Główny "bohater" afery FOZZ wychodzi na wolność

18.03.2013 12:55
Grzegorz Żemek, b. dyrektor Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, "bohater" największej afery III RP, może przedterminowo opuścić więzienie. Był skazany na 12 lat więzienia, koniec kary upływa w lipcu 2014 r.
Dziś Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie zgodził się na przedterminowe, warunkowe zwolnienie Żemka z więzienia. Sąd uznał, że ze względu na wzorowe zachowanie w więzieniu można założyć, że skazany nie wróci na drogę przestępstwa.

Sędzia podkreśliła, że cały majątek Żemka jest zajęty przez komornika i nie ma on środków, by spłacać zasądzone należności. Sąd oddał skazanego na trzy lata pod nadzór kuratora. Prokuratura był przeciwna zwolnieniu.

W więzieniu uczył języków, pracował w fundacji

W ostatnich latach sądy kilka razy odmawiały zwolnienia Żemka. W styczniu SO po raz kolejny odmawiając zwolnienia, argumentował, że "nie poczynił on zdecydowanych kroków" w celu naprawienia szkody w wysokości ponad 14 mln zł, co nakazał mu sąd w aferze FOZZ. Według SO poprawne zachowanie w więzieniu powinno być normą. Wzorowe zachowanie Żemka było jednym z argumentów dyrektora więzienia za jego zwolnieniem; często korzystał z przepustek; uczył więźniów języków.

Od decyzji SO odwołał się dyrektor zakładu karnego, którego poparł adwokat Żemka mec. Marcin Zaborski. Pytał on w SA, co ma w więzieniu robić Żemek, by "poczynić zdecydowane kroki" w celu spłaty sądowych należności (pracuje nieodpłatnie w fundacji pomocy więźniom "Sławek"). Dodał, że z zabezpieczonego majątku Żemka wypłacono już 1,7 mln zł, a nie może odpowiadać on za przeciągające się postępowania komornicze.

"Oczekiwanie sądu I instancji jest nierealne"

Szef Fundacji "Sławek" Marek Łagodziński argumentował w SA, że dalsze przetrzymywanie Żemka w więzieniu przysparza tylko nowych kosztów społeczeństwu. Zapowiedział, że po zwolnieniu jest gotów zatrudnić go odpłatnie. "Widzę jego stosunek do przestępstw, które popełnił" - dodał.

Prokurator był przeciwny uwzględnieniu zażalenia. Pytał retorycznie, czy Żemek w ogóle kiedykolwiek naprawi szkodę.

Sędzia Mirosława Strzelecka uznała, że zachowanie Żemka w więzieniu jest "ponadstandardowe". Przyznała rację argumentacji obrony, "co on jeszcze może zrobić, by naprawić szkodę". Dodała, że oczekiwanie sądu I instancji co do tego nie jest realne, "bo nie ma on środków, które by na to pozwoliły". Zdaniem sędzi możliwość powrotu Żemka na drogę przestępstwa jest ograniczona, m.in. ze względu na jego wiek (ma 67 lat).

Największa afera III RP

Żemka skazano w procesie w aferze FOZZ na 8 lat za zagarnięcie z kasy FOZZ wielomilionowych kwot, działanie na jego szkodę i niegospodarność. Sąd w Stalowej Woli skazał go zaś na 5 lat i trzy miesiące więzienia za kierowanie grupą, która wyłudzała kredyty, a sąd w Nisku - na 2 lata za wyprowadzenie z tamtejszych zakładów mięsnych ok. 400 tys. zł. Wyrok łączny za te wszystkie sprawy opiewał na 12 lat oraz 72 tys. zł grzywny.

Sprawę FOZZ okrzyknięto mianem największej afery III RP. Według prokuratury w latach 1989-1990 afera spowodowała 350 mln zł strat; sądy uznały, że straty wynoszą co najmniej 134 mln zł. Aferę wykryła NIK. Prokuratura wszczęła śledztwo w 1991 r. Akt oskarżenia przekazano sądowi w 1993 r., ale sąd odesłał sprawę prokuraturze. Ponowny akt oskarżenia trafił do sądu w 1998 r.

5 lat procesu, dwóch sędziów

Proces zaczął się w 2000 r. Rok później został przerwany, gdy prowadząca go sędzia Barbara Piwnik została ministrem sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera. Ponowny proces - pod przewodnictwem sędziego Andrzeja Kryżego, późniejszego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS - ruszył w 2002 r. Kryże w rekordowym terminie przesłuchał świadków i w marcu 2005 r. ogłosił wyrok - przed terminem przedawnienia, na co dawano mu małe szanse.

Sąd uznał, że pieniądze przeznaczone dla Funduszu - którego zadaniem był poufny wykup długów zaciągniętych przez PRL na Zachodzie w latach 70. i 80. - zostały albo przywłaszczone, albo rozdysponowane w sposób niezgodny z prawem. SO skazał Żemka na 9 lat i 720 tys. zł grzywny; jego zastępczynię Janinę Chim - na 6 lat i 500 tys. zł grzywny, biznesmena Dariusza Przywieczerskiego - na 3,5 roku, a troje innych - na kary do 2 lat więzienia.

Kara w dół, kara w górę

W 2006 r. SA zmniejszył kary. Żemkowi wymierzył 8 lat i 5 tys. zł grzywny; Chim - 5 lat i 5 tys. zł grzywny, a Przywieczerskiemu - 2,5 roku (ten ostatni - nazwany przez SO "mózgiem afery" - uciekł z kraju).

W 2007 r. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyroki skazujące, ale zwrócił do SA wątek afery co do niegospodarności w FOZZ (potem SA utrzymał wyrok za ten czyn). Obrona skarży się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Podczas procesu w SO Żemek wyjawił, że był agentem wojskowych służb specjalnych PRL, które - według ustaleń komisji likwidacyjnej WSI - miały wielki udział w organizacji procederu. Ostatnio zapowiedział wydanie wspomnień.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • chrobotek46

  Oceniono 1 raz 1

  Dajcie se spokój ! Koledzy od zysków i podziału kasy krzywdy sobie nie zrobią. Pospólstwo ma frajdę że trochę posiedzial - i tyle ! Kumple od kasy krzywdy nie zrobią. Szkoda, że nie miałem takiej szansy ! Wyszedłbym teraz na wolność, miał ogromną kupę kasy, zabezpieczone do końca życia dzieci, a nawet wnuki. W POlsce warto kraść i przewalać forsę. Starczy na długo - byle dużo ! Albo dorwać się do władzy , niekoniecznie bezpośredniej, być w układach - dostanie się ogromne premie , nagrody, pensje ! Bo o to ginęli w tamtych czasach robole !
  Chcemy Waszego dobra - powiedział rząd. No i biorą to dobro do dziś !!!!

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  0

  .
  @ krixrit
  .
  Nikt w nic nie wierzy.
  Licza sie fakty.
  A faktem jest, ze Tusk Donald Franciszek znal Falzmana od dawna. Zona Falzmana to kolezanka wszystkich obecnych platfusow jeszcze od czasow Gdanska i malowania kominow.
  .
  To, ze Falzman dostal w czape jest logiczne.
  Ale zabili nawet rzeczoznawce od ''wypadku'' samochodowego. A jego ekspertyza zniknela z prokuratury.
  Bo ''wypadek'' byl taki, ze w NIK-owska Lancie wjechalo auto - w tylne dzrwi. Tam gdzie akurat siedzial szef NIK.
  Policjanci zgineli dlatego bo cos slyszeli od umierajacych lub znalezli w samochodzie. Tylko, ze akurat to to nie fakt tylko spekulacja.
  Bo dwoch zdrowych chlopow po policyjnym szkoleniu nie tonie jednoczesnie na rybach.
  .
  Nie ma sensu o tym pisac.
  Pozabijali kogo mogli.
  Pieniadze przepadly.
  Koniec sprawy.
  .

 • klarneta8

  Oceniono 1 raz -1

  Przyjaciel Kaczynskich i Macierewicza. Z wiezienia zabierala go limuzyna i pracowal nad WERYFIKACJA LUDZI Z WSI.

 • krixrix

  Oceniono 3 razy 3

  naprawdę wiezycie ze ten facet nic nie wie o morderstwach związanych w tej sprawie ?

  www.wykop.pl/ramka/1338985/oszolom-michal-falzmann-i-jego-tajemnicza-smierc/
  w USA do końca zycia by nie wyszedł z wiezienia a tak po zdefraudowaniu gigantycznej kasy wyjdzie na wolność za krotka odsiadke - "wzorowy obywatel" będzie zyl w dostatku do końca zycia.
  WIrzycie ze w tym kraju jest ok ? Falzman gonie na zwawł , jego przełożony też , Pańko (szef NIK) ginie w wypadku,Anatol Lawina zwiany ze sprawa również ginie , chwile potem umira kierowca Pańki który uszedł z zyciem, i dalej dwóch policjantow którzy przyjechali do wypadku , wierzysz ze ten kraj jest normalny ? sprawa Olewnika 3 bandziorow popelnia samobójstwo , a PO prowadzi , ot republika bananowa ....

 • hippolitkwas

  Oceniono 1 raz 1

  Warto było.

 • markufo1

  Oceniono 8 razy 4

  ...ku... geje i złodzieje wszyscy za kraty od Wałęsy po Komorowskiego i od Mazowieckiego po Tuska-pluska-kluska...

 • poljack

  Oceniono 3 razy 1

  Kaczyński to Nikt ?

 • 100stanislaw

  Oceniono 6 razy 2

  NAJWIĘKSZĄ AFERĄ TYSIĄCLECIA -- !!!!!.. .. TO JEST WŁAŚNIE ZBRODNICZA , ZŁODZIEJSKA , AGENTURALNA , LUDOBÓJCZA , POMROCZNA " 3 er pe " !!!!.....JASNE ? !!!!!!.....

 • harbour5

  Oceniono 1 raz 1

  Pies trącał Żemka.
  Ale gdzie się podziały te miliony dolarów, funtów, franków ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje