"Maciuś" odpowiada "Rz": Sfinansowaliśmy 1,4 mln posiłków dla dzieci

rik
18.03.2013 21:24
A A A Drukuj
"Na sfinansowanie bezpłatnych posiłków dla dzieci wydaliśmy 1,4 mln zł" - odpowiada na zarzuty "Rzeczpospolitej" Fundacja Pomocy Dzieciom "Maciuś". Dodaje również, że w 2011 r. na koszty operacyjne poszło co prawda 2,7 mln zł, ale dzięki temu udało się jej zgromadzić ponad 4,5 mln zł.
"Rzeczpospolita" w artykule "Głodne dzieci bez pieniędzy" napisała, że Fundacja Pomocy Dzieciom "Maciuś" z Gdyni (niedawno alarmowała ona, że w Polsce głoduje 800 tys. dzieci) źle gospodaruje pieniędzmi darczyńców. "Z milionów złotych rocznie, jakie darczyńcy wpłacają na głodne dzieci na konto tej właśnie fundacji, w rzeczywistości na ten cel przekazywana jest tylko znikoma część pieniędzy. W 2009 r. aż 5,1 mln zł z przychodów, czyli darowizn, poszło głównie do... szwajcarskiej spółki, rok później - 3,8 mln zł. W efekcie fundacja przeznaczyła na dożywianie dzieci tylko 218 tys. zł (w 2009 r.) i 343 tys. zł (w 2010 r.)" - czytamy w "Rz".

Fundacja odpowiedziała dziś na zarzuty dziennikarzy "Rz" twierdząc, że "W 2011 roku na kampanię prowadzoną poprzez wysyłkę listów połączoną z kampanią telefoniczną fundacja wydała 1 811 148 zł na kampanię oraz 890 615,66 zł na znaczki pocztowe. Dzięki kampanii udało się zgromadzić środki w wysokości 4 520 475,86 zł".

Maciuś odpiera także zarzuty, że nie zajmuje się działalnością statutową. "Fundacja sfinansowała już ponad 1 400 000 bezpłatnych posiłków dla dzieci, mamy podpisane 700 umów o współpracy z ponad 400 szkołami z całej Polski. Dokumentujemy każdą formę świadczonej pomocy i dowodami na to możemy się w każdej chwili wykazać. Od 2007 roku na finansowanie posiłków fundacja wydała już 2 661 436 zł" - czytamy w piśmie fundacji.

Szwajcarzy lepsi logistycznie

Dziennikarze "Rz" zarzucili także fundacji, że ta w latach 2009 i 2010 aż 8,9 mln zł ze swoich przychodów, czyli darowizn, wydała na prowadzącą jej prace logistyczne szwajcarską firmę SAZ. Prezes Maciusia Grzegorz Janiak tłumaczy, że fundacja korzystała z usług szwajcarskiej firmy SAZ "ponieważ posiadając kilkudziesięcioletnie doświadczenie, gwarantowała ona pozyskanie środków finansowych na taką skalę, jaka jest konieczna przy dożywianiu dzieci w całej Polsce". Na łamach "Rz" dodaje, że fundacja korzysta z usług spółki SAZ "tak jak z usług Poczty Polskiej, ponieważ samodzielnie nie ma logistycznych możliwości przeprowadzenia takiej kampanii społecznej". W 2011 r. SAZ w ich imieniu wysłał ponad 720 tys. listów.

Fundacja wskazuje, że zlecanie logistyki prowadzenia kampanii firmom zewnętrznym jest czymś normalnym. "Kampanie związane z wysyłaniem listów do darczyńców prowadzi wiele innych fundacji polskich i zagranicznych. Jest ogólnie przyjęte, że usługi te są bardzo często zlecane podwykonawcom ze względu na skomplikowaną logistykę i przede wszystkim oszczędność" - piszą w liście. Dodają także, że "od początku istnienia fundacji wszystkie sprawozdania finansowe i merytoryczne składaliśmy w terminie. Są dostępne na stronie fundacji oraz na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej".

"To wina raportu"

O fundacji zrobiło się głośno, kiedy pod koniec lutego opublikowała raport z badania, z którego wynika, że około 800 tys. dzieci z klas 1-3 w Polsce (czyli 10 proc.) jest niedożywionych. Odpierając dziś zarzuty "Rz" na antenie TVN24, prezes fundacji właśnie niewygodny dla władz raport wskazał jako przyczynę ataku na jego firmę. - To wina raportu - powiedział.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (155)
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 254 razy 240

  2,6 mln na promocję i znaczki - 0,8 mln na obiady Na wała taka fundacja ? Posłuchajcie A. Dymnej , E. Błaszczyk , , J . Ochojskiej co sądzą o tej ,,fundacji '' . Jej szef już mówi że to ,,polityczna nagonka '' tylko gdzie jest kasa? - W Szwajcarii

 • fakiba

  Oceniono 181 razy 179

  Dzieci były troszkę dożywiane ale za to firma współpracująca z fundacją dobrze się upasła a ciekawe ile pochłonęła sama fundacja

 • stan-1

  Oceniono 166 razy 154

  Maciuś przegiął, myślę że ktoś sprawdzi to dokładnie. Kasa na znaczki to jak para w gwizdek. Zamiast obiadów można lizać znaczki.

 • diego1977

  Oceniono 208 razy 138

  Bynajmniej nie bronię "Maciusia" ale chętnie zobaczyłbym rozliczenie Caritasu.

 • lodzermensz1

  Oceniono 126 razy 120

  1,4 mln posiłków oznacza, że przez rok żywiono niecałe 4 tysiące dzieci. Z tym, że działają jakieś 4 lata, więc żywią tysiąc dzieci. Jak na rzekome 800 tys. głodujących dzieci ich skuteczność jest beznadziejna.
  To żałosne tłumaczenie polegające na manipulowaniu danymi.

 • konigin

  Oceniono 112 razy 112

  A gdziez to pan prezes jakiejs zapyzialej fundacji dobroczynnej z Gdyni znalazl spolke az ze Szwajcarii ? Z polecenia czy ktos znajomy w niej dziala ?

 • koniu800

  Oceniono 79 razy 71

  wszędzie na świecie prezesi fundacji "charytatywnych" to najlepiej opłacani ludzie

 • adam1930

  Oceniono 125 razy 59

  Ta sprawa to jeden z wielu podobnych problemów. Caritas to dopiero jeden wielki przekręt. Szkoda, że tak ważne ideologicznie instytucje zarządzane są przez tak chciwych, pazernych, niekompetentnych ludzi..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX