Co miało być w Teleranku 13 grudnia '81

13 grudnia 1981 r. telewizja na okrągło nadawała przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego stan wojenny

13 grudnia 1981 r. telewizja na okrągło nadawała przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego stan wojenny (Fot. Jerzy Kośnik / ZP)

Dzisiejsi trzydziestolatkowie często mawiają, że pamiętają z tego dnia czołgi na ulicach i brak "Teleranka" w telewizji. Ale czy ktoś jeszcze pamięta, co dokładnie miało być w tymże "Teleranku"?
24 lata temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Od rana w telewizji emitowano przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który wnet zyskał sobie w narodzie przydomek "Spawacza", nie tylko z powodu ciemnych okularów, ale też dlatego, że - jak wtedy sądzono - chciał "przyspawać Polskę do Związku Radzieckiego".

W szkołach, wśród uczniów, niespodziewanym powodzeniem cieszył się utwór Stefana Żeromskiego, którego tytuł zapisywano z drobną przeróbką - "Rozdziobią nas kruki i WRON-y" (dzisiejszej młodzieży wyjaśniam, że WRON to była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, której przewodził gen. Jaruzelski).

O 13 grudnia szybko zaczęto mówić żartobliwie jako o dniu, w którym nie było w telewizji "Teleranka", czyli audycji dla dzieci i młodzieży nadawanej w niedziele o 9 rano. Bo telewizją wtedy, jak każdą instytucję, zaczęli całkowicie rządzić wojskowi komisarze. Nikogo nie wpuszczano do gmachu przy Woronicza. Zresztą przez kilka pierwszych tygodni sztandarowy "Dziennik Telewizyjny" nadawano nie z gmachu przy ul. Powstańców Warszawy, ale z jednego z wojskowych budynków przy ul. Żwirki i Wigury. Zaufani i wierni władzy prezenterzy czytali komunikaty WRON ubrani w wojskowe mundury.

Co miało się znaleźć w owym skasowanym "Teleranku"? - Muzycznym lejtmotywem była piosenka Kasi Sobczyk » Trzynastego wszystko zdarzyć się może «" - przypomina Bożena Walewska pracująca wtedy w Redakcji Programów Dziecięcych TVP. - "A głównym tematem zlot czarownic na Łysej Górze. Dlatego gościem » Teleranka «był Lech Emfazy Stefański z Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego opowiadający o zjawiskach nadprzyrodzonych i niezwykłej aurze świetlnej otaczającej ludzi i przedmioty".

Program miała zakończyć emisja amerykańskiego filmu "Matt i Jenny na dzikim szlaku".

Ów "Teleranek" został zarejestrowany 11 grudnia, ale nigdy go później nie nadano i nie ma go w archiwach. Dlaczego? Nikt nie pamięta.

Co jeszcze straciliśmy tego dnia? Zaglądam do drukowanego wtedy tygodnika z programem, który nazywał się "Antena". Tytuły niektórych programów, patrząc z dzisiejszej perspektywy, nabierają dwuznacznego uroku.

Oczywiście największym hitem miał być nadawany po "Dzienniku Telewizyjnym" w "Jedynce" kolejny odcinek filmu francuskiego "Napoleon i Józefina" (odc. 4 "Droga do tronu").

W radiowej "Jedynce" (młodzieży wyjaśniam, że były wtedy tylko dwa programy telewizyjne i cztery radiowe, wszystkie publiczne) nie pojawiła się szykowana na godz. 7.30 audycja "Moskwa z melodią i piosenką", zaś w Programie II o godz. 22 zabrakło programu historycznego w opracowaniu Macieja Kledzika z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje" - "Co to jest wolność, panie generale?" (przykro mi - nie wiem po prostu, czego miał dotyczyć ten program).

Za to telewizyjna "Jedynka" o godz. 17 miała nadać ostatni odcinek serialu "Lalka" pt. "Dusza w letargu", a "Dwójka" o godz. 18 francuski film dokumentalny "Samochód wyrusza na wojnę".

Brzmi nieźle, prawda?

Co się stało w telewizji 13 grudnia 1981 r.

13 grudnia 1981 r. telewizja na okrągło nadawała przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego stan wojenny. Przemówienie nagrano wcześniej w specjalnie przygotowanym w tajemnicy studiu na terenie budynków jednostki wojskowej w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury. Przez parę tygodni właśnie z tego "studia" nadawano propagandowy "Dziennik Telewizyjny". Najważniejszymi "newsami" były te o znalezieniu kolejnych magazynów broni, którą gromadziła "Solidarność". Na murach miast pojawiły się napisy "Telewizja kłamie"

Pamiętasz stan wojenny? Dyskusja na forum

Zobacz także
  • Nie wiemy, kiedy wprowadzono stan wojenny
Komentarze (1)
Co miało być w Teleranku 13 grudnia '81
Zaloguj się
  • wolak007

    0

    "Telewizja kłamie"?
    Jakież to aktualne?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje