Tajemnicze stowarzyszenie przejmuje EkoFundusz

Nowym szefem rady EkoFunduszu będzie prof. Tadeusz Żarski z SGGW. Czy z jego pomocą PiS odwoła założyciela Funduszu prof. Macieja Nowickiego?
W kwietniu minister środowiska Jan Szyszko odwołał ze stanowiska szefa rady EkoFunduszu Czesława Śleziaka z SLD. W piątek stanowisko zaproponował Tadeuszowi Żarskiemu, szefowi katedry biologii środowiska zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Obaj od lat znają się z uczelni. Żarski czuje się przygotowany do nowej roli: - Jestem specjalistą od higieny środowiska, zajmuję się też skażeniami metalami ciężkimi. Pracowałem w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska - wylicza.

Działalność EkoFunduszu ocenia dobrze. Inaczej niż sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, który przed dwoma miesiącami próbował odwołać cały zarząd EkoFunduszu. PO nazywała to politycznym zamachem PiS na tę instytucję. Zarządu odwołać się nie udało, bo zabrakło jednego głosu w radzie. Teraz prof. Żarski ten głos może zapewnić. - Nie znam zarzutów ministra skarbu, nie chcę się teraz na ten temat wypowiadać - mówi. Dodaje, że założyciel i prezes EkoFunduszu - prof. Maciej Nowicki - to doskonały fachowiec.

Żarskiego z politykami PiS łączy ekologiczne Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Założył je Jan Szyszko w 1997 r. Był wówczas szefem grupy programowej AWS ds. ochrony środowiska. W rządzie Jerzego Buzka został ministrem ochrony środowiska. To on w 1999 r. utworzył radę programową stowarzyszenia, do której weszli m.in. Jarosław Kaczyński, wtedy poseł z ramienia PC, i Adam Lipiński, dziś wiceprezes PiS, wówczas redaktor naczelny tygodnika "Nowe Państwo".

Radosław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska w latach 1997-2000, nigdy nie zetknął się ze stowarzyszeniem. - Pierwszy raz o nich słyszę - mówi.

Stowarzyszenie opracowało część programu wyborczego PiS dotyczącą środowiska. Wielu jego działaczy weszło do Ministerstwa Środowiska, m.in. Konrad Tomaszewski. Był szefem gabinetu politycznego ministra, dopóki "Gazeta" nie napisała, że jest oskarżony w dwóch procesach karnych. Po odwołaniu wrócił do Lasów Państwowych. Jego miejsce zajął inny członek stowarzyszenia - Artur Michalski. Ze stowarzyszenia wywodzi się też Agnieszka Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, zasiadająca od niedawna w radzie EkoFunduszu, i Mateusz Mroz, burmistrz dzielnicy Praga Południe, szef rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Teraz Tadeusz Żarski ma stanąć na czele rady EkoFunduszu - instytucji, która dotuje polskie inwestycje ekologiczne w całym kraju. Tylko w tym roku ma do wydania 220 mln zł.

Według polityków Platformy PiS chce przejąć fundusz, by wykorzystać jego pieniądze do zdobywania głosów w jesiennych wyborach samorządowych.