Komorowski po rozmowie z Bidenem: USA zapewniają, że rakiety w Redzikowie są niezagrożone

18.03.2013 22:14
Bronisław Komorowski i Joe Biden, wiceprezydent USA

Bronisław Komorowski i Joe Biden, wiceprezydent USA (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Stany Zjednoczone zapewniają, że "rozmieszczenie rakiet na terenie bazy w Redzikowie jest niezagrożone i będzie kontynuowane" - powiedział po dzisiejszej rozmowie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem prezydent Bronisław Komorowski. Do spotkania polityków doszło w Rzymie w przeddzień mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka.
- Przedstawiłem polski punkt widzenia na cały proces, który dzieli nas od momentu podjęcia przez Polskę decyzji o wyjściu naprzeciw amerykańskim oczekiwaniom co do umieszczenia, także w Polsce, koniecznych z punktu widzenia bezpieczeństwa USA urządzeń w ramach amerykańskiej tarczy antyrakietowej, po dzień dzisiejszy, kiedy nastąpiła ponowna, daleko idąca korekta tego planu - powiedział Komorowski polskim dziennikarzom.

Polska obrona rakietowa oparta na Redzikowie

Jak podkreślił, USA zapewniają, że ze względu na polskie bezpieczeństwo "rozmieszczenie rakiet na terenie bazy w Redzikowie jest niezagrożone i będzie kontynuowane". - Należy na tym budować koncepcję polskiej obrony przeciwrakietowej - uważa prezydent.

Jak powiedział, pod wpływem różnych doświadczeń, "wynikających także z reakcji naszego sąsiada na decyzję amerykańską o rozmieszczeniu antyrakiet, zapadała pożądana przez Polskę decyzja o budowie ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej i budowy w ramach tego także polskiego podsystemu".

- Musimy wspierać budowę systemu obrony przeciwrakietowej całego NATO, tak by był to system kompatybilny z systemem amerykańskim - ocenił Komorowski.

Amerykanie powinni uprzedzać sojuszników o swoich decyzjach

Wyraził też nadzieję, że Amerykanie będą uprzedzać o swoich decyzjach co do systemu obrony przeciwrakietowej, "bo tak powinno być, że bliskich sojuszników konsultuje się, szczególnie jeśli dotyczy to bezpieczeństwa całego regionu i jest ważne z punktu widzenia obrony tego, co jest wartością samą w sobie - polskiego naturalnego proamerykanizmu - który od pewnego czasu jest poddawany trudnym próbom" - powiedział prezydent.

Dodał, że cieszą go deklaracje dotyczące rozwiązania kwestii wiz amerykańskich dla Polaków, niewynikające z jego pytań, "ale złożone przez wiceprezydenta Bidena". Nie wyjaśnił jednak, jakie to były deklaracje.

Komorowski rozmawiał w Rzymie także z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Złożył również kwiaty na grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Z powodu złej pogody prezydent Komorowski wylądował w stolicy Włoch z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem.

Zobacz także
Komentarze (73)
Komorowski po rozmowie z Bidenem: USA zapewniają, że rakiety w Redzikowie są niezagrożone
Zaloguj się
 • artur1990a

  Oceniono 68 razy 42

  A na kiego ch...a nam te rakiety? Przecież mają one zabezpieczać USA a nie Polskę.

 • 1pytanie

  Oceniono 28 razy 24

  Komorowski niech odda wojsku na poczet ochrony starą dubeltówkę ze swojej leśniczówki..............!

 • michaelus_maximus

  Oceniono 30 razy 24

  hohoho! ale mi sukces. obiecal mu tez, ze coca-cola bedzie w polsce sprzedawana?
  moge sie juz cieszyc???

 • 440922edek

  Oceniono 42 razy 24

  Te rakiety są nam potrzebne jak piąte kolo u wozu. Już mamy samoloty nieloty. Mamy mieć czołgi z czasów II wojny światowej i rakiety . Istny skansen za nasze pieniądze. Po ch.... one. Jak pisze poprzednik.
  Panie Prezydencie proszę wydać pieniądze na szczytniejszy cel. Z kim chce Pan wojować. Atomówki maja spadać na Ojczyznę z obronie USA. To istne szaleństwo. Kto i ile wziął łapówy. Skandal

 • supertlumacz

  Oceniono 28 razy 20

  Oczywiście idzie o rakiety świetlne, tak zwane race. Będą rożswietlały nieboskłon z okazji świat narodowych USA i Polski.
  Idzie o dostawę starszych modeli. Pamiętacie chyba z "W Pustyni i w puszczy"? Te będą trochę nowocześniejsze, świat idzie naprzód...

 • dd1987

  Oceniono 58 razy 18

  Nie chce ich żadnych rakiet ani nic od nich. Jakby to ode mnie zalezalo to w pierwszym dniu wywaliłbym wszystkich żołnierzy ussraelskich z naszego kraju, tych z misji zagranicznych ściągnął z powrotem, dreamlinery i f16 zwrócił i żądał zwrotu kasy, koncesje na łupki odebrał, mcdonaldy i reszte ich koncernow znacjonalizowal i rozdal udzialy ich pracwonikom. To jest okupant i pasożyt wiekszy niz pod zaborami!

 • kalebas

  Oceniono 25 razy 17

  "Komorowski spotkał się z Bidenem w przeddzień mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka"

  To jest oczywiście według autora najważniejsza informacja zawarta w tym artykule ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje