Gowin zapowiada: Dopóki będę ministrem, nie będę kandydował na szefa PO

19.03.2013 06:45

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Jarosław Gowin powiedział, że dopóki jest ministrem sprawiedliwości, nie zgłosi swojej kandydatury na szefa PO. Dodał jednak, że jeżeli jego misja w rządzie Donalda Tuska dobiegnie końca, wówczas rozważy taki krok.
- Jeżeli będę ministrem, na pewno swojej kandydatury nie zgłoszę. Jeżeli jednak moja misja rządowa dobiegnie końca, wtedy rozważę kandydowanie - powiedział Gowin dziennikarzom. Jego zdaniem trudno wyobrazić sobie sytuację, aby minister rządu rywalizował z premierem o stanowisko szefa partii. - Jak miałaby wyglądać współpraca między ministrem a premierem, gdyby mieli rywalizować o fotel przewodniczącego partii? - pytał.

Według Gowina naturalnym kandydatem na stanowisko szefa partii jest premier Donald Tusk. Pozytywnie ocenił też pomysł, aby przewodniczący PO był wybierany przez wszystkich członków partii. - To jest nowa jakość w polskiej polityce - ocenił. Zdaniem ministra sprawiedliwości powszechne wybory na szefa partii mogą "tchnąć nowego ducha w zatęchłe machiny partyjne".

- Zjazdy partyjne na ogół są zdominowane przez aparat, tymczasem powszechne wybory na przewodniczącego dałyby szansę na to, aby także szeregowi członkowie Platformy czuli się podmiotowi, ważni i współodpowiedzialni za przyszłość swojej partii" - podkreślił Gowin.

Wybory w PO

23 marca zbierze się Rada Krajowa PO, która zatwierdzi kalendarz wyborów wewnętrznych. Zaczną się one w październiku, a skończą w lutym 2014 r. Szef PO będzie zapewne wybrany w wyborach bezpośrednich - jeszcze nie wiadomo, czy korespondencyjnie, czy na zjazdach w regionach.

Do tej pory szefa Platformy wybierał zjazd krajowy partii, złożony m.in. z członków Rady Krajowej oraz delegatów z regionów. Aby zmienić tryb wyboru przewodniczącego, PO - również decyzją zjazdu - musi zatwierdzić zmiany w statucie partii.

Decyzja o tym, jak głosować na szefa partii, zapadnie po posiedzeniu Rady Krajowej - możliwe, że w kwietniu lub maju. Natomiast na posiedzeniu Rady Krajowej można się spodziewać kierunkowej deklaracji, że wybory będą bezpośrednie. Kandydowania na szefa PO, oprócz premiera, nie wykluczył także wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Jak zapowiedział, decyzję w tej sprawie podejmie jesienią.

Zobacz także
Komentarze (164)
Zaloguj się
 • dyrdymalista

  0

  W zestawieniu z dzisiejszą polityką w realu, kabarecik Olgi Lipińskiej to żałosna amatorszczyzna. Tyle tylko, że wychodziło to znacznie taniej.

 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin juz niebawem szefem PO
  zostanie ,a Donald pod murem
  stanie to bedzie prawdziwe rozstanie.

 • czesarna

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin ogłosił publicznie, że czuje stęchliznę w strukturze Platformy Obywatelskiej. Dał nareszcie znać, że czuje się w niej obco. Jeżeli nie powiedział więcej niż zamierzał, to znaczy, że już wcześniej postanowił, że do wyborów nie dotrwa w tej partii. Stęchlizny nie toleruje człowiek, który pokazuje, że ma swoje zdanie, albo tylko tak sobie bezmyślnie chlapnął, żeby w ten sposób wykpić obecne kierownictwo Platformy. Może znów będzie przepraszał ?Tak czy inaczej, Platforma mu tego nie może wybaczyć. Raczej wygląda na to, że już postanowił o przejściu do PiS. Nie został wydalony z PO, bo wykrętnie wybłagał to od Tuska, aby samemu "honorowo" z niej wyjść jako urażony niedocenieniem.
  W PiS na niego czekają, zwłaszcza że z braciszka Wawelczyka powietrze uchodzi z wymownym sykiem.

 • wpyskgo

  Oceniono 3 razy 3

  A ten Watykański sługus w pracy modli się???

 • klarneta8

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin szefem PO, to reaktywacja PO-PIS-u.

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 0

  gowin--ależ z ciebie cienki bolek !!! na koscielnego to i owszem.

 • queserasera

  Oceniono 4 razy 2

  Dopóki będę ministrem, nie będę kandydował na szefa PO. A potem tym bardziej - Schetyna, Grupiński czy Grabarczyk cię zjedzą :)

 • 104i9

  Oceniono 3 razy 3

  Na zdjęciu widać że nawet w sejmie składa łapy do modlitwy,lepiej Gowin zostań rzeczeniem Rydzyka.Bo na Ministra w ogóle się nie nadajesz..

 • zewszad_i_znikad

  0

  Może to nie tak źle - Gowin jako szef PO to koniec jej panowania.
  Nie żebym jej aż tak źle życzyła - nie jestem zwolenniczką tej partii, ale na pewno nie jest to najgorszy rząd, jaki się zdarzył - ale Polsce dramatycznie potrzeba odblokowania sceny politycznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje