Komorowski po rozmowie z Bidenem: USA zapewniają, że rakiety w Redzikowie są niezagrożone

18.03.2013 22:14
Bronisław Komorowski i Joe Biden, wiceprezydent USA

Bronisław Komorowski i Joe Biden, wiceprezydent USA (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Stany Zjednoczone zapewniają, że "rozmieszczenie rakiet na terenie bazy w Redzikowie jest niezagrożone i będzie kontynuowane" - powiedział po dzisiejszej rozmowie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem prezydent Bronisław Komorowski. Do spotkania polityków doszło w Rzymie w przeddzień mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka.
- Przedstawiłem polski punkt widzenia na cały proces, który dzieli nas od momentu podjęcia przez Polskę decyzji o wyjściu naprzeciw amerykańskim oczekiwaniom co do umieszczenia, także w Polsce, koniecznych z punktu widzenia bezpieczeństwa USA urządzeń w ramach amerykańskiej tarczy antyrakietowej, po dzień dzisiejszy, kiedy nastąpiła ponowna, daleko idąca korekta tego planu - powiedział Komorowski polskim dziennikarzom.

Polska obrona rakietowa oparta na Redzikowie

Jak podkreślił, USA zapewniają, że ze względu na polskie bezpieczeństwo "rozmieszczenie rakiet na terenie bazy w Redzikowie jest niezagrożone i będzie kontynuowane". - Należy na tym budować koncepcję polskiej obrony przeciwrakietowej - uważa prezydent.

Jak powiedział, pod wpływem różnych doświadczeń, "wynikających także z reakcji naszego sąsiada na decyzję amerykańską o rozmieszczeniu antyrakiet, zapadała pożądana przez Polskę decyzja o budowie ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej i budowy w ramach tego także polskiego podsystemu".

- Musimy wspierać budowę systemu obrony przeciwrakietowej całego NATO, tak by był to system kompatybilny z systemem amerykańskim - ocenił Komorowski.

Amerykanie powinni uprzedzać sojuszników o swoich decyzjach

Wyraził też nadzieję, że Amerykanie będą uprzedzać o swoich decyzjach co do systemu obrony przeciwrakietowej, "bo tak powinno być, że bliskich sojuszników konsultuje się, szczególnie jeśli dotyczy to bezpieczeństwa całego regionu i jest ważne z punktu widzenia obrony tego, co jest wartością samą w sobie - polskiego naturalnego proamerykanizmu - który od pewnego czasu jest poddawany trudnym próbom" - powiedział prezydent.

Dodał, że cieszą go deklaracje dotyczące rozwiązania kwestii wiz amerykańskich dla Polaków, niewynikające z jego pytań, "ale złożone przez wiceprezydenta Bidena". Nie wyjaśnił jednak, jakie to były deklaracje.

Komorowski rozmawiał w Rzymie także z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Złożył również kwiaty na grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Z powodu złej pogody prezydent Komorowski wylądował w stolicy Włoch z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • naw18

  0

  Rakiety sa niezagrożone... bo stanowiace własność USA. Amerykanie maja nas uprzedzać jako sojusznika...taką nadzieje wyraził nasz coraz bardziej spasiony prezydent. On do tej pory nie wie gdzie żyje?

 • say69mat

  0

  @supertlumacz:
  @440922edek
  Pamietaj że to import nielotów f16 i pozyskanego ze złomowiska kadłuba GAWRON ratuje od głodu tysiące robotników USA.
  Czyż to nie piękna inicjatywa humanitarna?

  say69mat:
  1) Pamiętaj: od czasów pierwszej wojny w zatoce, te amerykańskie nieloty, jak kaczki strącają 'samonajlepsze' MiGi-29;
  2) Pamiętaj: nasza 'samonajlepsza' narodowa myśl techniczna nie opracowała żadnego samolotu, który miałby szanse konkurować z walorami bojowymi F-16;
  3) Pamiętaj: nie mieszaj faktów, co ma kadłub okrętu budowanego 'samonajlepszymi rencami' naszych inżynierów i robotników z wysiłkiem amerykańskich robotników i przemysłu stoczniowego??? Amerykanie takiego 'gniota' jak ORP 'Kadłubek' vel ORP'Gawron' vel ORP 'Ślązak' by najzwyczajniej nie puścili. Jest coś takiego w tym świecie, jak poczucie własnej wartości.
  4) Pamiętaj: jeżeli już konfabulujesz, to rób to:
  a) z sensem;
  b) z wdziękiem
  5) Określenie 'samonajlepszy' zaczerpnąłem z kultowej powieści Sergiusza Piaseckiego 'Zapiski oficera Armii Czerwonej'. Do której bohatera niewątpliwie aplikujesz. I to ... skutecznie!!!

 • kazole

  Oceniono 1 raz 1

  Jest to naruszenie suwerenności naszego Kraju. Z trudem pozbyliśmy się okupacyjnych wojsk sowieckich to teraz zapraszamy jankesów.
  Tylko bazy wojsk okupacyjnych są w krajach z marionetkowymi rządami, ile jest baz obcych woijsk na terytorium USA, Rosji, Chin?
  NIE MA, bo na to nie pozwolą sobie te kraje.
  Prezydencie sprzedałeś naszą wolność.

 • dyzurnydebil

  0

  przeciez te rakiety to ATRAPY...!?

 • say69mat

  Oceniono 3 razy 1

  @2o12:
  Ruscy nie robili z nas takich kretynów, jak jankesi...

  say69mat:
  Drogi '2012', sam zobacz:
  Najzwyczajniej nie musieli!!! Bo ...
  Bo jak wiadomo wyprawa Napoleona na Moskwę okazała się totalną klęską Cesarza i jego aliantów. Za Wikipedią: /.../ Wielka Armia, która w czerwcu 1812 roku liczyła ponad 400 tysięcy, zmalała do 10% tej liczby. Napoleon stracił łącznie w Rosji ok. 580 tys. żołnierzy z tego ok. 200 tys. zabitych, ok. 180–190 tys. dostało się do niewoli, ok 130 tys. zdezerterowało i ok. 50 tys. uciekło z frontu. Uciekinierów w większości ukryli Rosjanie (chłopi, mieszczanie, szlachta). Z 47 tys. Gwardii Cesarskiej, która weszła do Rosji, po pół roku pozostało około kilkuset. Napoleon stracił także 1200 armat. /.../
  Zatem, czy Rosjanie musieli robić z nas naród kretynów, kiedy to sami z siebie. Nie darząc specjalną atencją Rosji śpiewamy w Hymnie Narodowym: ... dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy???
  Siły polskie zaangażowane w wyprawę Napoleona szacuje się na 80 - 120 tysięcy elitarnego żołnierza. Ocalało aż, albo jedynie ... 15 tysięcy. Ci, którzy przeżyli w niewoli rosyjskiej. Zostali wcieleni do pułków Kozackich walczących z Turcją na południu Rosji.
  Zatem, Drogi '2012', czy Rosjanie najzwyczajniej musieli robić z nas ... kretynów???

 • say69mat

  Oceniono 5 razy 3

  @artur1990a:
  A na kiego ch...a nam te rakiety? Przecież mają one zabezpieczać USA a nie Polskę?

  say69mat:
  @artur1990a
  Jeżeli wszystkim zainteresowanym jest wiadomo, że ani Korea ani Iran nie są w stanie dotrzeć z atakiem rakietowym na terytorium USA. Ze względu na istniejące systemy obronne, np. SM-3 i system AEGIS. To, które z państw, twoim zdaniem, staną się potencjalnym obiektem takiego ataku???

  @artur1990a
  Polska bedzie, poniewaz:
  1. Jestesmy zwolennikami zydostwa i zydoameryki.
  2. Zamotowalismy sobie gowniane rakiety (nie wiadomo, czy dzialajace) aby sciagac uwage innych, poteznych militarnie panstw- Rosja.
  3. Jak bracia ameryskanie sa tak dobrzy, to niech obdaruja Polske głowicami nuklearnymi- wtedy wreszcie ktos zacznie sie z nami liczyc.

  say69mat:
  @artur1990a
  Drogi Arturze, w XVII wieku nie mieliśmy dosłownie ... NIC!!! Jako ten zapity i zarzygany kontusz z kołtunem europy tarzaliśmy się od płota do płota. Od kolejnego królewicza/political manager/ z ... kaprysu, do liberum veto wszystko w alkoholowym widzie. I sam zobacz ... nic nie pomogło!!! Sąsiedzi w jasyr nas wzięli, na części rozebrali, na sybir albo do roboty pogonili. A przecież staraliśmy się jak tylko możliwe. No sam zobacz ... dysfunkcjonalne państwo, bezbronna armia, spatologizowane społeczeństwo. Zastanów się dobrze, czy aby, w swej wypowiedzi nie odnosisz się do tej z matryc naszej kultury i tożsamości historycznej???

 • illuminatus2

  0

  vod.gazetapolska.pl/3639-pociag-horror-pkp-do-prokuratury
  Ciekawostka. Państwo zdaje egzamin .Jeeee !!!

 • illuminatus2

  Oceniono 4 razy 0

  Huja prawda. Amerykańce takie głupie nie są i nie dadzą niczego do Polski co ten kretyn komoruski natychmiast by podał Moskalom w prezencie. Kłamstwa żydokomuszej szechterówy ciąg dalszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje