"Rzeczpospolita": Zamiast ustawy o związkach partnerskich będzie projekt prezydencki

19.03.2013 07:00
Pikieta przed Sejmem za zalegalizowaniem związków partnerskich

Pikieta przed Sejmem za zalegalizowaniem związków partnerskich (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Bronisław Komorowski nie chce ustawy o związkach partnerskich. W zamian ma własną propozycję - informuje "Rzeczpospolita".
Projekt prezydenta jest bardziej konserwatywny od tych odrzuconych przez Sejm. Ogranicza się do dwóch ułatwień dla osób żyjących w związkach nieformalnych, także homoseksualnych. Chodzi o ułatwienia w uzyskiwaniu informacji o stanie zdrowia partnera oraz zwolnienie z podatku spadkowego w razie jego śmierci.

- Przyznanie osobom żyjącym w wolnych związkach zbyt wielkich przywilejów, podobnych do tych, jakie mają małżeństwa, byłoby niezgodne z konstytucją, powiedział "Rz" prezydencki prawnik Krzysztof Łaszkiewicz.

Prezydencki projekt nie ma formy ustawy. To lista proponowanych zmian w już funkcjonujących przepisach. Pierwotnie rozważano też objęcie związków nieformalnych prawem do przejęcia tytułu do najmu lokalu po śmierci partnera oraz prawo do pochówku partnera i spoczywania we wspólnym grobie.

Więcej w "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • spokops

  Oceniono 3 razy -3

  czyli czego właściwie chcą ci pederaści? mieszkać przecież razem mogą, kwestie prawne da się rozwiązać w świetle obowiązujących ustaw (jakieś biuro o tym ostatnio pisało). To co wyróżnia małżeństwo, czyli możliwość spłodzenia i wychowania dziecka to kwestia natury, nie ustaw. Nie da się zapłodnić balasa w odbycie, przykro mi...

 • od-or

  Oceniono 2 razy 0

  prezydent konserwa,wstyd ,niedawno wykonywali dyrektywy Moskwy teraz Watykanu ,kiedy ten kraj będzie naprawde wolny.

 • prawdziwykermesz

  Oceniono 7 razy -5

  A niby dlaczego dwoch sodomitow mialoby legalnie i oficjalnie stanowic malzenstwo? Przeciez to absurd jakis. Malzenstwo to zwiazek kobiety i mezczyzny i basta. Ciagle walkuja ten temat jakby nie bylo innych problemow. Przeciez sodomia nie jest juz karalna, powinni sie cieszyc ze nikt ich za te wszystkie swinstwa nie skazuje.

 • marek12013

  Oceniono 11 razy 9

  To już przekracza wszelkie granice podłości! Gnoye pasywne wobec czarnosukienkowych wieprzków będą teraz deliberować czy po pięćdziesięciu latach wspólnego, przyzwoitego życia mój partner będzie miał prawo wybrać mi miejsce pochówku. W sporze liberalno-konserwatywnym okazuje się że zwykłe skur..ysyństwo ma u nas jawiększe tradycje.

 • kurpsiokonly

  Oceniono 5 razy 1

  Czy jak żyję z Reniom Grabowskom na wiarę to tyż jest związek partnerski ??? Normalnie siem posikał ze śmiecha. :-D

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 9 razy 5

  Komunistyczno-nazistowska konstytucja niszcząca marzenia ludzkiej wspólnoty, którą niszczą róznego rodzaju szmalcowniczo-korporacyjne niedorozwoje umysłowe.

 • tepicpo

  Oceniono 11 razy -3

  hahaha, ale gajowy dał w nos homoterrorytom xd dobrze ze kłócą się z ryżym :P Polska na tym dobrze wychodzi ...

 • fctheduck

  Oceniono 11 razy 9

  No nie, a jeszcze wczoraj upierałem się, że to nie jest idiota. Wszyscy mieli inne zdanie. A tu proszę, nie miałem racji.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 12 razy 10

  Komorowski, w "bulu i nadzieji", prze-s-rywa drugą kadencję. Sio do kruchty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje