Ziobro zajmie się Radiem Maryja

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ?podda analizie? sprawę pieniędzy zebranych przez Radio Maryja na ratowanie Stoczni Gdańskiej, a przeznaczonych na nieudaną inwestycję giełdową.
W sobotę "Gazeta" opisała, jak kilka lat temu o. Jan Król, najbliższy współpracownik dyrektora Radia Maryja, stracił na giełdzie miliony złotych z darowanych przez słuchaczy świadectw NFI. Dochodzenia w sprawie zbiórki dwukrotnie odmawiała prokuratura toruńska i raz - gdańska.

Czy były wtedy podstawy do podjęcia postępowań? Tym minister się zajmie "w szczególności" - poinformował rzecznik Ziobro.

Zdaniem Marka Rosińskiego z warszawskiej kancelarii Baker & McKenzie podstawy do postępowań prokuratorskich były oczywiste: - Zasady zbiórek publicznych określa ustawa. Cel zbiórki nie może zostać zmieniony w jej trakcie. W przypadku pieniędzy zebranych na stocznię doszło do złamania prawa, ponieważ środki zostały przeznaczone na inny cel.

Wszczęcia śledztwa zażądali w niedzielę liderzy opozycji. - Minister Ziobro stoi przed trudnym dylematem - mówił Jan Rokita. - Po jednej stronie uczciwość, po drugiej skrajna polityczna lojalność wobec swych popleczników z Torunia.

Radio Maryja potwierdziło w sobotę informacje "Gazety". Podało, że "warszawska prowincja redemptorystów pozyskała świadectwa udziałowe NFI". Jednak w protokole obrad Kapituły Generalnej Prowincji z lutego 2002 r. - do którego kopii dotarliśmy - żadnych informacji o tym nie ma. Zanotowano jedynie słowa o. Rydzyka: "Co do Stoczni - zajmowali się tym świeccy (nikt z Ojców), a Radio udostępniło jedynie subkonto; ci, którzy chcieli, otrzymali pieniądze z powrotem (jeśli ktoś wykazał wpłatę)".

Ustępujący prowincjał o. Edward Nocuń ubolewał wtedy, że "nigdy nie został poinformowany o stanie finansowym Radia Maryja".

Skomentuj:
Ziobro zajmie się Radiem Maryja
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX