Dlaczego zlikwidowano Fundusz Alimentacyjny

15.04.2004 00:00
Rządowy projekt zmieniający zasady świadczeń rodzinnych i likwidującą państwowy Fundusz Alimentacyjny Sejm uchwalił pod koniec zeszłego roku. Ma przynieść oszczędności finansowe, bo z Funduszu Alimentacyjnego można dostać do 600 zł (średnia wypłata wynosiła 300 zł), a nowy dodatek do zasiłku rodzinnego dla "osób samotnie wychowujących dziecko" to 170 zł.
Rzecznik praw dziecka Paweł Jaros od początku alarmował, że nowe przepisy spowodują falę fikcyjnych rozwodów i separacji, ponieważ nie wymagają - jak w przypadku Funduszu Alimentacyjnego - aby jedno z rodziców występowało przeciw drugiemu o alimenty i ścigało je przy pomocy komornika.

Rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Powołał się na złamanie zasady równości wobec prawa: osoby samotnie wychowujące dziecko dostaną dodatek, którego pozbawione będą rodziny pełne będące w tak samo złej sytuacji materialnej.

W całym kraju powstało kilkadziesiąt stowarzyszeń osób, które uznały się za pokrzywdzone likwidacją Funduszu Alimentacyjnego. Argumentują, że: •  drastycznie zmniejszono świadczenia; •  odbiera się je studentom utrzymywanym przez samotnego rodzica; •  w dodatku większość miast i gmin nie jest przygotowana, by od 1 maja przejąć wypłacanie dodatków.

Posłowie opozycji wnieśli do Sejmu projekt ustawy odraczającej likwidację funduszu. Czeka na trzecie czytanie.

Głównym argumentem rządu za likwidacją Funduszu Alimentacyjnego było to, że nie jest on w stanie wyegzekwować od "alimenciarzy" wypłaconych świadczeń (komornicy odzyskują tylko 10 proc. alimentów).

To oburzyło prof. Zolla, który uważa, że obowiązkiem państwa jest wygzekwować zasądzone alimenty, a nie wykręcać się symbolicznym dodatkiem do zasiłku. RPO zaproponował, by państwo płaciło komornikom godziwe wynagrodzenie za egzekucję alimentów na rzecz najbiedniejszych osób i by zamienić karę więzienia dla uchylających się alimenciarzy na obowiązkową pracę, z której płaciliby na swoje dzieci.

Skomentuj:
Dlaczego zlikwidowano Fundusz Alimentacyjny
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje