Co dalej z Kościołem Latającego Potwora Spaghetti? "W razie potrzeby - skarga do Strasburga"

18.03.2013 13:14
Grupa wyznawców Latającego Potwora Spaghetti

Grupa wyznawców Latającego Potwora Spaghetti (Joe Mabel/Wikipedia)

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odmówiło rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Urzędnicy uznali, że Kościół nie spełnia norm. Jednak wyznawcy Potwora nie dają za wygraną. Zapowiadają złożenie odwołania oraz skargę do sądu. - Jeśli Naczelny Sąd Administracyjny również potwierdzi decyzję ministerstwa, ostatecznie możemy udać się do Strasburga - ostrzega Piotr Podoba z rady Kościoła.
- Najpierw wyślemy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zakładamy, że urzędnicy i tak nie zmienią swojej decyzji, wówczas trzeba będzie zaskarżyć decyzję w sądzie - zapowiada Piotr Podoba. - Jeśli Wojewódzki Sąd Administracyjny uzna, że urząd miał rację, wówczas przysługuje nam skarga w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - dodaj.

Jeśli i to nie przyniesie skutku, wyznawcy Potwora skierują swój protest wyżej. - Jeśli NSA również potwierdzi decyzję ministerstwa, ostatecznie możemy udać się do Strasburga - ostrzega Podoba.

"Spełniliśmy wszystkie przesłanki formalne"

Jednak przedstawiciele Kościoła spodziewają się, że sprawa zostanie załatwiona na poziomie WSA. - Wszystkie formalne przesłanki zostały spełnione i zgodnie z prawem powinniśmy zostać zarejestrowani. Urząd natomiast poczuł się kompetentny, żeby ocenić ilość wiary w naszej wierze - informuje przedstawiciel Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Dlaczego ministerstwo odmówiło rejestracji Kościoła? Resort uznał, że Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie spełnia wymogów art. 2 ust. 1 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, nie został bowiem utworzony - zdaniem ekspertów - w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej.

Pastafarianie, czyli wyznawcy Latającego Potwora Spaghetti, są tą decyzją oburzeni. "Odczytujemy to jednoznacznie, że urząd, podpierając się ekspertyzą, ocenił ilość naszej wiary w Potwora i stwierdził, że... nie wierzymy. Tym samym urząd uznaje się za orzecznika wiary obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - napisali w oświadczeniu.

Zobacz także
Komentarze (197)
Zaloguj się
 • alexy-dwa

  Oceniono 5 razy -5

  A co autka sobie chcieli sprowadzać na cele kultu ? Dla mnie to debile . Znudzeni idioci szukający zabawy i chcący zaistnieć w mediach.

 • kocurxtr

  Oceniono 3 razy 1

  podsumuję krótko:
  ch.uj z Bonim i mafią z Watykanu
  jak pokazuje historia - prędzej czy później przeminą...

 • wieguz

  Oceniono 3 razy 1

  Ministrant Boni wydając decyzję o odmowie rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti powołał się na ekspertyzę "wybitnych" ekspertów prof. dr hab. Kazimierza Banka i dr Piotra Czarneckiego, w której m.inn. eksperci piszą:
  "Przede wszystkim jednak, musi pojawić się refleksja natury zasadniczej: czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje Latający Potwór Spaghetti, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący."
  I to ma być powód odmowy ?!

  No to ja pytam:
  Czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości:
  świat został stworzony ok. 6 000 lat temu;
  istniał kiedyś wąż mówiący ludzkim głosem;
  pierwsza na świecie kobieta została stworzona z żebra pierwszego na świecie mężczyzny;
  wydarzył się potop, który zalał całą ziemię; para zwierząt każdego gatunku przetrwała go na gigantycznej łodzi;
  ok. 2 000 lat temu pewna kobieta urodziła chłopca, choć nigdy nie współżyła z mężczyzną;
  ów chłopiec był w stanie chodzić po wodzie w stanie płynnym, zamieniać wodę w napój alkoholowy i leczyć choroby dotykiem;
  ów chłopiec po osiągnięciu dorosłości musiał zginąć, aby przebłagać swego ojca, który nigdy nie istniał i którym był on sam, za skutki decyzji projektowych, które podjął on sam (jego ojciec), stwarzając ludzi;
  regularne konsumowanie zmodyfikowanych wafelków lub wina przez dowolną osobę może zaowocować przeniesieniem tej osoby do nieokreślonego miejsca zwanego Rajem; przeniesienie będzie miało miejsce dopiero po śmierci i będzie połączone z przywróceniem przeniesionej osoby do życia;
  istniał kiedyś smok, który został zabity przez człowieka znanego dziś jako św. Jerzy;
  pewien człowiek, noszący luźną białą suknię i zabawny wysoki kapelusz, jest nieomylny; owego człowieka wybiera grupa mężczyzn nosząca czarne luźne suknie i krótkie czerwone czepki;

  Przecież to jawna kpina z obywateli obrażając ich nazywając nierozsądnymi tylko dlatego, że ośmielają się wierzyć w inne bóstwo niż to w które wierzy "rozsądny" obrońca jedynie słusznej religii - Ministrant Boni!!!
  RAmen

 • zenon444

  0

  Cała prawda i tylko prawda

  obserwatorpolityczny.pl/latajacy-makaron-w-wolnosc-wyznania/

 • selfhelp

  Oceniono 3 razy -1

  Geniusze latajacego POtwora kosciul ale latajacego potwora pastafrani spigietty nie przejdzie bo potwory latajace zaduzo strachu zacofanym jopkom oszusta rydzola bertom jadu nienawisci sie zwidzi i teraz rydzyk ma monopol i konkurecji nie pozwoli na terenie wolski rusa szwaba on taKI SZWABSKI RUSKI I WOLSKI

 • wiktoridanna

  Oceniono 6 razy 6

  To było do przewidzenia. Pastafarianie tylko na tym zyskają - rozgłos i możliwość dalszych odwołań. To typowy problem prawny i wstyd będzie, jeśli w tym państwie wszystkie urzędy, mocno naginając przepisy, okażą się działać wyłącznie w interesie pewnej dość tu popularnej religii. ALE TO NIE W PORZĄDKU!!!

 • pintapalec

  Oceniono 7 razy -1

  ciąg dalszy.. Biskup Ordynariusz Lubaczowski - Jan Srutwa - narodowość ukraińska.
  Biskup Ordynariusz Koszalińsko - Kołobrzeski - Czesław Domin - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Zielonogórski - Józef Michalik - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Elbląski - Andrzej Sliwiński - narodowość żydowska
  Biskup Ordynariusz Elcki - Wojciech Zięba - narodowość żydowska.
  Biskup Pomocniczy Elcki - Edward Samsel - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Warszawsko-Praski - Kazimierz Romaniuk - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Łowicki - Alojzy Orszulik - narodowość żydowska.
  Biskup Ordynariusz Płocki - Zygmunt Kamiński - narodowość polska
  Biskup Ordynariusz Legnicki - Tadeusz Rybak - narodowość żydowska.
  Ksiądz Kapelan i Spowiednik w Kancelarii byłego Prezydenta (Wałęsy) Franciszek Cybula - narodowość żydowska.

 • stany48

  Oceniono 10 razy 10

  Nie rozumie, dlaczego jest problem z rejestracją tej religii? W wyniku latania, tego "Latającego Potwora" nie słyszałem, aby z jego powodu ktoś został spalony ny stosie. Jego wyznawcy nie prześladują innych wyznawców religijnych sekt, czy to jest problemem dla katolodecydentów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje