Rekolekcje w podstawówce. Msza w kościele, droga krzyżowa w szkolnym patio

19.03.2013 13:49
W Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie, największej w regionie, w ramach rekolekcji uczniowie uczestniczą we mszy w pobliskim kościele. Ale przed odbywa się droga krzyżowa na terenie szkoły, w patio. Prezydent Lublina zarządził kontrolę. - Wszystkie placówki publiczne prowadzone przez samorząd są szkołami świeckimi - mówi jego rzeczniczka.
W wielu podstawówkach trwają rekolekcje. W jednych lekcji nie ma w ogóle, są tylko msze w kościele, w innych lekcje są, ale tylko niektóre.

Mama ucznia pisze do dziennikarki...

W SP 51 rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek. Dzieci wraz z wychowawcą udają się na mszę świętą do kościoła, a przedtem w szkole biorą udział w drodze krzyżowej. Odbywa się w szkolnym patio. To już tradycja. Na stronie szkoły można znaleźć zdjęcia z ubiegłorocznego nabożeństwa w budynku szkoły.

O sprawie poinformowali nas rodzice dzieci. - W budynku powieszone są stacje Drogi Krzyżowej, a dzieci klęczą i się modlą przy poszczególnych stacjach - opowiada nam jedna z mam. Potwierdziliśmy to w szkolnym sekretariacie.

"Jestem matką dziecka z kl. I-III. Mąż i ja uważamy, że nie jest to nabożeństwo, które powinno się odbywać w szkole. Rodzice mogą zaprowadzić dziecko do kościoła, pod warunkiem że uważają, że jest w stanie akurat to nabożeństwo zrozumieć" - pisze w mailu do nas pani Maria*. "Jesteśmy rodziną katolicką. Jednak takie sytuacje w świeckiej szkole publicznej wydają nam się niedopuszczalne" - dodaje.

...bo strach iść do dyrektora

Spotkaliśmy się z autorką listu i jej mężem. - Organizowanie takich religijnych uroczystości w budynku szkoły jest nie na miejscu. Przecież to świecka placówka - mówi ojciec 9-latki. Na nasze pytanie, dlaczego nie poszli z tym do dyrektora szkoły, odpowiadają wprost: boimy się o nasze dziecko. - Próbowałam rozmawiać o tym z innymi rodzicami. Słyszałam głosy, że im to nie odpowiada, ale każdy boi się wychylić - mówi pani Maria.

Będzie kontrola magistratu

Bardzo szybko zareagowało miasto, czyli organ prowadzący szkoły. Prezydent Krzysztof Żuk jest poza Polską, ale wie o sprawie. I podjął decyzję o wszczęciu kontroli przez urzędników wydziału oświaty. - Do tej pory nie mieliśmy sygnałów o tej drodze krzyżowej. Wszystkie szkoły publiczne prowadzone przez samorząd są placówkami świeckimi. Stąd kontrola. Jeśli informacja o drodze krzyżowej się potwierdzi, podejmiemy decyzję - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta.

Kuria: Ale w czym problem?

Kuria w Lublinie nie widzi niczego złego w tym, że droga krzyżowa odbywa się w budynku podstawówki. Rzecznik kurii ks. Krzysztof Podstawka przywołuje Rozporządzenie Ministra Edukacji z 1992 roku, które ustala zasady organizowania rekolekcji wielkopostnych w szkołach. - Zgodnie z tym rozporządzeniem szkoły mają obowiązek umożliwić młodzieży przez trzy dni udział w takich rekolekcjach - mówi ks. Podstawka. I dodaje, że formy rekolekcji mogą być różne: albo w całości na terenie szkoły, albo tylko na terenie parafii.

- Ale może to być też taka formuła, że część rekolekcji odbywa się w placówce, a część w parafii. I tak jest w tym przypadku. Od strony prawnej wszyscy zachowali obowiązujące przepisy - mówi rzecznik lubelskiej kurii. Jak dodaje, to nie jest jedyna szkoła, w której tak się to odbywa. - M.in. w lubelskim liceum, które nosi nazwę Biskupiak, jest kaplica na terenie szkoły. Ale uczestniczyłem też w pięknym misterium przygotowanym przez uczniów szkoły przy ulicy Elsnera kilka lat temu - mówi ks. Podstawka.

- W tych rekolekcjach chodzi też o to, by religia nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z przestrzenią sakralną. Bo to nie jest rzeczywistość zamknięta tylko do kościoła, do zakrystii, ale rzeczywistość, która obejmuje całe życie człowieka, w tym także szkołę - mówi TOK FM rzecznik lubelskiej kurii. 

Szkoła od modlitwy przed jedzeniem

Szkoła Podstawowa nr 51 w Lublinie to ta sama podstawówka, o której pisaliśmy kilka tygodni temu. To tu w statucie był zapis odwołujący się do Kościoła katolickiego, a na szkolnej stołówce wisiały zasady kulturalnego spożywania posiłków, a pierwsza z nich, napisana większym drukiem niż pozostałe, brzmi "Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu". Poza tym na ścianach stołówki były jeszcze dwie inne tablice z treścią modlitw.

Rada pedagogiczna szkoły kilka dni temu zmieniła kontrowersyjny statut. Zniknął zapis, że "szkoła kształtuje i rozwija postawy uczniów w oparciu o naukę Kościoła katolickiego". Dziś czytamy, że szkoła "kształtuje i rozwija postawy uczniów w oparciu o chrześcijański system wartości z zapewnieniem wolności sumienia i przekonań religijnych każdego ucznia". - Statut w poprawionej wersji jeszcze do nas nie dotarł, ale z informacji, które posiadamy, wiemy, że został zmieniony przez radę pedagogiczną, wcześniej zaaprobowany przez rodziców. Czekamy w tej chwili na ten dokument, przeanalizujemy go - mówi nam kurator oświaty w Lublinie Krzysztof Babisz. Nie dostaliśmy jednak od kuratorium odpowiedzi ws. drogi krzyżowej.

Z władzami szkoły - mimo prób - nie udało nam się skontaktować.

*Imiona rodziców zostały na ich prośbę zmienione (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Zobacz także
Komentarze (63)
Rekolekcje w podstawówce. Msza w kościele, droga krzyżowa w szkolnym patio
Zaloguj się
 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 56 razy 48

  Jacy naiwni ci rodzice z Lublina - świecka szkoła w Polsce? Nie ma w tym kraju czegoś takiego. Dopóki w szkołach są lekcje religii i dopóki są tam katecheci to jesteśmy państwem wyznaniowym.

 • ponazawsze

  Oceniono 37 razy 33

  Uczniowie powinni mieć wybór, droga krzyżowa albo salezjańska kremówka.

 • cillian1

  Oceniono 35 razy 29

  Za komuny to chociaż uczyli myśleć. A rekolekcje były w kościole!
  Kto chciał - chodził. Sam chodziłem. Do 6 klasy, potem 7-8 olałem!

  Ale teraz to dzieci będą mistrzami w lizaniu pianki, i płaceniu na tacę!

  A przerwa w lekcjach - to już przesada! Jutro zaczną robić przerwy - bo k..wa pież kopyta wyciągnie!
  Albo inny watykanista! Zgoda dyrektorów na takie rzeczy - to jak zgoda na apele ku czci CCCP!

  Wstyd!!!

 • fakiba

  Oceniono 31 razy 29

  W tej szkole zamiast wożnego na lekcje pewnie zakrystian dzwoni

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 25

  Tą szkołę to pewnie klechy wyłudzili od komisji majątkowej w ramach rekompensaty

 • endrju1521

  Oceniono 33 razy 25

  To kliniczna postać, symbiozy tronu i ołtarza !

 • wieguz

  Oceniono 23 razy 21

  Czy ktoś ma jeszcze watpliwosci, że Polska to państwo wyznaniowe w którym rządzą marionetki na sznurkach watykańskich mafiozów?!
  W tej sytuacji należy zmienić nazwę kraju na adekwatny do tego czym jest w rzeczywistości:
  antyreligijni.pl/666/124242579212111204.jpg
  antyreligijni.pl/666/133259141057111204.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje