Pekin cenzuruje Google

Chińscy użytkownicy internetowego serwisu informacyjnego Google News należącego do amerykańskiej firmy Google nie dostają informacji niewygodnych dla władz komunistycznych w Pekinie.
Od 9 września najnowsze wieści z internetu można znaleźć na popularnej stronie news.google.com także po chińsku. Jak donosi amerykański magazyn "New Scientist", serwis informacyjny Google jest cenzurowany.

Działanie cenzury zbadała amerykańska firma Dynamic Internet Technology Inc., która na co dzień świadczy usługi omijania blokad nakładanych na chiński internet przez tamtejszą cyberpolicję. Firma pracuje m.in. dla internetowego serwisu "Voice of America".

Żeby przetestować wolność słowa w Google News, w jego chińską wersję wpisano hasło "Jiang Pinchao" (nazwisko chińskiego poety na emigracji w USA, zwolennika wprowadzenia demokracji w Państwie Środka). Okazało się, że wyniki były różne w zależności od tego, gdzie przeprowadzano wyszukiwanie. Na komputerze zlokalizowanym w USA Google pokazał trzy wyniki (m.in. zapis wywiadu, który przeprowadziło z poetą Radio Wolna Azja). Komputer w Chinach podał komunikat: "nie znaleziono żadnych stron".

Okazało się, że Google omija także chińskojęzyczne strony z niewygodnymi informacjami dotyczącymi takich haseł, jak "Jiang Zemin", "Falun Gong" czy "wolność wyznania". Słowem, ze wszystkich tych stron, które blokuje cyberpolicja chińskiego Biura Bezpieczeństwa Publicznego.

Zapytane o brak "nieprawomyślnych" informacji w wynikach wyszukiwania, biuro prasowe Google zasłoniło się "wygodą użytkowników". - Informacje te nie zostały włączone do serwisu, ponieważ strony, na których je umieszczono, są niedostępne - podano w komunikacie.

- Ludzie w Chinach, którzy korzystają z Google News, mogą odnieść mylne wrażenie, że cały świat mówi to samo, co ocenzurowany chiński internet - komentuje Bill Xia z Dynamic Internet Technology.

Google News to część google.com, najpopularniejszej internetowej wyszukiwarki na świecie. Należy ona do amerykańskiej firmy Google, którą w 1995 roku założyli Lary Page i Sergey Brin. Odkąd liczba chińskich internautów zaczęła szybko rosnąć (dziś jest ich 87 mln), Google walczy o tamtejszy rynek z Yahoo. Już od 2000 roku dostępna jest chińska wersja google.com, a w czerwcu w ramach tej walki firma wykupiła udziały w największej chińskiej wyszukiwarce Baidu.com.

Skomentuj:
Pekin cenzuruje Google
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX