Google przeszuka MySpace.com

Google zawarło umowę o współpracy z koncernem News Corporation i należącym do niego serwisem MySpace.com. Kontrakt jest wart co najmniej 900 mln dol.
Umowa przewiduje, że Google będzie mieć wyłączność na dostarczanie usług wyszukiwawczych w serwisie społecznościowo-towarzyskim MySpace.com oraz w innych serwisach należących do Fox International Media (część koncernu News Corp. Ruperta Murdocha). Istniejący od zaledwie dwóch lat MySpace.com to obecnie jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych w USA - według przedstawicieli firmy liczba jego użytkowników (to głównie młodzież) zbliża się już do 100 mln. Od października użytkownicy MySpace.com będą używali właśnie technologii Google do przeszukiwania zasobów serwisu. Do podawanych im wyników wyszukiwania Google będzie dołączać sprzedawane przez siebie reklamy.

Dzięki umowie Google może liczyć na więcej zapytań i użytkowników, a w konsekwencji na większe wpływy od reklamodawców. W zamian kalifornijska firma będzie dzieliła się z kontrahentem przychodami z reklam - umowa przewiduje, że w ciągu najbliższych czterech lat Fox otrzyma od Google z tego tytułu co najmniej 900 mln dol. Umowa kończy spekulacje rynkowe o tym, która z czołowych wyszukiwarek trafi do MySpace.com (o taki kontrakt starał się podobno również portal Yahoo! oraz MSN, czyli internetowe ramię Microsoftu).

To kolejna duża umowa medialna Google w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu firma zawarła porozumienie z agencją prasową Associated Press (AP) dające jej prawo wykorzystywania materiałów agencji w serwisie informacyjnym Google News. A w poniedziałek internetowy gigant podpisał umowę z koncernem Viacom, właścicielem m.in. telewizji MTV i CBS. Daje ona Google prawo do rozprowadzania fragmentów ich produkcji telewizyjnych za pośrednictwem serwisów partnerskich i blogów należących do sieci reklamowej Google. Przed wyświetleniem materiału wideo Google będzie emitować 15-sekundowe reklamy. Wpływami z nich podzielą się Viacom, Google oraz serwisy partnerskie.

Skomentuj:
Google przeszuka MySpace.com
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX