Co dalej z Kościołem Latającego Potwora Spaghetti? "W razie potrzeby - skarga do Strasburga"

18.03.2013 13:14
Grupa wyznawców Latającego Potwora Spaghetti

Grupa wyznawców Latającego Potwora Spaghetti (Joe Mabel/Wikipedia)

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odmówiło rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Urzędnicy uznali, że Kościół nie spełnia norm. Jednak wyznawcy Potwora nie dają za wygraną. Zapowiadają złożenie odwołania oraz skargę do sądu. - Jeśli Naczelny Sąd Administracyjny również potwierdzi decyzję ministerstwa, ostatecznie możemy udać się do Strasburga - ostrzega Piotr Podoba z rady Kościoła.
- Najpierw wyślemy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zakładamy, że urzędnicy i tak nie zmienią swojej decyzji, wówczas trzeba będzie zaskarżyć decyzję w sądzie - zapowiada Piotr Podoba. - Jeśli Wojewódzki Sąd Administracyjny uzna, że urząd miał rację, wówczas przysługuje nam skarga w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - dodaj.

Jeśli i to nie przyniesie skutku, wyznawcy Potwora skierują swój protest wyżej. - Jeśli NSA również potwierdzi decyzję ministerstwa, ostatecznie możemy udać się do Strasburga - ostrzega Podoba.

"Spełniliśmy wszystkie przesłanki formalne"

Jednak przedstawiciele Kościoła spodziewają się, że sprawa zostanie załatwiona na poziomie WSA. - Wszystkie formalne przesłanki zostały spełnione i zgodnie z prawem powinniśmy zostać zarejestrowani. Urząd natomiast poczuł się kompetentny, żeby ocenić ilość wiary w naszej wierze - informuje przedstawiciel Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Dlaczego ministerstwo odmówiło rejestracji Kościoła? Resort uznał, że Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie spełnia wymogów art. 2 ust. 1 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, nie został bowiem utworzony - zdaniem ekspertów - w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej.

Pastafarianie, czyli wyznawcy Latającego Potwora Spaghetti, są tą decyzją oburzeni. "Odczytujemy to jednoznacznie, że urząd, podpierając się ekspertyzą, ocenił ilość naszej wiary w Potwora i stwierdził, że... nie wierzymy. Tym samym urząd uznaje się za orzecznika wiary obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - napisali w oświadczeniu.

Zobacz także
Komentarze (197)
Zaloguj się
 • alexy-dwa

  Oceniono 5 razy -5

  A co autka sobie chcieli sprowadzać na cele kultu ? Dla mnie to debile . Znudzeni idioci szukający zabawy i chcący zaistnieć w mediach.

 • kocurxtr

  Oceniono 3 razy 1

  podsumuję krótko:
  ch.uj z Bonim i mafią z Watykanu
  jak pokazuje historia - prędzej czy później przeminą...

 • wieguz

  Oceniono 3 razy 1

  Ministrant Boni wydając decyzję o odmowie rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti powołał się na ekspertyzę "wybitnych" ekspertów prof. dr hab. Kazimierza Banka i dr Piotra Czarneckiego, w której m.inn. eksperci piszą:
  "Przede wszystkim jednak, musi pojawić się refleksja natury zasadniczej: czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje Latający Potwór Spaghetti, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący."
  I to ma być powód odmowy ?!

  No to ja pytam:
  Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości:
  świat został stworzony ok. 6 000 lat temu;
  istniał kiedyś wąż mówiący ludzkim głosem;
  pierwsza na świecie kobieta została stworzona z żebra pierwszego na świecie mężczyzny;
  wydarzył się potop, który zalał całą ziemię; para zwierząt każdego gatunku przetrwała go na gigantycznej łodzi;
  ok. 2 000 lat temu pewna kobieta urodziła chłopca, choć nigdy nie współżyła z mężczyzną;
  ów chłopiec był w stanie chodzić po wodzie w stanie płynnym, zamieniać wodę w napój alkoholowy i leczyć choroby dotykiem;
  ów chłopiec po osiągnięciu dorosłości musiał zginąć, aby przebłagać swego ojca, który nigdy nie istniał i którym był on sam, za skutki decyzji projektowych, które podjął on sam (jego ojciec), stwarzając ludzi;
  regularne konsumowanie zmodyfikowanych wafelków lub wina przez dowolną osobę może zaowocować przeniesieniem tej osoby do nieokreślonego miejsca zwanego Rajem; przeniesienie będzie miało miejsce dopiero po śmierci i będzie połączone z przywróceniem przeniesionej osoby do życia;
  istniał kiedyś smok, który został zabity przez człowieka znanego dziś jako św. Jerzy;
  pewien człowiek, noszący luźną białą suknię i zabawny wysoki kapelusz, jest nieomylny; owego człowieka wybiera grupa mężczyzn nosząca czarne luźne suknie i krótkie czerwone czepki;

  Przecież to jawna kpina z obywateli obrażając ich nazywając nierozsądnymi tylko dlatego, że ośmielają się wierzyć w inne bóstwo niż to w które wierzy "rozsądny" obrońca jedynie słusznej religii - Ministrant Boni!!!
  RAmen

 • zenon444

  0

  Cała prawda i tylko prawda

  obserwatorpolityczny.pl/latajacy-makaron-w-wolnosc-wyznania/

 • selfhelp

  Oceniono 3 razy -1

  Geniusze latajacego POtwora kosciul ale latajacego potwora pastafrani spigietty nie przejdzie bo potwory latajace zaduzo strachu zacofanym jopkom oszusta rydzola bertom jadu nienawisci sie zwidzi i teraz rydzyk ma monopol i konkurecji nie pozwoli na terenie wolski rusa szwaba on taKI SZWABSKI RUSKI I WOLSKI

 • wiktoridanna

  Oceniono 6 razy 6

  To było do przewidzenia. Pastafarianie tylko na tym zyskają - rozgłos i możliwość dalszych odwołań. To typowy problem prawny i wstyd będzie, jeśli w tym państwie wszystkie urzędy, mocno naginając przepisy, okażą się działać wyłącznie w interesie pewnej dość tu popularnej religii. ALE TO NIE W PORZĄDKU!!!

 • pintapalec

  Oceniono 7 razy -1

  ciąg dalszy.. Biskup Ordynariusz Lubaczowski - Jan Srutwa - narodowość ukraińska.
  Biskup Ordynariusz Koszalińsko - Kołobrzeski - Czesław Domin - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Zielonogórski - Józef Michalik - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Elbląski - Andrzej Sliwiński - narodowość żydowska
  Biskup Ordynariusz Elcki - Wojciech Zięba - narodowość żydowska.
  Biskup Pomocniczy Elcki - Edward Samsel - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Warszawsko-Praski - Kazimierz Romaniuk - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Łowicki - Alojzy Orszulik - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Płocki - Zygmunt Kamiński - narodowość polska
  Biskup Ordynariusz Legnicki - Tadeusz Rybak - narodowość żydowska.
  Ksiądz Kapelan i Spowiednik w Kancelarii byłego Prezydenta (Wałęsy) Franciszek Cybula - narodowość żydowska.

 • stany48

  Oceniono 10 razy 10

  Nie rozumie, dlaczego jest problem z rejestracją tej religii? W wyniku latania, tego "Latającego Potwora" nie słyszałem, aby z jego powodu ktoś został spalony ny stosie. Jego wyznawcy nie prześladują innych wyznawców religijnych sekt, czy to jest problemem dla katolodecydentów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje