Exodus chrześcijan z Iraku. Było 300 kościołów, zostało 57

19.03.2013 08:10
Msza w chaldejskim kościele katolickim w Bagdadzie

Msza w chaldejskim kościele katolickim w Bagdadzie (Fot. SAAD SHALASH REUTERS)

Przed inwazją USA na Irak w kraju tym mieszkało ponad milion chrześcijan; teraz mniejszość ta liczy niespełna 500 tys. osób. Chrześcijanie stali się celami napaści, zamachów i porwań; brak poczucia bezpieczeństwa nadal skłania ich do ucieczki z ojczyzny.
Po obaleniu reżimu Saddama Husajna Irak ogarnęła fala przemocy, której ofiarami padali również chrześcijanie. Według danych irackiej Organizacji Praw Człowieka im. Hammurabiego od 2003 do 2012 roku w Iraku zginęło około 900 chrześcijan, 200 zostało porwanych, a blisko 325 tys. musiało szukać schronienia, przemieszczając się wewnątrz kraju.

Chrześcijanie mogą zniknąć tak jak żydzi

Najbardziej krwawy atak na tę społeczność miał miejsce 31 października 2010 roku, gdy rebelianci z Al-Kaidy zabili 44 wiernych oraz dwóch księży w syryjsko-katolickiej katedrze w Bagdadzie. Była to katastrofa, która sprawiła, że chrześcijanie zaczęli masowo uciekać z Iraku - powiedział w rozmowie z AFP ojciec Pios Cacha z kościoła Świętego Józefa w Bagdadzie. - Być może podzielimy los naszych żydowskich braci - mówi ojciec Cacha. Społeczność Żydów w Iraku liczyła dawniej dziesiątki tysięcy osób, a teraz skurczyła się niemal do zera.

Iracka wspólnota chrześcijańska, do której należy uznający zwierzchnictwo papieża Kościół chaldejski oraz niezależny od Rzymu Asyryjski Kościół Wschodu, skurczyła się dramatycznie w ciągu ostatniej dekady, a wierni rozproszeni są między Bagdadem, Mosulem, Kirkukiem i Kurdystanem.

Kościoły są obiektami ataków

Iraccy chrześcijanie, którzy przez setki lat żyli w zgodzie z innymi wspólnotami religijnymi, są obecnie reprezentowani w rządzie przez zaledwie jednego ministra, a w parlamencie - przez dwóch deputowanych.

- W Iraku było kiedyś 300 kościołów. Dziś zostało tylko 57 i nawet te są wciąż celami ataków - mówi patriarcha Kościoła chaldejskiego Louis Sako. Według ojca Cachy spośród 1300 rodzin, które uczęszczały do jego kościoła, teraz zostało niespełna 500, a liczba rodzin chrześcijańskich w Basrze spadła z ponad tysiąca w 2003 roku do 450 obecnie.

Arabska wiosna trudna dla chrześcijan

Odkąd przez Bliski Wschód przetoczyła się arabska wiosna, a radykalni islamiści urośli w siłę, w wielu krajach tego regionu wciąż rosną obawy o losy mniejszości chrześcijańskich. Nadchodzące lata będą bardzo trudne dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w świecie arabskim.

- Trudnym wyzwaniem będzie wypracowanie środków, które zapewnią im bezpieczeństwo - mówi ksiądz Saad Sirop Hanna z kościoła Świętego Józefa w Bagdadzie i dodaje, że nie jest pewien, czy przywódcy polityczni, których wyniosła do władzy arabska wiosna, dojrzeli do tego, by zadbać o losy chrześcijan. Ksiądz Hanna obawia się, że narastający konflikt między sunnitami a szyitami również okaże się groźny dla mniejszości chrześcijańskiej.

Sytuację chrześcijan w Iraku pogarszają też względy ekonomiczne. Brak widoków na pracę w niestabilnym kraju skłania młodych ludzi do emigracji - mówi szef Organizacji Praw Człowieka im. Hammurabiego i dawny minister ds. emigrantów Pascal Wardeh.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Cóż za obłudny artykuł!
  Tak zaczynał się mój komentarz który bił rekordy popularności mimo manipulacji a został usunięty. pl.wikipedia.org/wiki/Tarik_Aziz
  Natomiast link angielskojęzyczny prowadził do zdjęcia z Ronaldem Reaganem en.wikipedia.org/wiki/Tariq_Aziz i do ósemki pik...

 • voiceinthedesert1

  0

  Te zbrodnie przeciwko chrześcijanom są dowodem, że potrzebne są rządy świeckie we wszystkich krajach gdzie chrześcijanie współżyją z Muzułmanami i gdzie są w niebezpieczeństwie! Sprawa ta powinna być natychmiast przedstawiona w ONZ. Te kraje, które nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa nie-Muzułmanom pod rządem Islamskim, logika wymaga, muszą mieć narzucone rządy świeckie, czy chcą czy nie chcą!

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 0

  "Exodus chrześcijan z Iraku. Było 300 kościołów, zostało 57 "

  Nie podobal sie swiecki Irak, to teraz macie! To samo z Libia i Syria...

 • micdep

  0

  teraz kolej na Syrie ... ta demokracja (za ktora paierz z Polki sie uganial) daje efekty ... tak dalej az wrescie katolictwo zginie ...a komu bedziemy to zawdzieczac ???

 • phillip_lee_81

  Oceniono 2 razy -2

  Ciekawe kogo Palikot i jego zwolennicy popierają w Iraku.muzułmanów czy chrześcijan ?

 • iremus

  Oceniono 7 razy 1

  Czy Irak to to demokratyczne państwo utworzone przez siły militarne USA i piesków na smyczy?

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 5 razy 3

  Polska armia brała udział w tej wojnie. Patrząc na to, jak dziś wygląda Irak musicie być z siebie dumni.

 • olena.s

  Oceniono 3 razy 1

  Drodzy państwo, ustalmy pryncypia, jak mawiał Himilsbach:
  Na terenach arabskich był politeizm. Monoteizm pojawił się z judaizmem, paręset lat później z różnym powodzeniem rozwijało się chrześcijaństwo. Islam pojawił się jako ostatni.
  Tak więc nie używajcie idiotycznego argumentu o religijnym najeździe chrześcijan, ponieważ wszscy monoteiści na Bliskim Wschodzie i w Azji Mniejszej są u siebie. Jedni przyjęli jedną religię, inni drugą i tyle.

  katar1.blox.pl/htm

 • realistas

  Oceniono 6 razy 2

  To samo będzie z Syrią. Tam też Al Kaida chce zrobić państwo wyznaniowe. Nie chodzi tylko o państwo wyznaniowe, bo Polska tez jest państwem wyznaniowym. Chodzi o wprowadzenie pełnego szarijatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje