Odpowiedź na interpelację Sobeckiej: Firmy zagraniczne kupują coraz więcej ziemi w Polsce

18.03.2013 17:14
Anna Sobecka

Anna Sobecka (Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta)

W ubiegłym roku spółki z udziałem kapitału zagranicznego kupiły ponad dwa razy więcej gruntów rolnych niż w 2011 r. - wynika z odpowiedzi wiceministra rolnictwa Kazimierza Plockego na interpelację poselską Anny Sobeckiej (PiS).
Z danych przedstawionych przez Plockego wynika, że w 2012 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi wydał 228 zgód na zakup przez spółki z zagranicznym kapitałem nieruchomości rolnych o powierzchni 1644,7 ha, z czego z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pochodziło ok. 418 ha (wg stanu na 30 czerwca 2012 r.). Pozostałe grunty cudzoziemcy kupili na rynku prywatnym. W 2011 r. minister nie wniósł sprzeciwu w 204 przypadkach zakupu nieruchomości rolnych przez spółki z zagranicznym kapitałem. Dotyczyło to zakupu ok. 748,5 ha, z czego 566 ha gruntów pochodziło z ZWRSP.

Rolnicy indywidualni preferowani

Plocke poinformował, że ogółem powierzchnia nieruchomości ZWRSP sprzedanych w latach 2011-2012 wynosiła średnio 125 tys. ha rocznie.

Od początku działalności Agencji Nieruchomości Rolnych cudzoziemcy kupili z ZWRSP 2207 ha gruntów. Natomiast polskie spółki prawa handlowego z mniejszościowym udziałem kapitału zagranicznego 53 567 ha.

Plocke zapewnił, że po 1 maja 2016 r. grunty ZWRSP będą, tak jak obecnie, sprzedawane głównie w przetargach ograniczonych na rzecz rolników indywidualnych zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne. Regulacja ta - jak wyjaśnił Plocke - ma przeciwdziałać kupowaniu nieruchomości przez osoby, które nie są związane z rolnictwem.

Pierwokup na niekontrolowany wykup

Przede wszystkim jednak - jak zapewnił wiceminister - przed niekontrolowanym wykupem nieruchomości rolnych przez cudzoziemców na rynku prywatnym mają chronić przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które dają Agencji Nieruchomości Rolnych możliwość skorzystania z prawa pierwokupu i tzw. wykupu nieruchomości.

Wiceminister dodał, że obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad dalszymi zmianami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa, mającymi na celu zapewnienie, że nieruchomości ZWRSP sprzedawane na powiększenie gospodarstw rodzinnych będą faktycznie w ten sposób wykorzystywane.

Zobacz także
Komentarze (80)
Odpowiedź na interpelację Sobeckiej: Firmy zagraniczne kupują coraz więcej ziemi w Polsce
Zaloguj się
 • jerzysm42

  Oceniono 161 razy 113

  Sobecka by chciała, żeby Skarb Państwa i prywatni właściciele oddali tę ziemię za darmo Rydzykowi i biskupom.

 • sb_slav

  Oceniono 95 razy 67

  Przoduje Watykan - kupuje i nie płaci! Sorry - dostaje a my się na to godzimy - godzimy się, nie?

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 90 razy 48

  grunty podlegają prawu polskiemu bez względu na właściciela, więc o co chodzi tej brzydkiej grubej kabotynce?

 • chi_neng1

  Oceniono 81 razy 43

  Czyzby pani Sobecka juz sie obawiala, ze nie starczy dla tego torunskiego ?

  Przypuszczam, ze zna jego plany robudowy SPA i innych atrakcji hotelowo-rekreacyjnych, a takze kosciolow typu Lichen ...
  Rozumiem wiec zapotrzebowanie na grunt w calej Polsce, oraz jeje obawy, ze moze zabraknie z tego co wolne i dozwolone.

 • fakiba

  Oceniono 62 razy 40

  Czyżby pani Sobecka miała zamiar opuścić to paskudne towarzystwo w sejmie i po zakupieniu paru hektarów zająć się hodowlą trzody że ją tak grunty rolne interesują

 • fakiba

  Oceniono 48 razy 24

  Miały być setki tysięcy sprzedanych hektarów a tu ledwo kilkaset i do tego jeszcze nie podali ile z tego Niemcy kupili do kitu z taką informacją

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje