Staś, Nel i roboty na parę

Internetowych komiksów w Polsce powstało dotąd wiele, ale mało było wśród nich rzeczy "do poczytania" - przeważały krótkie kilkuobrazkowe impresje. Ciekawym wyjątkiem jest "Pierwsza Brygada" publikowana w steampunkowym serwisie retrostacja.prv.pl.
Steampunk to modny od niedawna gatunek fantastyki, w której współcześni autorzy umieszczają akcję w XIX wieku, opisując fabularne schematy typowe dla współczesnej fantastyki, ale zrealizowane za pomocą ówczesnej techniki. W steampunku mamy więc np. roboty napędzane parą i komputery zbudowane ze stalowych trybików.

Częste w tej odmianie fantastyki jest też nawiązywanie do klasycznych postaci literatury epoki - w słynnych komiksach Alana Moore'a z cyklu "Liga Niezwykłych Dżentelmenów" występują m.in. kapitan Nemo i doktor Jekyll. Fabuła często nawiązuje wreszcie do ówczesnych konfliktów historycznych związanych z kolonializmem, niewolnictwem czy industrializacją.

Jako taki ten gatunek wydaje się wprost stworzony dla polskich pisarzy. W końcu nasza literacka wyobraźnia wciąż bardzo silnie osadzona jest w XIX wieku, a w dodatku mamy w niej tak doskonale pasujące do fantastyki wątki jak tajemne stowarzyszenia, utopijni działacze społeczni i genialni wynalazcy.

Aż dziw, że poza ważnym wyjątkiem opowiadań Andrzeja Pilipiuka polska fantastyka sięga po steampunk tak rzadko. Komiksy drukowane w serwisie retrostacja.prv.pl przynoszą tu jednak istotną zmianę.

Zaczęło się to w zeszłym roku od serii "Nowe przygody Stasia i Nel". Serię tę przygotowano jako falsyfikat - rzekomo autentyczny komiks z roku 1912 drukowany na łamach tygodnika młodzieży strzeleckiej "Piechur". Do uwiarygodnienia tej mistyfikacji zaproszono nawet Adama Ruska, zasłużonego historyka polskiego komiksu.

W rzeczywistości oczywiście nie było ani takiego tygodnika, ani takiego komiksu (pierwsze polskie komiksy pojawiły się dopiero po pierwszej wojnie światowej). Całość przygotowali scenarzysta Tobiasz Piątkowski (znany głównie z serii "48 stron"), rysownik Janusz Wyrzykowski i twórca Retrostacji Krzysztof Janicz.

"Nowe przygody Stasia i Nel" były jeszcze ciągle raczej żartem niż samodzielną opowieścią. Akcja rozpoczynała się od 51. odcinka rzekomego komiksu (poprzednie numery "Piechura" miały zaginąć w mrokach dziejów), wrzucała nas więc od razu w sam środek fabuły.

W komiksie Stanisław Tarkowski jest już dorosły, a Nel od lat jest jego żoną. W najlepszym stylu steampunkowych bohaterów Staś zbudował gdzieś w Afryce swoją tajną bazę wypełnioną licznymi wynalazkami pochodzącymi m.in. od bogatego filantropa Wokulskiego. Baza służy wspieraniu konspiracyjnych wysiłków na rzecz odzyskania niepodległości Polski, której wtedy wciąż jeszcze nie ma na mapie.

"Nowe przygody Stasia i Nel" okazały się być tylko wprawką do właściwego dzieła, którym jest cykl "Pierwsza brygada". Tutaj już twórcy zrezygnowali z mistyfikacji. Choć zachowali układ graficzny mający przypominać skanowane stronice starego tygodnika, owe stronice noszą współczesne daty.

W pierwszych odcinkach dowiadujemy się, w jaki sposób Stanisław Tarkowski, walcząc z agentami caratu, poznał przypadkiem na Syberii Józefa Piłsudskiego i wtajemniczył go w swoją konspirację. W dalszych według zapowiedzi autorów pojawić się mają m.in. Feliks Dzierżyński, Konstanty Ciołkowski, Maria Curie-Skłodowska i Karol Borowiecki z "Ziemi obiecanej".

W prasie komiksowej ukazywały się dotąd pojedyncze plansze tego komiksu (zwykle czysto parodystyczne - np. na łamach "Chichotu" Staś Tarkowski spotkał ducha Jana III Sobieskiego), na razie istnieje on wyłącznie w sieci. Kolejne odcinki można oglądać pod adresem http://republika.pl/steampunk/piechur/brygada.html.

Mam nadzieję, że komiksy z tego cyklu doczekają się w końcu wydania papierowego. Jeśli nie znajdzie się wydawca komercyjny, przydałoby się tu wsparcie Ministerstwa Edukacji - i mówię to bez ironii. Steampunkowy komiks to ciekawy sposób pokazania tradycji polskiej walki o niepodległość językiem współczesnej kultury masowej.

Skomentuj:
Staś, Nel i roboty na parę
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje