Ile Łódź straciła w czasie wojny

Ekonomiści wyliczyli, że Łódź straciła przez II wojnę światową 40 mld zł. To równowartość 20 rocznych budżetów miasta.
Dwa lata temu rada miejska uchwaliła, by zlecić obliczenie strat poniesionych przez Łódź podczas wojny i okupacji niemieckiej. Wówczas szacowano, że może to być kwota 10 mld zł. Naukowcy z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego pod kierunkiem profesorów Krzysztofa Baranowskiego i Andrzeja Lecha wyliczyli, że jest to czterokrotnie więcej, niż zakładały wstępne szacunki.

Straty w budownictwie były niewielkie, za to pozbawieni pracy i majątków (konfiskaty) łodzianie stracili 3,2 mld zł. Straty gminy Łódź szacuje się na 380 mln zł, a te poniesione w gospodarce, przemyśle, handlu i komunikacji na 3,3 mld zł. Na niewolniczej pracy łódzkich Żydów w Litzmannstadt Getto i konfiskacie ich mienia Rzesza zyskała 1,2 mld zł.

Naukowcy policzyli, że w sumie daje to ok. 8 mld zł, licząc w złotych z 1 września 1939 r., co przeliczając po kursie dolara w "dzisiejszych złotych", wynosi 40 mld zł.

W porównaniu z Warszawą Łódź straciła niewiele. Zburzono około stu kamienic, cztery synagogi, dwa pomniki. Jednak wiele zabytków ocalało, np. pałace fabrykanckie z całym wyposażeniem.

- Na razie nie ma żadnych podstaw prawnych, by domagać się odszkodowania od Niemiec. Obliczenia wzbogacają naszą wiedzę o historii miasta - mówi Wojciech Michalski, dyrektor wydziału strategii Urzędu Miasta Łodzi.

Skomentuj:
Ile Łódź straciła w czasie wojny
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX