Obchody święta niepodległości: PO ma zakaz uczestnictwa?

11 listopada to, jak wiedzą wszyscy, święto narodowe. W tym roku to także ostatni dzień przed wyborami samorządowymi, dzień w którym obowiązuje cisza wyborcza. Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej nie obowiązuje ona wszystkich.
Chodzi oczywiście o Prawo i Sprawiedliwość. Według PO, są na to konkretne dowody. Politycy Platformy wskazują na pismo skierowane przez ich klub parlamentarny do szefa kancelarii prezydenta. W dokumencie tym PO prosi o zgodę na złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Taką zgodę - jak twierdzą politycy PO - co roku dostawali wszyscy, także ich partia. Tym razem jest inaczej. Zgody nie ma, bo, jak w odpowiedzi na list partii Donalda Tuska pisze Aleksander Szczygło, ceremoniał wojskowy takiej możliwości nie przewiduje.

Jak tłumaczy szef kancelarii prezydenta, żadna z partii politycznych nie będzie składać wieńca w trakcie oficjalnych uroczystości. - Tam jest określony porządek i nigdy nie znajdowały się w nim partie polityczne - podkreśla minister Szczygło i dodaje, że składania wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza nie można nikomu zabronić.

Platforma może złożyć wieniec?

- Platforma Obywatelska może złożyć wieniec, ale bez asysty wojskowej, jaka towarzyszy wieńcom składanym przez prezydenta czy premiera - mówi Szczygło.

Szef kancelarii prezydenta podkreśla również, że każda z partii politycznych będzie miała swoich przedstawicieli na uroczystości. Poszczególne partie będą reprezentować członkowie Prezydium Sejmu.

Co ciekawe, szef klubu parlamentarnego PiS Marek Kuchciński, pytany o to, czy jego klub złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odpowiada - Oczywiście! Prezydent zaprosił nas do udziału w tej uroczystości.