"Nigdy wcześniej nie pocałował mnie papież"

18.03.2013 19:02
Słowa te wypowiedziała prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner, opowiadając o powitaniu ze swoim rodakiem, papieżem Franciszkiem podczas dzisiejszego spotkania w Watykanie.
Było to pierwsze spotkanie nowego papieża z przywódcą obcego państwa. Audiencja miała charakter prywatny - wyjaśnił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Po trwającej 15 minut rozmowie prezydent i Franciszek zjedli razem obiad w Domu Świętej Marty.

- Zastałam papieża spokojnego, pełnego ufności, ale także zatroskanego ogromnym zadaniem, jakim jest kierowanie Stolicą Apostolską, oraz tym, by zmienić to, co jego zdaniem zmienić należy - powiedziała de Kirchner podczas konferencji prasowej po spotkaniu

Precedens "ważnego pośrednictwa"

Prezydent zdradziła, że poprosiła papieża o wstawiennictwo, które "ułatwiłoby dialog" Argentyny z Wielką Brytanią w sprawie Malwinów, jak w Argentynie nazywa się Falklandy. Podkreśliła, że zabiegała u Franciszka o "interwencję na rzecz dialogu, aby uniknąć problemu, jaki może zrodzić się w rezultacie brytyjskiej militaryzacji południowego Atlantyku". De Kirchner powołała się przy tym na precedens, czyli "ważne pośrednictwo" Jana Pawła II w 1978 roku, gdy Argentyna i Chile znajdowały się na progu wojny.

Spór Argentyny i Wielkiej Brytanii o Falklandy trwa od 1982 roku. Na początku marca odbyło się kwestionowane przez Buenos Aires referendum w sprawie statusu politycznego wysp, w którym 99,8 proc. mieszkańców opowiedziało się za pozostaniem przy W. Brytanii.

Spotkanie dotychczasowych antagonistów

Relacje kardynała Jorge Maria Bergoglia i argentyńskiej prezydent nie były w ostatnich latach łatwe. Jako arcybiskup Buenos Aires i prymas Argentyny, hierarcha krytykował politykę zarówno de Kirchner, jak i jej męża, poprzedniego przywódcy kraju. Powodem sporów była przede wszystkim legalizacja małżeństw homoseksualnych.Zobacz także
Komentarze (69)
"Nigdy wcześniej nie pocałował mnie papież"
Zaloguj się
 • wiesscar

  Oceniono 49 razy 43

  Powitanie w Argentynie. Etykieta
  "Przy powitaniu zarówno kobiety, jak i mężczyźni całują się w policzki. W przypadku bardziej formalnych relacji jedynie wymieniają uścisk dłoni. Dystans fizyczny między mieszkańcami Argentyny jest znacznie mniejszy niż w większości krajów europejskich. Argentyńczycy często dotykają się podczas rozmowy i mogą się czuć niezręcznie, gdy przybysz zza granicy odrzuca ich próbę kontaktu."

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 62 razy 30

  poniedziałek - papież całował
  wtorek - papież jadł śniadanie
  środa - papież zmieniał koło w samochodzie
  czwartek - papież śpi po obiedzie
  piątek - papież coś powiedział
  sobota - papież gra na mandolinie
  niedziela - papież odpoczywa

  ==========

  gazeta wyborcza , nie ma jak opiniotwórcze medium

 • marekatlanta71

  Oceniono 37 razy 21

  Dlaczego to nie jest wiadomość dnia? Gazeta za mało uwagi poświęca papieżowi a za bardzo się martwi jakimś nieważnym Cyprem. Zdjęcie papieża-całuśnika powinno być na całą stronę!

 • mackowaci2010

  Oceniono 34 razy 16

  Mówiono o nim King
  W mieście świętej Wieży
  Pamiętam z podstawówki
  Jak całował się z papieżem

  Ramen

 • cxcezar

  Oceniono 25 razy 13

  Nigdy wcześniej sąsiad mnie nie pocałował-powiedziała moja sąsiadka po przypadkowym spotkaniu w lesie na grzybach .Zawsze jest ten pierwszy raz!

 • czytelnik23-is-me

  Oceniono 17 razy 9

  jezuici tak mają: pocałują nawet żabę, żeby przemienić ją w księżniczkę...

 • piss.off

  Oceniono 7 razy 7

  ;
  wy wszyscy tutaj OBRAŻACIE MOJE UCZUCIA RELIGIJNE ,

  zadam zadośćuczynienia ....FINANSOWEGO !!!!

 • kain_brat_abla

  Oceniono 25 razy 5

  60 na karku a jej całusy w głowie. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje