Zablokowane konto polskiej ambasady na Cyprze. "To niezgodne z Konwencją Wiedeńską"

19.03.2013 11:58
Cypryjskie banki

Cypryjskie banki (Fot. Alvaro Barrientos AP)

Rząd w Nikozji zamroził konta we wszystkich tamtejszych bankach, w tym konto polskiej ambasady. Wszystko po to, aby je opodatkować. - Jest to niezgodne z Konwencją Wiedeńską, której 35. artykuł mówi, że konta dyplomatyczne powinny być wyjęte z takich działań. Będziemy się stanowczo domagać zwrotu wszystkich pieniędzy - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Marcin Bosacki, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Bosacki uspokaja, że blokada konta polskiej ambasady nie wiąże się na chwilę obecną z większymi problemami w funkcjonowaniu. - Cały system bankowy Cypru został zablokowany na 48 godzin, tak więc na razie nie ma problemu, bo nikt nie oczekuje w tym momencie płacenia rachunków. Jeżeli zaś chodzi o bieżące potrzeby, ambasada ma na nie środki - powiedział Bosacki.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że rząd Nikozji w swoich działaniach nie stosuje się do umów międzynarodowych. - Zostały zablokowane wszystkie konta, także dyplomatyczne. Jest to jednak niezgodne z Konwencją Wiedeńską, której 35. artykuł mówi, że konta dyplomatyczne powinny być wyjęte z takich działań - mówi Marcin Bosacki, rzecznik MSZ. Jak zaznacza, strona polska będzie się stanowczo domagać zwrotu pieniędzy.

Informację o blokadzie konta polskiej ambasady jako pierwsze podało radio RMF FM.

Skok na oszczędności

Posiadacze kont bankowych na Cyprze ruszyli w sobotę do bankomatów, gdy nad ranem nadeszła z Brukseli wiadomość, że będą się musieli przyczynić do ratowania zagrożonego bankructwem państwa. Wszystkie depozyty zostały obłożone jednorazową opłatą w wysokości od 6,75 do 9,9 proc.

W bankomatach szybko kończyły się pieniądze, a cypryjskie władze tłumaczyły, że opróżnianie kont nie ma sensu, gdyż wkład prywatnych ciułaczy w ratowanie Cypru został już na wszystkich kontach zamrożony, a elektroniczne transfery pieniędzy - zablokowane do wtorku (poniedziałek jest na Cyprze świętem).

W żadnym innym kraju strefy euro korzystającym z pakietów ratunkowych nie sięgnięto po taki środek.Zobacz także
Komentarze (197)
Zaloguj się
 • zyks

  0

  EU i rząd cypryjski postąpili b.mądrze. A że dostali kopa ruscy złodzieje, którzy wywieźli z kraju na Cypr juz 50$ dolarów, to tez bardzo dobrze. Nicdziwnego, że Putin z Miedwiediewewm się srożą, bo to ich kasa i ich kumpli, moskiewskiej bandyckiej elity rządzącej. A tu na forum zapluwają się funkcjonariusze Łubianki. Ale plują jak zwykle, pod wiatr :)))

 • 44rodowicz

  Oceniono 1 raz -1

  Gdyby MSZ tak dbał o nasze - obywateli interesy zagranica to byłoby super.
  A takie oświadczenia to typowa sikorszczyzna czyli piepszenie w banię.

 • 44rodowicz

  0

  W czym problem?
  Od kiedy to konwencja wiedeńska reguluje funkcjonowanie banków i bankomatów?
  Mogą wrócić do Polski i zapłacić w Polsce podatki.

 • mielis

  0

  Gdyby mieli ą walutę wystarczyłoby uchwalić 15% inflacje i sprawa załatwiona. To ostatnia głupota pozwalać w swoim kraju używać innych środków płatniczych.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe czy Sikorskiego służbowa ,,złota karta'' jest zablokowana na Cyprze ?
  Pewnie też ,dlatego taki lament

 • poalicja

  Oceniono 3 razy -1

  Przyjdzie czas zapłaty wszystkim polskim naganiaczom do EUrokołchozu na czele ze zdrajcą tysiąclecia Karolem Lolusiem Wojtyłą.

 • jovani

  Oceniono 1 raz 1

  jedyna knwecja w tej sprawie to poslac wojsko pod mur cala mafie rzadowa i wprowadzic porzadek po zlodziejach

 • wieprzowinapozydowsku

  0

  "Rząd w Nikozji zamroził konta we wszystkich tamtejszych bankach, w tym konto polskiej ambasady. Wszystko po to, aby je opodatkować. - Jest to niezgodne z Konwencją Wiedeńską, której 35. artykuł mówi, że konta dyplomatyczne powinny być wyjęte z takich działań. Będziemy się stanowczo domagać zwrotu wszystkich pieniędzy - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Marcin Bosacki, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "

  Lapaj zlodzieja! - krzyknal zlodziej.

 • ulanzalasem

  Oceniono 2 razy 0

  Bank run czas zacząć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje