Odpowiedź na interpelację Sobeckiej: Firmy zagraniczne kupują coraz więcej ziemi w Polsce

18.03.2013 17:14
Anna Sobecka

Anna Sobecka (Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta)

W ubiegłym roku spółki z udziałem kapitału zagranicznego kupiły ponad dwa razy więcej gruntów rolnych niż w 2011 r. - wynika z odpowiedzi wiceministra rolnictwa Kazimierza Plockego na interpelację poselską Anny Sobeckiej (PiS).
Z danych przedstawionych przez Plockego wynika, że w 2012 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi wydał 228 zgód na zakup przez spółki z zagranicznym kapitałem nieruchomości rolnych o powierzchni 1644,7 ha, z czego z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pochodziło ok. 418 ha (wg stanu na 30 czerwca 2012 r.). Pozostałe grunty cudzoziemcy kupili na rynku prywatnym. W 2011 r. minister nie wniósł sprzeciwu w 204 przypadkach zakupu nieruchomości rolnych przez spółki z zagranicznym kapitałem. Dotyczyło to zakupu ok. 748,5 ha, z czego 566 ha gruntów pochodziło z ZWRSP.

Rolnicy indywidualni preferowani

Plocke poinformował, że ogółem powierzchnia nieruchomości ZWRSP sprzedanych w latach 2011-2012 wynosiła średnio 125 tys. ha rocznie.

Od początku działalności Agencji Nieruchomości Rolnych cudzoziemcy kupili z ZWRSP 2207 ha gruntów. Natomiast polskie spółki prawa handlowego z mniejszościowym udziałem kapitału zagranicznego 53 567 ha.

Plocke zapewnił, że po 1 maja 2016 r. grunty ZWRSP będą, tak jak obecnie, sprzedawane głównie w przetargach ograniczonych na rzecz rolników indywidualnych zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne. Regulacja ta - jak wyjaśnił Plocke - ma przeciwdziałać kupowaniu nieruchomości przez osoby, które nie są związane z rolnictwem.

Pierwokup na niekontrolowany wykup

Przede wszystkim jednak - jak zapewnił wiceminister - przed niekontrolowanym wykupem nieruchomości rolnych przez cudzoziemców na rynku prywatnym mają chronić przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które dają Agencji Nieruchomości Rolnych możliwość skorzystania z prawa pierwokupu i tzw. wykupu nieruchomości.

Wiceminister dodał, że obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad dalszymi zmianami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa, mającymi na celu zapewnienie, że nieruchomości ZWRSP sprzedawane na powiększenie gospodarstw rodzinnych będą faktycznie w ten sposób wykorzystywane.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  A kto wam kochani broni kupywać grunta, także orne?
  Moi koledzy swego czasu kupili tanio mieszkania po Armii Radzieckiej, teraz kupili mieszkania we wschodnich Niemczech (b. NRD), osobiście mam chęć kupić kawałek ziemi nad jeziorkiem np. w Rosji by ze znajomymi na ochotu i rybałku a także w bani spędzać mile czas, tylko jeszcze nie wiem gdzie i za ile?
  Że też płacimy durniom za zasiadanie w ławach publicznych, ich należy chostać raz na miesiąc i raz dziennie jeść dawać a nie państwo budować.

 • do100jnik

  Oceniono 5 razy 5

  sprawa jest groźna, wygląda, że jak będą tak wykupywać to wykupią nas za 13 tys. lat (24 km2 wykupu wobec 312 tys km2 RP)

 • staszek_psychiatra

  Oceniono 4 razy 2

  niech broni polskich krów, nie będzie bam niemiec czy inny hiszpan polskiej krowy jadł!

 • nina05

  Oceniono 4 razy 0

  Nie wspomniano, że chodzi o Niemców i pozbawieni są jakiejkolwiek świadomości czy wyobraźni ci wszyscy, którzy nie dostrzegają procesu odzyskiwania przez nich polskich ziem zachodnich. Nie jest przesadą aby powiedzieć, że w ramach 'europejskiej integracji', rozsprzedajemy kraj. Aktywność Niemców na Śląsku i ziemiach zachodnich jest niepokojąca, a obecne polskie władze, mentalnie niepolskie, umożliwiają ten proceder i realizację ekspansywnej niemieckiej polityki na Wschód. Taka jest rola tego rządu. W ramach kochającej się Europy, umożliwić Niemcom odzyskanie ziem zachodnich.

 • bernard1955

  Oceniono 6 razy 4

  Bóg obdarzył ją szpetotą w nadmiarze ,na mózg nie starczyło miejsca!!!

 • aiwaplatz

  Oceniono 10 razy 4

  Qrwa. W Niemczech można kupić ziemię jak się kilkuletnią szkołę rolniczą u nich skiończy, we Francji - jak samorząd rolniczy sie zgodzi, Duńczycy zagwarantowali sobie traktatowo, że Niemieć kupić NIE MOŻE. A u nas byle łachmyta z zagranicy ma zgodę ministra.

 • dimo333

  Oceniono 6 razy 4

  jak mozna na takie indywiduum glosowac ? brak jowow czy glupota wiesniakow?

 • philosophe

  Oceniono 7 razy 3

  Czas skonczyc z polska prowincjonalna zasciankowoscia ! Kupuje ten co placi ! To nie sa zadni cudzoziemcy, ale europejczycy w zjednoczonej Europie, ktora buduje w Polsce drogi, mosty i autostrady oraz doplaca rolnikom. Jakas nawet ograniczona poslanka musi wiedziec w jakim swiecie zyje. Co twoje to i moje, ale co moje to wara ! Na zakupionych gruntach obowiazuje jurysdykcja panstwowa polska. Zagramanica nie moze tego kupic !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje