Polskie Noble przyznane

Archeolog, paleontolożka i informatyk zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Wyróżnienia uznawane za najpoważniejsze nagrody naukowe w Polsce przyznano już po raz czternasty. Otrzymać je mogą wybitni uczeni za "osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej".

W tym roku uhonorowano:

•  w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych prof. Karola Myśliwca z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie za odkrycie grobowca wezyra Merefnebefa w egipskiej Sakkarze;

•  w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych prof. Zofię Kielan-Jaworowską za twórczą syntezę badań nad mezozoiczną ewolucją ssaków przedstawioną w fundamentalnym dziele "Ssaki ery dinozaurów", która ukazała się w zeszłym roku w USA. Emerytowana profesor z warszawskiego Instytutu Paleobiologii PAN swoją książkę pisała przez sześć lat z dwójką współpracowników;

•  w dziedzinie nauk technicznych prof. Romana Słowińskiego z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej za opracowanie metodyki komputerowego wspomagania decyzji. Dzięki jego pracy maszyny mogą sobie radzić z niepełnymi danymi, co przydaje się w medycynie i diagnostyce technicznej, w rozpoznawaniu obrazów, logistyce, ochronie środowiska, a także w bankowości i finansach.

Czwartej nagrody - w dziedzinie nauk ścisłych - Rada Fundacji w tym roku nie przyznała. Wysokość wyróżnień - 100 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie 6 grudnia.

Skomentuj:
Polskie Noble przyznane
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje