Prymas Glemp: Radio Maryja rozbija Kościół

- Jeżeli Radio Maryja chce być katolickie to powinno kształtować jedność Kościoła, a tymczasem działalność tej rozgłośni prowadzi do rozbicia - powiedział w czwartek kard. Józef Glemp
Prymas odniósł się w ten sposób do przesłania Benedykta XVI, który w słowie do pierwszej grupy polskich biskupów przebywających w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum m.in. wzywał media katolickie w Polsce do zachowania "autonomii sfery politycznej" i jedności z Episkopatem.

Zdaniem Ks. Prymas problem z Radiem Maryja polega na tym, że jako rozgłośnia katolicka powinna ona kształtować jedność, tymczasem działalność toruńskiej rozgłośni prowadzi do podziałów.

Kard. Glemp zarzucił Radiu Maryja, że selektywnie podchodzi do nauczania Kościoła, a faktycznie siebie tylko uważa za Kościół prawdziwy:- Podkreślanie swojej inności, obstawanie przy jeszcze przedwojennej pobożności, selekcjonowanie współczesnego nauczania Kościoła, wprowadza podziały wśród wiernych, duchownych i biskupów.

Zwolennicy Radia tworzą kierunek, który "w ostatecznej argumentacji sprowadza się do stwierdzenia - bo tak powiedział o. Rydzyk". - Ten wielki, wypracowany autorytet powinien poddać się Kościołowi, w którym jest Duch Święty, a wtedy będzie łatwiej rozwiązać problemy - powiedział Prymas.

Kard. Glemp zaznaczył, że trzeba dłuższej debaty w Episkopacie z udziałem ludzi świeckich. Trzeba im m.in. "rozpoznać fenomen o. Rydzyka".

Czy status nadawcy społecznego należy się Radiu Maryja?