Mniejsze ulgi w akcyzie na biopaliwa

Wskutek interwencji Komisji Europejskiej producenci biopaliw najprawdopodobniej dostaną sporo mniejszą ulgę w akcyzie.
List w tej sprawie Komisja Europejska wysłała już w październiku, ale resort finansów dwa miesiące zastanawiał się, co w tym zrobić. Zdecydował się ustąpić.

Komisja stwierdziła, że ulgi w akcyzie, które mogą dostać producenci paliw w zamian za dolewanie biokomponentów, są za wysokie. Dziś przysługują w zależności od ilości "biodolewki" - jeśli jest jej od 2 do 5 proc. - 1,50 zł od każdego litra biokomponentów dolanych do paliw, jeśli od 5 do 10 proc. - 1,80 zł. Najwięcej można dostać za dolanie powyżej 10 proc. - 2,20 zł.

W rozporządzeniu ministra finansów jest napisane, że ulga nie może być wyższa niż faktyczna kwota akcyzy zapłacona przez producenta. Komisja Europejska uznała, że ten zapis jest martwy i w przypadku dwóch ostatnich kwot producent dostaje od fiskusa więcej, niż płaci w formie akcyzy. To zaś jest pomoc publiczna niedozwolona w UE bez zgody Komisji.

Resort finansów opublikował już projekt nowego rozporządzenia na swojej stronie internetowej. Ulgi w przyszłym roku mają być znacznie mniejsze - dla benzyny z co najmniej 2-proc. "biodolewką" 1,5 zł, dla oleju napędowego - tylko złotówka. Zostanie za to wprowadzona nowa ulga - dla biopaliw będących "samoistnym paliwem" wyniesie 1,68 za litr. W praktyce oznacza to, że realna stawka akcyzy dla takiego paliwa wyniesie 20 groszy, czyli będzie sześć razy mniejsza niż stawka akcyzy na zwykłą benzynę. Za ulgowe potraktowanie biopaliw budżet zapłaci w przyszłym roku 400 mln zł.

Projekt nowego rozporządzenia jest w tej chwili konsultowany z innymi resortami. Jeśli nie zgłoszą sprzeciwu, to zacznie obowiązywać 1 stycznia. Przeciw zmniejszeniu ulg protestowali przedsiębiorcy zajmujący się produkcją biopaliw.

Zobacz także
  • Europa pokochała biopaliwa
Skomentuj:
Mniejsze ulgi w akcyzie na biopaliwa
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje