Wszystko, co musicie wiedzieć, by dostać tysiąc zł. "becikowego"

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w ubiegłym tygodniu ustawę "becikową" gwarantującą matkom, które urodziły dziecko, jednorazową wypłatę 1 tys. zł. Na razie jednak tylko tym, których dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 504 zł.
Jeszcze w styczniu prezydent ma zdecydować, czy "becikowe" za urodzenie dziecka będą dostawać wszystkie kobiety, jak uchwalił to w ostatnich dniach 2005 r. Sejm. Naciska na to pomysłodawca wypłat "becikowego" dla każdej kobiety bez względu na dochody - Liga Polskich Rodzin.

Tymczasem o zasiłek już mogą się starać kobiety o niskich dochodach, choć nie bez problemu, bo sprawdziliśmy - urzędnicy zupełnie nie wiedzą, co mówić matkom, które zgłaszają się po wypłaty. Gdy nasza reporterka wcieliła się w mamę, która właśnie urodziła dziecko, i udała się do ośrodka pomocy społecznej na warszawskim Mokotowie, usłyszała: - "Becikowe"? A, to my nic jeszcze nie wiemy. Niech pani za tydzień przyjdzie.

W innym ośrodku pomocy społecznej - na warszawskiej Białołęce - dowiedzieliśmy się, że składać dokumenty już można, choć jak działa ustawa, nie wiadomo. Chaos w tej sprawie panuje także w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Dlatego ustaliliśmy dla naszych czytelników, co trzeba zrobić, by matka mogła dostać okrzyczany przez polityków 1 tys. zł za urodzenie dziecka. Dziś tylko matka najuboższa, ale może już za dwa tygodnie (prezydent ma czas na decyzję do 18 stycznia) każda rodząca Polka.

"Nowy Dzień" ustalił, w jaki sposób starać się o "becikowe":

* O "becikowe" mogą się starać kobiety, które urodziły dziecko po 1 stycznia 2006 r.

* Mają na to rok od urodzenia dziecka.

* Dokumenty trzeba złożyć w ośrodkach pomocy społecznej swojego miasta, gminy lub dzielnicy - czyli w najbliższym rejonie.

* Należy pobrać 8-stronicowy formularz "Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego". Można to zrobić w ośrodku pomocy społecznej lub znaleźć w internecie na stronach ośrodka pomocy społecznej i wydrukować.

* Co należy wypełnić w kwestionariuszu? Na stronie 1 - dane swoje i dziecka; na stronie 2 - rubrykę dotyczącą dodatku za urodzenie dziecka; na stronie 3 - dane członków rodziny; na stronie 4 - składamy oświadczenia dotyczące ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego; na stronie 5 - składamy oświadczenie służące ustaleniu prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka; na stronie 7 - zaznaczamy, jakie dokumenty dołączamy do formularza, i podpisujemy się.

(Stronę 6 wypełniają urzędnicy, strona 8 to pouczenie).

* Do wniosku trzeba dołączyć następujące dokumenty: kopię dokumentu tożsamości, zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego za 2004 r., skrócony odpis aktu urodzenia.

* Wniosek rozpatrywany jest do 30 dni.

* Po tym terminie należy nam się 1 tys. zł, które można odebrać w kasie ośrodka lub poprosić o przelew na konto.

Zobacz także
  • Dodatkowe, gminne "becikowe" w poszczególnych miastach
Skomentuj:
Wszystko, co musicie wiedzieć, by dostać tysiąc zł. "becikowego"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje