Co dalej z Kościołem Latającego Potwora Spaghetti? "W razie potrzeby - skarga do Strasburga"

Grupa wyznawców Latającego Potwora Spaghetti

Grupa wyznawców Latającego Potwora Spaghetti (Joe Mabel/Wikipedia)

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odmówiło rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Urzędnicy uznali, że Kościół nie spełnia norm. Jednak wyznawcy Potwora nie dają za wygraną. Zapowiadają złożenie odwołania oraz skargę do sądu. - Jeśli Naczelny Sąd Administracyjny również potwierdzi decyzję ministerstwa, ostatecznie możemy udać się do Strasburga - ostrzega Piotr Podoba z rady Kościoła.
- Najpierw wyślemy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zakładamy, że urzędnicy i tak nie zmienią swojej decyzji, wówczas trzeba będzie zaskarżyć decyzję w sądzie - zapowiada Piotr Podoba. - Jeśli Wojewódzki Sąd Administracyjny uzna, że urząd miał rację, wówczas przysługuje nam skarga w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - dodaj.

Jeśli i to nie przyniesie skutku, wyznawcy Potwora skierują swój protest wyżej. - Jeśli NSA również potwierdzi decyzję ministerstwa, ostatecznie możemy udać się do Strasburga - ostrzega Podoba.

"Spełniliśmy wszystkie przesłanki formalne"

Jednak przedstawiciele Kościoła spodziewają się, że sprawa zostanie załatwiona na poziomie WSA. - Wszystkie formalne przesłanki zostały spełnione i zgodnie z prawem powinniśmy zostać zarejestrowani. Urząd natomiast poczuł się kompetentny, żeby ocenić ilość wiary w naszej wierze - informuje przedstawiciel Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Dlaczego ministerstwo odmówiło rejestracji Kościoła? Resort uznał, że Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie spełnia wymogów art. 2 ust. 1 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, nie został bowiem utworzony - zdaniem ekspertów - w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej.

Pastafarianie, czyli wyznawcy Latającego Potwora Spaghetti, są tą decyzją oburzeni. "Odczytujemy to jednoznacznie, że urząd, podpierając się ekspertyzą, ocenił ilość naszej wiary w Potwora i stwierdził, że... nie wierzymy. Tym samym urząd uznaje się za orzecznika wiary obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - napisali w oświadczeniu.

Zobacz także
Komentarze (197)
Co dalej z Kościołem Latającego Potwora Spaghetti? "W razie potrzeby - skarga do Strasburga"
Zaloguj się
 • unhappy

  Oceniono 281 razy 243

  Bracia w wierze nie martwcie bo nie dzieje się nic co nie działo by się z woli Makaronowego Boga.

 • vinc0

  Oceniono 174 razy 140

  Moje uczucia religijne zostały zmasakrowane!!! Sąd zakpił z mojego boga!!!
  Trzeba będzie zorganizować tygodniowe rekolekcje przebłagalne, żeby jego makaronowatość nie zesłał na nas jakiejś plagi!

 • 54bodek

  Oceniono 144 razy 118

  Nie podoba mi się to. Jakim prawem państwo ingeruje w osobiste uczucia obywateli? Jeżeli wolno wierzyć muzułmanom chrześcijanom i innym, to wolno wierzyć również pastafarianom w ich bóstwo. Tym samym państwo nie może orzekać co jest religią, a co nie.
  Jeśli pastafarianie spełniają wymogi formalne do rejestracji Kościoła to należy zarejestrować taki kościół. I Kropka.
  Przyglądałem się temu kościołowi, i nawet przy złej woli nie znalazłbym tam niczego złego, wręcz przeciwnie, zawsze budzą mój uśmiech i poprawiają humor. Jest to jedyna w swoim rodzaju wiara, która nie ma piekła, kar, i mściwego bożka, który z wyrazami miłości na ustach, topi swoich wyznawców w gorącej smole, za jakieś tam grzeszki.
  -------------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/2013/03/emocjonalnie-o-werdykcie-trybunau.html

 • window_licker

  Oceniono 121 razy 101

  Tylko spokojne. Tymczasem umocnijcie się w wierze spożywając sakrament wraz sosem bolognese i parmezanem oraz dopełniając ofiary wybornym Bordeaux...

 • macq84

  Oceniono 56 razy 48

  Mam nadzieję, że się uda. Bo na razie nie mam na co przekazać mojego 0,5% podatku :(

 • vaya.con.satan

  Oceniono 36 razy 34

  Bosko.
  Lepiej nie mogło się zdarzyć. Po prostu bajka.
  Urzędnik sterowany z kurii czy nawet episkopatu wydał wyrok, wprawdzie nieco smrodliwy i ociekający wazeliną, ale jednak wydał (lepiej napisać "wydalił").
  Wszystko jest na najlepszej drodze do kolejnego ośmieszenia polskiej państwowości. Tymczasowi zarządcy Państwa Polskiego najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z ryzyka ośmieszenia w ten sposób naszej Ojczyzny na forum międzynarodowym. Albowiem nie jest śmiesznością zarejestrowanie takiego czy innego wyznania, lub "wyznania", ale prawdziwą śmiesznością będzie dopiero rozgłos na świecie, gdy media poinformują o procesie w Strasburgu pozywającym Polskę w TAKIEJ sprawie. A tu chodzi o Polskę, czyli nas wszystkich. Tu jest zaczyn błazeństwa i kpiny z powagi państwa polskiego.
  Dobrze, niech się dzieje wola Nieba (pełnego makaronu). Makaron jest dwu-, a może nawet czterojajeczny. Natomiast nieszczęsny ministrant Boni i jego czynownicy są zero-jajeczni. To widać, słychać, i wkrótce będzie też czuć.

 • kocurxtr

  Oceniono 34 razy 28

  muszą zacząć gwałcić dzieci, parzyć się między sobą, kraść i wyłudzać od społeczeństwa, zagrabiać ziemię i nieruchomości, wciskać ludziom idiotyzmy do głów, rozbijać się superautami i żyć wygodnie na koszt państwa, podburzać tempą tłuszczę przeciwko przeciwnikom politycznym;
  przede wszystkim jednak muszą gwałcić dzieci i chodzić w sukienkach...
  wtedy dopiero spełnią wysokie normy wyśrubowane przez kościół katolicki...

  taki to biznes...

 • jur.jam

  Oceniono 29 razy 25

  Bardziej esteyczne wydaje się modlenie do makaronu niż do dwóch desek z przybitym do nich trupem .

 • duath

  Oceniono 27 razy 23

  "Urząd natomiast poczuł się kompetentny, żeby ocenić ilość wiary w naszej wierze..." hmm czy to nie jest czasem obraza uczuć religijnych.
  Idąc dalej, a raczej wcześniej tym tropem konstytucyjnym znajdujemy taki oto rodzynek "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym."
  Chyba ktoś tu mi zabrania wyrażać swobodnie moje przekonania religijne w życiu publicznym, toż to jest PERFIDNY ATAK, z NIENAWIŚCI do kościóła i na Jego Makaronowatość i wszystkiego co świnte i nie świnte. xDD

  RAMEN!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje