Generał Jaruzelski odesłał Krzyż prezydentowi

Gen. Wojciech Jaruzelski odesłał wczoraj Krzyż Zesłańców Sybiru prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Przyznał, że popełnił błąd, uważając, że Kaczyński wzniósł się ponad historyczne podziały.
Generał odesłał krzyż wraz z legitymacją, na której widnieje podpis Lecha Kaczyńskiego, i listem do prezydenta. Napisał, że ubolewa, iż ta sytuacja mogła sprawić prezydentowi osobistą przykrość: "Dowiedziałem się, że podpis na wręczonej mi legitymacji znalazł się tam bez Pańskiej wiedzy i woli. Nie cierpię na niedosyt odznaczeń".

"Gazecie" powiedział, że jemu też jest przykro: - To nie tylko moja sprawa, bowiem podobny los był udziałem tysięcy Polaków. Czy oni też nie mają prawa do tego odznaczenia?

Generał w 1940 r. został zesłany z rodziną do Ałtajskiego Kraju. Pracował przy wyrębie tajgi.

O przyznaniu Jaruzelskiemu przez prezydenta Kaczyńskiego Krzyża Zesłańców Sybiru poinformowała we wtorek telewizja TVN, wzbudzając zdumienie urzędników prezydenta.

Przedwczoraj szef prezydenckiej kancelarii Andrzej Urbański stwierdził, że Jaruzelski otrzymał odznaczenie w wyniku podejrzanej pomyłki "wieloletniego urzędnika kancelarii". Ów urzędnik samowolnie dopisał Jaruzelskiego do listy odznaczonych.

Opozycja od dwóch dni kpi z prezydenta, że nie czyta dostarczanych mu dokumentów.

- Prezydent ze zrozumieniem przyjął decyzję generała - skomentował wczoraj sprawę Andrzej Urbański. - Teraz wszyscy, którzy rozpętali tę aferę, powinni się bardzo wstydzić.

  • Przeczytaj List Wojciecha Jaruzelskiego do Lecha Kaczyńskiego