Kwaśniewski ułaskawił Sobotkę

17.12.2005 00:00
Prezydent ułaskawił Zbigniewa Sobotkę i zakończył w ten sposób trwającą od blisko trzech tygodni wojnę o akta sprawy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro
Decyzję prezydenta ogłosił na specjalnej konferencji prasowej szef jego kancelarii Waldemar Dubaniowski. - Prezydent zastosował wobec pana Zbigniewa Sobotki prawo łaski polegające na złagodzeniu orzeczonej mu kary pozbawienia wolności do jednego roku z jednoczesnym warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat. Utrzymany został orzeczony przez sąd zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej związanych z dostępem do tajemnicy państwowej i służbowej na okres 5 lat.

Prezydent: biorę pełną odpowiedzialność

- Prezydent kierował się względami humanitarnymi, dotychczasowym życiem, przejawianą postawą i zasługami proszącego o łaskę - uzasadniał Dubaniowski. - Prezydent nie kwestionuje zasadności wyroków niezawisłych sądów, uznał jednak, że wymierzona kara jest w tym przypadku nadmiernie dolegliwa.

Dubaniowski zaznaczył, że ponieważ decyzja o ułaskawieniu należy do wyłącznych prerogatyw prezydenta, bierze on za nią pełną odpowiedzialność.

Tak więc Zbigniew Sobotka, b. wiceminister MSWiA i członek SLD, skazany na trzy i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności za "przeciek starachowicki" nie pójdzie do więzienia. Miał się stawić w więzieniu w styczniu.

Prezydent ułaskawił Sobotkę, chociaż nie dostał od ministra sprawiedliwości akt jego sprawy. Minister Ziobro od blisko trzech tygodni zwlekał: najpierw z wystąpieniem o nie do sądu, a potem z ich przekazaniem.

W środę ostatecznie powiadomił pisemnie prezydenta, że nie zdoła napisać swojej opinii przed końcem kadencji Kwaśniewskiego (22 grudnia). Ziobro uważa, że nie może przekazać akt bez swojej opinii. Jednocześnie cały czas podkreśla, że ułaskawienie Sobotki byłoby szkodliwe dla autorytetu państwa i urzędu prezydenta.

- Postępowanie prokuratora generalnego nie może ograniczać prezydenta w wykonywaniu jego konstytucyjnych kompetencji - oświadczył wczoraj Dubaniowski.

Ziobro: prezydent złamał prawo

- Prezydent złamał prawo na oczach wszystkich, uznając nie pierwszy raz, że stoi ponad prawem - skomentował Zbigniew Ziobro.

Prawnicy podzielili się w ocenie wydarzenia. Prof. Marian Filar z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest przekonany, że prezydent działał prawidłowo. - Gdyby nie podjął decyzji, oznaczałoby to, że w polskim porządku prawnym urzędnik państwowy może skutecznie zablokować decyzje prezydenta - powiedział.

Podobnie uważa prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: - Z punktu widzenia procedury prezydent miał prawo ułaskawić Sobotkę nawet bez akt sprawy.

Przeciwnego zdania jest prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego: - Prezydent nie miał prawa ułaskawiać bez znajomości akt sprawy. To skandaliczne naigrywanie się z porządku prawnego.

Politycy prawicy i Samoobrony krytykowali prezydenta. Bronisław Komorowski (PO): - Motywacja prezydenta była prosta: chciał pomóc koledze w uniknięciu więzienia.

Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski: - To wielki skandal, to przykład, jak przegrała Polska prawa, przykład na to, że względy towarzyskie postawione są powyżej moralności, powyżej aspektów prawnych.

Roman Giertych (LPR): - To skandaliczna decyzja. Nie może być tak, że motywem działania w odniesieniu do stosowania prawa łaski jest znajomość z prezydentem.

Wiceszef Samoobrony Krzysztof Filipek: - Sobotka naraził zdrowie i życie innych osób i dlatego wyrok powinien być utrzymany.

Szef SLD Wojciech Olejniczak i szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński ucieszyli się z decyzji prezydenta.

•  Razem z Sobotką prezydent ułaskawił wczoraj 12 innych osób.

Decyzja prezydenta jest:
Zobacz także
  • Po ułaskawieniu Sobotki. Wszyscy chcą odtajnić akta
Skomentuj:
Kwaśniewski ułaskawił Sobotkę
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje