Nowy pomysł Giertycha: liceum o rok dłuższe

PRZEGLĄD PRASY. Ministerstwo edukacji ma nowe pomysły na naprawę systemu oświaty w Polsce - pisze "Gazeta Prawna". Niewykluczone jest przedłużenie nauki w liceum o rok oraz wprowadzenie dofinansowania zakupu mundurków - donosi dziennik, który zamieszcza obszerny wywiad z szefem resortu oświaty Romanem Giertychem.
Minister edukacji opowiada w rozmowie z dziennikarzem "Gazety Prawnej" o swoich planach na rok 2007. Jego zdaniem należy przeprowadzić referendum w sprawie programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Jeżeli referendum okaże się niekorzystne dla Giertycha, potwierdza on, że poda się do dymisji.

Roman Giertych ma też zamiar poprosić marszałka Sejmu Marka Jurka o przyspieszenie pracy nad programem "Tani podręcznik". Sejm - zdaniem ministra - wstrzymuje uchwalenie ustawy w tej sprawie. Roman Giertych uważa, że w parlamencie powinny się też znaleźć pieniądze na dofinansowanie obowiązkowych mundurków szkolnych. Prawo do takiego dofinansowania uzyskałyby najuboższe rodziny.

Lider LPR powiedział też "Gazecie Prawnej", że niewykluczone jest wprowadzenie dodatkowego roku nauczania w liceum. 4-letnie licea miałyby funkcjonować, jeżeli obowiązek uczęszczania do pierwszej klasy podstawówki zostanie wprowadzony od 6. roku życia, a nie jak obecnie - od 7. W ten sposób uzyskany rok przeznaczy się na liceum - powiedział minister edukacji.