Exodus chrześcijan z Iraku. Było 300 kościołów, zostało 57

19.03.2013 08:10
Msza w chaldejskim kościele katolickim w Bagdadzie

Msza w chaldejskim kościele katolickim w Bagdadzie (Fot. SAAD SHALASH REUTERS)

Przed inwazją USA na Irak w kraju tym mieszkało ponad milion chrześcijan; teraz mniejszość ta liczy niespełna 500 tys. osób. Chrześcijanie stali się celami napaści, zamachów i porwań; brak poczucia bezpieczeństwa nadal skłania ich do ucieczki z ojczyzny.
Po obaleniu reżimu Saddama Husajna Irak ogarnęła fala przemocy, której ofiarami padali również chrześcijanie. Według danych irackiej Organizacji Praw Człowieka im. Hammurabiego od 2003 do 2012 roku w Iraku zginęło około 900 chrześcijan, 200 zostało porwanych, a blisko 325 tys. musiało szukać schronienia, przemieszczając się wewnątrz kraju.

Chrześcijanie mogą zniknąć tak jak żydzi

Najbardziej krwawy atak na tę społeczność miał miejsce 31 października 2010 roku, gdy rebelianci z Al-Kaidy zabili 44 wiernych oraz dwóch księży w syryjsko-katolickiej katedrze w Bagdadzie. Była to katastrofa, która sprawiła, że chrześcijanie zaczęli masowo uciekać z Iraku - powiedział w rozmowie z AFP ojciec Pios Cacha z kościoła Świętego Józefa w Bagdadzie. - Być może podzielimy los naszych żydowskich braci - mówi ojciec Cacha. Społeczność Żydów w Iraku liczyła dawniej dziesiątki tysięcy osób, a teraz skurczyła się niemal do zera.

Iracka wspólnota chrześcijańska, do której należy uznający zwierzchnictwo papieża Kościół chaldejski oraz niezależny od Rzymu Asyryjski Kościół Wschodu, skurczyła się dramatycznie w ciągu ostatniej dekady, a wierni rozproszeni są między Bagdadem, Mosulem, Kirkukiem i Kurdystanem.

Kościoły są obiektami ataków

Iraccy chrześcijanie, którzy przez setki lat żyli w zgodzie z innymi wspólnotami religijnymi, są obecnie reprezentowani w rządzie przez zaledwie jednego ministra, a w parlamencie - przez dwóch deputowanych.

- W Iraku było kiedyś 300 kościołów. Dziś zostało tylko 57 i nawet te są wciąż celami ataków - mówi patriarcha Kościoła chaldejskiego Louis Sako. Według ojca Cachy spośród 1300 rodzin, które uczęszczały do jego kościoła, teraz zostało niespełna 500, a liczba rodzin chrześcijańskich w Basrze spadła z ponad tysiąca w 2003 roku do 450 obecnie.

Arabska wiosna trudna dla chrześcijan

Odkąd przez Bliski Wschód przetoczyła się arabska wiosna, a radykalni islamiści urośli w siłę, w wielu krajach tego regionu wciąż rosną obawy o losy mniejszości chrześcijańskich. Nadchodzące lata będą bardzo trudne dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w świecie arabskim.

- Trudnym wyzwaniem będzie wypracowanie środków, które zapewnią im bezpieczeństwo - mówi ksiądz Saad Sirop Hanna z kościoła Świętego Józefa w Bagdadzie i dodaje, że nie jest pewien, czy przywódcy polityczni, których wyniosła do władzy arabska wiosna, dojrzeli do tego, by zadbać o losy chrześcijan. Ksiądz Hanna obawia się, że narastający konflikt między sunnitami a szyitami również okaże się groźny dla mniejszości chrześcijańskiej.

Sytuację chrześcijan w Iraku pogarszają też względy ekonomiczne. Brak widoków na pracę w niestabilnym kraju skłania młodych ludzi do emigracji - mówi szef Organizacji Praw Człowieka im. Hammurabiego i dawny minister ds. emigrantów Pascal Wardeh.

Zobacz także
Komentarze (89)
Exodus chrześcijan z Iraku. Było 300 kościołów, zostało 57
Zaloguj się
 • polak_ateista

  Oceniono 94 razy 44

  Wywalić musliów z Europy i sprowadzić chrześcijan z państw muslimskich.

  gmyzienie.salon24.pl/

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 84 razy 38

  Tak się kończą przemyślane pod jednym tylko kątem interwencje wojskowe mające na celu napchanie kabz zbrojeniówce i nafciarzom pod pozorem szerzenia demokracji.

 • mrysio111

  Oceniono 139 razy 35

  Chrześcijańsko-judaistyczny zachodzie, chciało się pchać z karabinami na nie swój teren, to wkurzyliście Arabów, i macie za swoje.

 • juesej

  Oceniono 66 razy 34

  Można za to podziękować Amerykanom. Napadli na kraj i zniszczyli go zabijając milion ludzi i wypędzając 3 miliony. Irakijczycy w Amerykanach widzieli krzyżowców i teraz mszczą się na niewinnych chrześcijanach.

 • 54bodek

  Oceniono 50 razy 28

  I to są właśnie długofalowe skutki mieszania USA et consortes na Bliskim Wschodzie, i całej tej "polityki" związanej z "Arabską Wiosną Ludów". Teraz następne cele są do udupienia; Iran i Syria, a prawdziwy cel to jak wiadomo ropa i surowce, oraz podtrzymywanie hegemonii dolara, reszta się nie liczy, ile krajów ucierpi, ile ludzi niepotrzebnie zginie, nieważne. Ma być tak jak chce USA. A Europa (przede wszystkim Francja I Wlk. Brytania) klaszcze i po dupie dostaje, ale klaszcze.
  Szkoda tylko że i Polska paluchy w tym macza.
  -----------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • hkarper

  Oceniono 50 razy 28

  straszny Saddam zezwolil na 300..............a pod jewesej demokracja......57

  psy z Pieknej 12 juz do minusowania

 • antykkk

  Oceniono 84 razy 20

  Jaki tam exodus. To najnormalniejsze zjawisko postępujące od lat na całym świecie kościoły KK pustoszeją na potęgę wszędzie również w tym ciemnogrodzie.
  I mnie to wcale nie martwi wręcz przeciwnie
  21 wiek loty w kosmos, badanie marsa, rozwój nowoczesnych technik w zderzeniu z niczym nie udowodnionymi bezsensownymi wierzeniami w chodzenie po wodzie, dzieciate zapłodnione duchem dziewice, zjadanie andruta niby ciała i picie wina* niby krwi, sztuczki kuglarskie, klękanie, wstawanie, rękami jakieś gesty czyli cała ta wytresowana gimnastyka, klepanie wierszyków kastrata głosem przez dziwnie ubranego (patrz na fotke wyżej) i dziwnie żyjącego osobnika.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 28 razy 20

  Chodzi o takie mapy:
  imageshack.us/a/img101/5834/pnacplanwo7.jpg
  nsnbc.me/wp-content/uploads/2013/02/kurdishsyrianstratscenario.jpg

 • xsawer

  Oceniono 35 razy 19

  No i "DROMEX" przed wojną był w Iraku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje