"Przedsiębiorczy" szpital brał za operacje dwa razy: prywatnie i na NFZ

Te same operacje szpital ortopedyczny w Jabłonnie sprzedał dwa razy. Pacjent kupował prywatny zabieg za kilka tysięcy złotych. Drugie tyle dał NFZ, bo według dokumentów operację wykonano w ramach państwowego ubezpieczenia. To nie wszystkie grzechy szpitala, jakie odkryli dziennikarze "Gazety Wyborczej" i "Uwagi" TVN.
Wróć do artykułu
Zobacz także
 • Lekarze bezpłatnie doradzą cudzoziemcom. Porozumiesz się po ukraińsku i po rosyjsku O lekarza łatwiej w sieci. "A ja internetu nie mam!?
Komentarze (138)
"Przedsiębiorczy" szpital brał za operacje dwa razy: prywatnie i na NFZ
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • forgotten_realms

  Oceniono 13 razy 13

  Zdaje się, że ten system to efekt lobbingu koncernów farmaceutycznych i lekarzy. Podam przykład lekarza x. Ma 3 lata stażu. W szpitalu pracuje do 15, zarabia około 7 tys brutto. Od 16pracuje u prywaciarza. Sprzęt w szpitalu wówczas stoi nieuzywany, ten u prywaciarza wykonuje zabiegi (200 zł sztuka). Zabiegi wykonuje na pacjentach, ktorzy musza czekać na zabieg w szpitalu lub, ktorzy nie dostali skierowania. Wieku z tych, ktorzy nie dostali skierowania to efekt tego, że za nieskierowanie na badania lekarz dostaje premię z nfz. Dodam, że lekarz x mowi w szpitalu pacjenci kończą mi się o 12. W sumie mógłbym spokojnie badać do konca mojego dnia pracy, ale przeciez trzeba zapewnić robotę firmom prywatnym.
  Rozmowa z menago średniego szczebla koncernu farmaceutycznego. No i co, zabrali wam refundację na lek Z. Kiepsko, on przecież za 300 zlotych się nie sprzeda bez niej. Odpowiedź. Spoko, zrobiliśmy badania. Popyt będzie przy cenie 50 zł za sztukę, tez na tym nieźle zarobimy.
  A klasa polityczna: o smolensku, o gejach,

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 13 razy 13

  jest tajemnicą poliszynela, że konowały to najbardziej skorumpowana sitwa

 • siekier35

  Oceniono 13 razy 13

  czyste ku...two najwyższych lotów!!!

 • jabystry

  Oceniono 12 razy 12

  Myśleli, że przekręt nie ujrzy światła dziennego?
  W leczeniu też partacze. Powinni wyjechać z Polski.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 11 razy 11

  Aż dziw bierze, że lekarze nie mają kas - podatku więcej niż od kioskarza czy kwiaciarki.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 11 razy 11

  Podziękujcie politykom którzy wylizują rowy koncernom farmaceutycznym. To oni stworzyli ten neofaszystowski cyrk.

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 10 razy 10

  A co na takie działania PROKURATURA?
  Lekarze eterem potraktowali?

 • ergosumek

  Oceniono 16 razy 10

  Gdyby operacja sie udała, to pies z kulawą nogą by sie tym procederem nie zainteresował, a tak moze chociaż prokurator?
  I co to za forma potwierdzania zabiegu?
  Paragon?Jak w kiosku?Usługa medyczna?
  A porządny rachunek z wyszczególnieniem co robili, za ile itd.?

  Za rządu Tuska Donalda zrobili ze służby zdrowia narzędzie wyzysku i POniżenia, za darmo nie ma nic.

 • topiramax

  Oceniono 9 razy 9

  Może tak skorzysta ktoś wreszcie z Kodeksu Karnego ...bez zawieszenia.

 • y0rg

  Oceniono 9 razy 9

  Dla wiecznie nie zadowolonych lekarzy stworzono system by mogli kraść do woli, aby tylko się nie wydało - tak to jest jak całym systemem rządzą kolesie, a brak prawdziwych menadżerów, a izby lekarskie są po to by chronić zbyt pazernych lub olewackich konowałów - jednym słowem totalna degrengolada.

 • leonleonidas

  Oceniono 9 razy 9

  Biala mafia.

 • zelm71

  Oceniono 10 razy 8

  Firma z branży budowlanej X. Dlaczego wszyscy lekarze którzy się budują zawsze płacą gotówką? 20 tyś, 120 tyś zawsze gotówka. Inni w 99% przelew.

 • dabera

  Oceniono 8 razy 8

  przecież samo "ustawienie" opieki zdrowotnej aż prosi się o takie postępowanie. Szpital powinien być publiczny (państwowy) lub prywatny. Obecnie jest państwowo-prywatny lub prywatno -państwowy. A dzieje się tak dlatego, że szpitale prywatne korzystają ze środków państwowych z NFZ i wykonują te same usługi co szpitale publiczne. I to tylko te co nie przynoszą strat. Podobnym przykładem jest szkolnictwo gdzie budżet dokłada subwencje oświatową na ucznia a oprócz tego pobierane jest czesne. Uczeń powinien mieć zapewnione miejsce w szkole publicznej. A jak nie pasuje to niech idzie do szkoły prywatnej na własny koszt.

 • bajubajubaju

  Oceniono 8 razy 8

  Ale mi nowina! Dziwię się, że ktoś się dziwi:)

 • 1966jerry

  Oceniono 8 razy 8

  niektóre rodzaje schorzeń nie są objęte refundacją w ramach ubezpieczeń - tak jest na całym świecie .,ale jak człowiek czyta o takich przypadkach qrwicy dostaje ,bo przecież tego typu operacje są wręcz kosmetyczne .,ale o czym tu pisać ,jak niedawne przypadki śmierci dzieci z powodów niedbalstwa i arogancji tych pie...nych łapiduchow tylko potwierdzają dno polskiej służby zdrowia.,wnet nasze dzieci będą umierały na przeziębienie ,bo taka qrwa jedna z drugą doprowadzą do stanu,kiedy z lekkiej wręcz banalnej choroby w 21 wieku zrobi się grypa,później zapalenie płuc i wreszcie śmierć.,ale knury jebane i tak się ze wszystkiego wyliżą bo taki mają stosunek do nas .,ale już nie długo !!!!!!!!!!!! ROZLICZEŃ PRZYJDZIE CZAS !!!!!! DLA WSZYSTKICH KTÓRZY RŻNĄ Z KORYTA NASZĄ KASĘ NIE DAJĄC NIC W ZAMIAN.,

 • dinowar

  Oceniono 8 razy 8

  A to Wolska właśnie! Dzika kraina chciwych oszustów, od prezia począwszy, poprzez premiera, cały rząd, posłów, przedsiębiorców, dyrektorów, kierowników, lekarzy, palestrę, aż po babę na straganie. Ale o take Wolskę wielu Wolaków walczyło!

 • jedenz1

  Oceniono 7 razy 7

  Przecież to jest prywatny szpitalik pasożytujący na systemie publicznym. Szpitale prywatne wszystkie te swissmedy, lux medy i srux medy, na potęgę oszukują nfz. Nie wypełniają nawet warunków zapisanych w kontrakcie : ich oddziały niby to na papierze spelniają warunki , ale tak naprawdę nie przyjmują chorych z ulicy tylko wyselekcjonowanych; niby mają pełny profil, tak naprawdę koncentrują się na kilku najlepiej płatnyh zabiegach; niby pracują całodobowo i mają w tym czasie pełną obsadę, ale drwi zamykają o 15-tej i personel idzie sbie do domu. Dlaczego w/w szpital pomimo wykrycia fałszerstw otrzymał 9 milionów kontraktu ortopedycznego? To pytanie do dr menagera i urzędników NFZ - często za tym kryje się jakiś nieczysty układ. Te 9 milionów to pieniądze zabrane szpitalom publicznym- co zrobicie jesli złamiecie nogę albo kręgosłup, pojedziecie do tego dup-medu czy na publiczny SOR? Ale wtedy nie narzekajcie ,że na SOR są straszne warunki tylko pamiętajcie, że dziesiątki milionów złotych z NFZ poszło do róznych łże-medów.
  W szpitalu publicznym taka sytuacja nie może mieć miejsca, bo one nie mogą przyjmować pacjentów prywatnych, choćby sale operacyjne stały puste ,a tomokomputery i rezonanse pracowały tylko do południa. Co innego prywatne szpitaliki - one mają wielomilionowe kontrakty z NFZ i jednocześnie mogą przyjmować prywatnie! I właśnie widać,że potrafią twórczo połaczyć obydwa strumienie finansowe!

 • ptak50

  Oceniono 7 razy 7

  I co dalej? Czy to jest, czy nie oszustwo? A może malutka szkodliwość społeczna. Trzeba to nazwać tak jak na to zasługuje . ZŁODZIEJE !!!!
  I kto im pdskoczy?

 • korespondent1949

  Oceniono 6 razy 6

  Należy natychmiast skierować sprawę do prokuratury.
  Te praktyki są powszechne w Polsce.
  Z takimi szpitalami NFZ nie może podpisywać żadnych umów na zawsze.

 • konus33

  Oceniono 6 razy 6

  ogroma większośc lekarzy to oszuści i złodzieje i pazernośc jest wręcz niewiarygodna jednak najgorsze jest to że wysokośc zarobków nie idzie w parze z umiejętnościami. Biorą łapówki za wszystko i w kazdych okolicznościach . Tego typu proceder to normalka inny to fakt że za swoje usługi nie wystawiają paragonów jak np dentyści czy dostał ktoś o bogatego dentysty paragon ja nigdy . Kiedyś na slasku pewna pani stomatolog deklarowała że zarabia 1000 zł miesiecznie a na koncie miała 500 tyś odłożone Słuzba medyczna to studia bez dna ponieważ lekarze biora łapówki uzywają szpitalnego sprzętu do prywatnych celów wyłudzają świadczenia z NFZ

 • gosiecka43

  Oceniono 6 razy 6

  I to są skutki ostatniej reformy służby zdrowia. Dopóki szpital jest publiczny nie może wykonywać zabiegów tzw. komercyjnych. Natomiast po przekształceniu w spółkę oczywiście może świadczyć tego typu usługi świadcząc jednocześnie usługi w ramach umowy z NFZ. Oczywiście podwójna odpłatność jest niedopuszczalna, ale wydaje mi się, że w spółkach łatwo ukryć jest tego typu patologię.

 • infomozg

  Oceniono 6 razy 6

  Wyjście jest jedno: WYKSZTAŁCIĆ JAK NAJWIĘCEJ LEKARZY I SPRYWATYZOWAĆ OPIEKĘ ZDROWOTNĄ. I już mnie śmieszy lament jaki łapiduchy podniosą, że jak się ich więcej wykształci to poziom leczenia spadnie. Rynek zawsze reguluje lepiej niż wszelkie korporacje.

 • euro67

  Oceniono 10 razy 6

  Na tym polega "komercjalizacja" sluzby zdrowia, sztandarowe osiagniecie PO i Prezydenta!
  Czas pogonic tych zlodziei!

 • tomcic

  Oceniono 6 razy 6

  Najgorsze w tym wszystkim w cale nie jest podwójne finansowanie. Najdotkliwsze jest dzielenie przeszczepu. Idziesz do Jasielskiego i tłumaczy Ci jak to istotne jest zrobienie tego zabiegu z przeszczepu allogenicznego, a nie z własnej tkanki. Mówi jak to jest mocniejszy przeszczep. lepszy, wspanialszy. Jest tylko małe "ale" musisz człowieku dopłacić 6000-9000zł. Mówisz sobie czego się nie robi dla zdrowia i płacisz - przecież ma być lepiej.
  A okazuje się, że dostajesz nie to co jest przewidziane dla Ciebie a 1/3 tego. Dzielą przeszczep na 3 części i to już na pewno nie jest lepsze i warte nawet złamanego grosza. Nie mówiąc już, że jest to w Polsce nielegalne. Mam nadzieję, że sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan i przykryta jakąś łapóweczką. Liczę, że NFZ jak najszybciej rozwiąże kontrakt z Osteonem, a prokuratura postawi zarzuty - wtedy już słodko nie będzie.
  Porada dla wszystkich omijajcie Osteon szerokim łukiem, podobnie jak pracujących tam lekarzy!!!
  Piszę niestety z własnego doświadczenia - 3 operacje w Osteonie za każdym razem Jasielski!!!
  A co mam w kolanie do dziś nie wiem....

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 8 razy 6

  Jak tylko Pani Karolina sprawdzi swój paragon to się okaże, że te 9 tys. zł jest opisane jako "dowód wdzięczności" i ma jeszcze czekoladki i koniak donieść.

 • banan125

  Oceniono 11 razy 5

  o jest własnie polska ETYKA i polski ETOS parcy w wykonaniu katolickich LEKARZY - ida za przykładem katabasó z Koscioła Katolickiego ....

 • artur737

  Oceniono 11 razy 5

  Szpital powinien dostac nagrode Ministra Zdrowia bo przeciez dokladnie realizuje jego polityke.
  Nagroda z NFZ tez sie chyba nalezy, bo to rowniez zgodne z tym co ci ludkowie robia na codzien: zwiekszaja udzial obywateli w uzyskiwanych uslugach zdrowotnych.

 • jedenz1

  Oceniono 4 razy 4

  To jest przecież prywatny szpitalik. Zawsze myslałem , że przewaga finansowa takiego szpitalika polega na tym ,że operuje sobie planowo 28 letnią Karolinę, która przychodzi do Kliniki o 8-mej ranoz wynikami badań ( teoretycznie za te badania powinien zapłacić szpitalik, jednak zrobiła je sobie prywatnie Karolina), ma zabieg o 10-tej rano i po kilku dniach wychodzina rehabilitację , a klinika kasuje kasę z NFZ. Karolina jest młoda więc ryzyko powikłań okołozabiegowych jest niewielkie, ale jeśli się zdarzą to sru ją do publicznego szpitala- nie będzie obciązać kosztami Kliniki ( kiedyś zainteresowaliśmy się dlaczego publiczny szpital za tan sam zabieg dostaje z NFZ 3000 pln , a prywatny 7000 pln - okaząło się, że w kioszt prywatnego wciągnięte jest leczenie powikłań na Oddziale Intensywnej Terapii co było i jest fikcją, bo takie leczenie odbywa się na koszt szpitala publicznego) .Szpital publiczny innych pacjentów dostaje - w środku nocy połamane 80-cio letnie babcie, obciążone wszystkimi mozliwymi chorobmia i ryzykami, taka po zabiegu nie wyjdzie po kilku dniach, często ma powikłania choćby zapalenia płuc, często ląduje w OIT, A stawka NFZ za jej zbieg jest taka sama jak za zabieg planowy. Albo szpital publiczny dostaje chorego z wypadku, który musi przejść kilka zabiegów ( ortopedycznych , chirurgicznych i neurochirurgicznych ) - w tym przypadku NFZ płaci tylko za jedną procedurę , pozostałe zabiegi dla płatnika nie mają znaczenia.
  Zawsze myslałem ,ze na powyższych polega przewaga szpitalików prywatnych. Ale nie, okazuje się , że oni jeszcze muszą oszukiwać wszystkich dookoła : oszukiwać na transplantach wykorzystując je kilkakrotnie, oszukiwać chorego i pobierać od niego kasę i oszukiwać NFZ pobierając od niego kasę za to samo. No i jeszcze partolą robotę w sposób niemozliwy.
  Proszę państwa - to nie jest zwykłe oszustwo, to jest oszustwo kwalifikowane i systemowe , uderzające we wszystkie zasady systemu ochrony zdrowia. Ale jak widać szpitalik dosta łnowy, wielomilionowy kontrakt.
  Proszę państwa , jak tu żyć.

 • djlead

  Oceniono 4 razy 4

  Każdy lekarz tak robi do którego idziecie "prywatnie" :) dwa razy kasa :)

 • fajny.trak

  Oceniono 4 razy 4

  to jest metoda na kryzys - bardzo dobrze
  jak na Cyprze - raz cie opodatkują - mało no to drugi, trzeci aż nie zdechniesz
  brawo

 • drozd215

  Oceniono 3 razy 3

  Ale to chyba prokuratura i policja powinny wpaść na ten trop, zamiast zajmować się Koziołkiem Matołkiem.
  Tylko że to chyba dość normalna procedura, przyjmuję prywatnie i kieruję na oddział.
  Lekarz powinien pracować albo prywatnie, albo w szpitalu inaczej zawsze kat może być.
  To samo zapewne dotyczy "prywatnych" badań w szpitalach.

 • pseudo12345

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby to była komuna to już był by dzisiaj alarm na szczeblu centralnym. A ponieważ jest zasr--na demokracja skończy się na jednej sprawie sądowej, jeżeli pacjentka poczyni jakiekolwiek kroki. I po krzyku. Karawana idzie dalej.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 3 razy 3

  To ci odkrycie. Niech się Wybiórcza przejdzie po prywatnych szpitalach i gabinetach, to dokona wstrząsającego odkrycia: ta praktyka jest powszechna. Podobnie jak uprawianie zawodu dziennikarza bez pojęcia o świecie, w którym się żyje.

 • 1pytanie

  Oceniono 5 razy 3

  NFZ do kasacji !
  Tak jak Sanepid z solą drogową !

 • strass1

  Oceniono 3 razy 3

  Wielkie odkrycie,które nie będzie penalizowane!!!! tak jak umorzono sprawę wykonywania bez zezwolenia przeszczepów przez okulistę z Warszawy o nazwisku Szaflik.On tych zabiegów nie wykonywał,był tylko właścicielem placówki,a ci co wykonywali nie wiedzieli że robią to na lewo!!
  To jest praworządność po Polsku !!!

 • bjuras

  Oceniono 3 razy 3

  Można kontrolować usługi medyczne nam świadczone przez różne przychodnie, szpitale, gabinety medyczne, etc. Trzeba wprowadzić system informacji o tym. Opolszczyzna wprowadza. Warto przeczytać- oto link- tiny.pl/h8q6q

 • nextwiedzma

  Oceniono 3 razy 3

  I komu zwrócą pieniądze, jeśli do tego dojdzie? tym,którzy zapłacili prywatnie czy NFZ?

 • dyzlav

  Oceniono 9 razy 3

  Sprywatyzować służbę zdrowia, wprowadzić atrakcyjny system polis, robić badania psychologiczne przed egzaminem na studia i przed stażem, potem w trakcie kariery co kilka lat.

 • rozumujacy

  Oceniono 3 razy 3

  Polak potrafi !!! Czy jest jakaś instytucja w naszym kraju bez przekrętów ? Wszelkie zmiany należy rozpocząć od zmiany PRAWA, które będzie równe wobec wszystkich obywateli i wszyscy Obywatele wobec niego. Bezwzględnie. Żadne reformy niczego nie zmieną bez dobrego prawa.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 2

  Tak to się dzieje w prawie wszystkich prywatnych szpitalach-kręcą lody.

 • pseudo12345

  Oceniono 2 razy 2

  Niech lepiej Duda postuluje o powrót do starego systemu służby zdrowia. Dać im pensyjki i kwita. Tak, jak na to zasługują. I wprowadzić wymóg poszerzania wiedzy medycznej. Bo to wstyd i żenada.

 • pseudo12345

  Oceniono 2 razy 2

  Od dawna już trwa rozkradanie tego kraju. Niech Tusk dalej się zajmuje imionami bezpłciowymi i związkami partnerskimi.

  Już w czasach komuny lekarze robili ze szpitali i przychodni swoje prywatne folwarki. A teraz, przy tak dojnej krowie, jaką jest NFZ? I wszechogarniający cały kraj brak kontroli? Przecież teraz to żywioł.

  Wśród lekarzy są chlubne wyjątki. Nie tylko, że są uczciwi, ale również są dobrymi fachowcami. Ale to znikomy procent nic nie wartego ogółu.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 2 razy 2

  A może akurat mają podpisany jakiś konkordat i biorą co łaska + datek od państwa.

 • iwano10

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wierzę,przecież polscy lekarze to kwiat narodu,wszystko co robią,robią z myślą o ludziach a nie o kasie.Najchętniej pracowaliby za darmo ale plebs sam wpycha im do rąk mamonę.Swoją drogą-co robią gryzipiórki z NFOZ?

 • fordysta

  Oceniono 8 razy 2

  Natychmiast do sędziego Tulei ! Cóz za bezzasadne posądzenia niewinnych lekarzy !

 • kot2ka

  Oceniono 2 razy 2

  Takich sytuacji jest z całą pewnością mnóstwo w tej skorumpowanej Polsce. Lekarze podobnie przyjmują pacjenta prywatnie ale żądają jeszcze dodatkowo dyskietki ( nie wszyscy) Więc po co im dyskietka ?????

 • infomozg

  Oceniono 6 razy 2

  Jak ZIOBRO aresztował łapówkarza to zrobiliście z niego męczennika, więc teraz płaćcie za operacje LEMINGI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje