Komendant stalinowskich obozów bez renty

Salomon Morel, komendant obozów w Świętochłowicach i Jaworznie, w których po wojnie zmarło co najmniej półtora tysiąca osób, nie będzie dostawać renty od polskiego rządu. Decyzję o wstrzymaniu świadczeń podjął dyrektor Biura Emerytalnego Służby Więziennej
Morel w czasie II wojny światowej stracił całą rodzinę, sam przeżył Auschwitz. Od lutego do listopada 1945 roku zarządzał obozem w Świętochłowicach niedaleko Katowic. W ciągu kilku miesięcy z powodu tyfusu zmarło tam przynajmniej półtora tysiąca osób - osadzonych bez sądu, w większości Ślązaków, zdarzali się także uczestnicy antyniemieckich powstań z lat 1919-21.

Strażnicy, w tym Morel, bili więźniów, a podczas całonocnych apeli zmuszali do śpiewania niemieckich piosenek. Potem Morelowi powierzono kierowanie obozem w Jaworznie, do którego zsyłano akowców, podejrzaną o antykomunizm młodzież, a także Ukraińców deportowanych w ramach akcji "Wisła". Tam również część więźniów zmarła.

Morel pracował w polskim więziennictwie do 1968 roku, dosłużył się stopnia pułkownika, nabył uprawnienia emerytalne, ale zdecydował się pobierać rentę (ma pierwszy stopień inwalidztwa). Gdyby pobierał emeryturę, mógłby mu ją odebrać tylko sąd. Renta też nie została mu odebrana, ale - jak wyjaśniła Luiza Sałapa, rzeczniczka Centralnego Zarządu Służby Więziennej - bezterminowo zawieszona. - Do czasu, aż przedstawi nam wymagane przez nas dokumenty - powiedziała.

Projekt przepisów, które zezwalałyby trwale pozbawić uposażeń funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, przygotowuje poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Sankcje dotyczyć miałyby osób, które dopuściły się zbrodni lub przestępstw przeciwko narodowi polskiemu. Taki zarzut postawiła Morelowi polska prokuratura, ale ten tuż po wszczęciu śledztwa, w połowie lat 90. wyjechał do Izraela. W ub. roku rząd tego kraju odrzucił wniosek o ekstradycję 86-letniego Morela.

Skomentuj:
Komendant stalinowskich obozów bez renty
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX