Ukraina/ 99 proc. mieszkańców Krymu przeciwko NATO

13.07.2011 00:00
17.12.Kijów (PAP) - Prawie 99 proc. uczestników referendumprzeprowadzonego na Krymie przez ukraińskich komunistów nie zgadzasię z polityką dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO. Zaintegracją z Sojuszem Północnoatlantyckim opowiada się około 1proc. mieszkańców półwyspu.
W niedzielę opublikowano wyniki sobotniego referendum, w którymwzięło udział prawie 900 tysięcy osób, co stanowi ponad 58 proc.liczby uprawnionych do głosowania mieszkańców Krymu.

"Wysoki wynik referendum ludowego (...) świadczy o twardym +nie+wobec polityki (głoszącego hasła integracji Ukrainy z NATOprezydenta Wiktora) Juszczenki oraz o negatywnym stosunku zarównodo NATO, jak i do członkostwa Ukrainy w tym agresywnym wojskowo-politycznym bloku" - głosi oświadczenie organizatorów głosowania.

Uczestnicy sobotniego referendum odpowiadali na pytanie: "Czyzgadza się Pan/Pani z politycznym kursem prezydenta UkrainyWiktora Juszczenki dotyczącym członkostwa Ukrainy w NATO?"

Głosowanie odbywało się w 1200 punktach wyborczych. Wedługrelacji ukraińskich mediów, wiele z nich znajdowało się naprzystankach autobusowych.

Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, karty do głosowania możnabyło brać bez żadnych ograniczeń, wydawano je bez legitymowaniagłosujących, a na listy wyborcze mógł się wpisać każdy chętny.

Szef ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej Jarosław Dawydowyczoświadczył, że plebiscyt na Krymie był czysto polityczną akcją,której nie można określać mianem referendum.

Ukraińscy komentatorzy podkreślają jednak, że wyniki głosowaniamogą być wykorzystywane w walce ze staraniami części ukraińskichelit politycznych o członkostwo w NATO.

Należąca do Ukrainy Autonomiczna Republika Krymu jest zdominowanaprzez ludność rosyjskojęzyczną. Wśród mieszkańców półwyspu jestwielu emerytowanych żołnierzy armii ZSRR, którzy po zakończeniusłużby zdecydowali się spędzić tu starość.

Nostalgia za Związkiem Radzieckim i bliskie, często rodzinnezwiązki z Rosją czynią z nich idealnych odbiorców antyzachodniejretoryki.

Podobne nastroje obserwuje się również w gęsto zaludnionych,wschodnich regionach Ukrainy.

Zgodnie z przeprowadzonymi w listopadzie badaniami ukraińskiejopinii publicznej, w skali całego kraju przeciwko członkostwu wNATO wypowiada się 54,1 proc. Ukraińców.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mw/ mskr/

Skomentuj:
Ukraina/ 99 proc. mieszkańców Krymu przeciwko NATO
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje