Zmarł Leon Niemczyk

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł łódzki aktor Leon Niemczyk. Przez blisko 50 lat kariery zagrał w ponad 400 filmach, także zagranicą.
Jego najważniejsze filmy kinowe to: "Celuloza", "Pociąg", "Krzyżacy", "Nóż w wodzie" i "Rękopis znaleziony w Saragossie".

Leon Niemczyk ma swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd. W 1999 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 roku, Leon Niemczyk odebrał Złotą Żabę dla polskiego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Łodzi.

Urodzony w Warszawie, w czasie wojny brał udział w walkach ruchu oporu, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, był zesłany na roboty do Niemiec. Służył w 444. batalionie III Armii gen. Pattona.

Po powrocie do kraju w 1947 roku grał m.in. w Objazdowym Teatrze Komedii Muzycznej w Warszawie (1948), w amatorskim teatrze w Stoczni Gdańskiej, na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1949).

Dyplomowanym aktorem został w 1952 roku, kiedy zdał w warszawskiej PWST egzamin eksternistyczny. W filmie zadebiutował w 1953 roku w obrazie Jerzego Kawalerowicza "Celuloza". Przez dłuższy czas grywał w filmach NRD-owskich.

Do końca lat 70. pracował również w teatrach, m.in. w Łodzi oraz Bydgoszczy. Od końca 1979 roku gra wyłącznie w filmie.

Jest rekordzistą, jeśli chodzi o role filmowe; przez 50 lat swojej kariery aktorskiej zagrał w ponad 400 filmach. W 1999 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.