. Zdecydowała tak minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.
"No, prawie nikogo. Będzie niskiego szczebla urzędnik departamentu spraw zagranicznych kancelarii premiera. Ale - nie obrażając tego pana - może tam on co najwyżej robić notatki. Przyjedzie też prywatnie Paweł Zalewski, PiS-owski szef komisji spraw zagranicznych Sejmu, ostatni człowiek w PiS-ie mający profesjonalne podejście do polityki zagranicznej. (...) Jest odsunięty przez kierownictwo i nie cieszy się specjalnym zaufaniem premiera i prezydenta. Być może prywatnie pojawi się sam Sikorski" - pisze Węglarczyk.

Na konferencję miał pojechać właśnie Radek Sikorski, który reprezentował nas tam w ubiegłym roku. Po jego odejściu z rządu, minister Fotyga nie wyznaczyła żadnej osoby, która mogłaby reprezentować Polskę.

Więcej na blogu Bartosza Węglarczyka

230 osób, w tym światowi przywódcy, w Monachium

Konferencja, która rozpoczyna się dziś w Monachium, jest najważniejszym tego typu wydarzeniem na świecie. Przybędą na nią m.in. kanclerz Niemiec, prezydent Rosji, prezydent Ukrainy, szefowie dyplomacji Pakistanu, Niemiec, Białorusi, Australii, Libanu, Rosji i Izraela, sekretarz obrony USA, ministrowie obrony Singapuru i Niemiec, zastępca sekretarza skarbu USA, senatorowie USA Joe Liberman i wielce prawdopodobny kandydat Republikanów na prezydenta USA senator John McCain, prezydent Estonii, premier Bawarii, minister ekonomii Libanu, doradca prezydenta Iranu ds. bezpieczeństwa narodowego, szef dyplomacji UE, sekretarz generalny NATO, wiceministrowie spraw zagranicznych Chin i Japonii oraz ponad 230 innych polityków i ekspertów.

Światowi politycy będą w Monachium dyskutować o sojuszu Europy z USA, roli Rosji, stosunkach z Białorusią, o Iraku i kryzysie irańskim

- To wielki skandal. Z własnej woli odsuwamy się od kluczowych dyskusji nt. bezpieczeństwa. (...) Pani Fotyga musi odejść - komentuje publicysta "Gazety".

Anna Fotyga powinna zrezygnować z funkcji ministra spraw zagranicznych?