Cyrk w europejskiej nowomowie

14.10.2005 00:00
Parlament Europejski zajął się na trwającej w Brukseli sesji zjawiskiem cyrku, uznając go za "część kultury europejskiej".
"Cecha charakterystyczna cyrku, jaką jest transgraniczne przemieszczanie się, uwidacznia konieczność rozpatrzenia sytuacji cyrku z europejskiego punktu widzenia oraz rozważenia wprowadzenia środków w tym zakresie na poziomie unijnym" - głosi przyjęta w czwartek rezolucja, która jest wynikiem raportu niemieckiej posłanki Doris Pack.

Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską i państwa członkowskie do podjęcia "konkretnych działań zmierzających do uznania cyrku za część kultury europejskiej".

Zwrócili uwagę na wyzwanie, jakim jest edukacja dzieci podróżujących z miejsca na miejsce cyrkowców. Uznali też, że Komisja Europejska w porozumieniu z "europejską społecznością cyrkową" powinna dążyć do wydania "obszernego zestawu norm właściwych dla mobilnych urządzeń cyrkowych, uwzględniając zakończenie trwających prac nad normą bezpieczeństwa struktur tymczasowych - jak np. namioty".

To - zdaniem eurodeputowanych - ułatwi przemieszczanie się cyrków między krajami członkowskimi, "oraz przyczyni się do zachowania klasycznego cyrku europejskiego i bezpieczeństwa publicznego".

Na koniec parlamentarzyści zaapelowali o wydanie "jednolitego i zrozumiałego podręcznika, skierowanego zarówno do artystów, jak i do właściwych organów publicznych, w którym zostaną przedstawione nowe uregulowania".

Według Ciebie:
Skomentuj:
Cyrk w europejskiej nowomowie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje