Zablokowane konto polskiej ambasady na Cyprze. "To niezgodne z Konwencją Wiedeńską"

Rząd w Nikozji zamroził konta we wszystkich tamtejszych bankach, w tym konto polskiej ambasady. Wszystko po to, aby je opodatkować. - Jest to niezgodne z Konwencją Wiedeńską, której 35. artykuł mówi, że konta dyplomatyczne powinny być wyjęte z takich działań. Będziemy się stanowczo domagać zwrotu wszystkich pieniędzy - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Marcin Bosacki, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Bosacki uspokaja, że blokada konta polskiej ambasady nie wiąże się na chwilę obecną z większymi problemami w funkcjonowaniu. - Cały system bankowy Cypru został zablokowany na 48 godzin, tak więc na razie nie ma problemu, bo nikt nie oczekuje w tym momencie płacenia rachunków. Jeżeli zaś chodzi o bieżące potrzeby, ambasada ma na nie środki - powiedział Bosacki.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że rząd Nikozji w swoich działaniach nie stosuje się do umów międzynarodowych. - Zostały zablokowane wszystkie konta, także dyplomatyczne. Jest to jednak niezgodne z Konwencją Wiedeńską, której 35. artykuł mówi, że konta dyplomatyczne powinny być wyjęte z takich działań - mówi Marcin Bosacki, rzecznik MSZ. Jak zaznacza, strona polska będzie się stanowczo domagać zwrotu pieniędzy.

Informację o blokadzie konta polskiej ambasady jako pierwsze podało radio RMF FM.

Skok na oszczędności

Posiadacze kont bankowych na Cyprze ruszyli w sobotę do bankomatów, gdy nad ranem nadeszła z Brukseli wiadomość, że będą się musieli przyczynić do ratowania zagrożonego bankructwem państwa. Wszystkie depozyty zostały obłożone jednorazową opłatą w wysokości od 6,75 do 9,9 proc.

W bankomatach szybko kończyły się pieniądze, a cypryjskie władze tłumaczyły, że opróżnianie kont nie ma sensu, gdyż wkład prywatnych ciułaczy w ratowanie Cypru został już na wszystkich kontach zamrożony, a elektroniczne transfery pieniędzy - zablokowane do wtorku (poniedziałek jest na Cyprze świętem).

W żadnym innym kraju strefy euro korzystającym z pakietów ratunkowych nie sięgnięto po taki środek.Więcej o:
Komentarze (197)
Zablokowane konto polskiej ambasady na Cyprze. "To niezgodne z Konwencją Wiedeńską"
Zaloguj się
 • pawel_z_wroclawia

  Oceniono 340 razy 316

  Ha Ha... No i okazuje się że g... warte są teraz te wszystkie "konwencje"....

 • forex.test

  Oceniono 167 razy 151

  Niech Sikorski zatweetuje do prezydenta Cypru albo poskarzy sie w Brukseli.

 • tacx

  Oceniono 147 razy 119

  Stać nas... Herra dostaje następną premie od Muchy przy 20mln strat spółki to i stać nas Cypryjczykom zasponsorować waciki. Polska to bogay kraj. najwyżej Donaldu podniesie Vat i po kłopocie. Najlepiej to wszystkim urzędasom premie wypłacic i jeszce takie prawo wpisać do konstytucji żeby warchoły pańszczyźniane nie darły ryja jak panowie od stadionu dostaja po milionie na rękę

 • nick_do_komentarzy

  Oceniono 115 razy 109

  Oto przykład jak funkcjonują konwencje, prawa człowieka, święte prawo własności, itd. Nawet ambasad to nie omija, ciekawe dlaczego tylko pan z amabasady nie oburza się na zwyczajną kradzież pieniędzy pozostałych obywateli.

  Nic się nie zmeniło, gwarancje depozytów to tylko obietnice państwa niekoniecznie z pokryciem. A duże banki to jak mafia: kolejny raz postawa "albo nam dacie albo giniecie". Dlaczego nie zabrać części kapitałów własnych banków i ubezpieczalni?

 • hotin

  Oceniono 114 razy 80

  Na va-bank będzie ostra reakcja POwskiego ministra MSZ na Twitterze!

 • von_seydlitz

  Oceniono 111 razy 49

  Eurokomuna i Euro-ZSRR!

  Tylko tak dalej....

  trzeba szykować Kontrrewolucję....

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX