Korea Północna: Premier Południa pierwszym celem do zniszczenia

18.03.2013 11:35
Okręty Korei Południowej

Okręty Korei Południowej (Fot. AP)

Korea Północna potępiła premiera Południa - Chung Hong-won - za jego wizytę na spornych wyspach Yeonpyeong i groźby kierowane pod adresem komunistów. Reżim zapowiedział, że premier będzie ich "pierwszym celem do zniszczenia" - podaje agencja Yonhap.
Chung Hong-won odwiedził w zeszłym tygodniu sporne wyspy Yeonpyeong. Trzy lata temu zostały ostrzelane przez artylerię Korei Północnej. Premier zapewnił tamtejszych mieszkańców i stacjonujących żołnierzy, że każda prowokacja Północy spotka się z dziesięć razy silniejszą odpowiedzią Południa.

Po wizycie komuniści w oświadczeniu podanym przez Północnokoreańską Centralną Agencje Prasową skrytykowali wizytę i słowa Chung Hong-wona. Ostrzegli, że będzie on "pierwszym, którego zniszczą".

W ostatnim czasie konflikt na Półwyspie Koreańskim zaostrza się. Władze w Pjongjangu ogłosiły jednostronne zerwanie rozejmu z Koreą Płd., które w 1953 r. zakończyło wojnę między obu krajami. Komuniści zagrozili ponadto Ameryce prewencyjnym atakiem nuklearnym. Korea Płn. nie ma broni jądrowej zdolnej do osiągnięcia celów w USA, ale może ugodzić w bazy wojsk amerykańskich w Korei Płd. i Japonii.

Do zaostrzenia wojowniczej retoryki Północy przyczyniły się doroczne manewry wojskowe Korei Płd. i USA oraz nowe sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Północ w odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną w lutym przez Koreę Północną.

Zobacz także
Komentarze (42)
Korea Północna: Premier Południa pierwszym celem do zniszczenia
Zaloguj się
 • 12345janka

  Oceniono 24 razy 18

  W Korei Północnej bieda aż piszczy, lecz przywódcy mają się super. Czerwone indory chcą iść na całość, tylko ciekawe co po nich pozostanie.

 • olena.s

  Oceniono 12 razy 10

  Korea Północna jest śmieszna ze swoimi pogróżkami. Może zacząć wojnę, może czymś poważniejszym łupnąć, ale zapłaci za to bardzo wysoką cenę. Wątpię też, zaby ludność cywilna miała zamiar bronić Kima do ostatniej kroipli krwi - na ogół po chwilowym zaczadzeniu ludność nie płacze po dyktatorach.

  katar1.blox.pl/html

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 10 razy 8

  Ta cała Korea Północna przekroczyła wszystkie granice absurdu. Ma chyba najliczniejszą armię, ale ta armia warta jest tyle co jakiś gang w dzielnicy Nowego Jorku. To kraj na granicy głodowego unicestwienia, a szef odpasiony i jurny jak byczek ale głupi. Aż dziw bierze, że takie absurdy istnieją w XXI wieku.

 • zdun66

  Oceniono 7 razy 7

  Korea Północna raczej nie chce teraz wojny, bo nie ma środków na jej prowadzenie.
  Kim próbuje zyskać jak najwięcej czasu na ukończenie badań związanych z rakietami
  i bronią jądrową, bo wiekowa broń konwencjonalna na niewiele dziś się przyda.
  Wojna w Iraku udowodniła, że liczna, ale słabo uzbrojona armia nie ma dziś żadnych
  szans z przeciwnikiem wyposażonym w nowoczesne uzbrojenie.
  Obecnie trwa promocja nowego przywódcy wśród obywateli Korei Płn, temu służą pogróżki.
  Dziś świat może bać się jedynie współpracy naukowców Korei Płn. i Iranu.
  Ich współpraca grozi niekontrolowanym rozprzestrzenieniem broni jądrowej na świecie.

 • doni72

  Oceniono 6 razy 6

  To juz jest komiczne,sory,tragikomiczne.Przeciez to jest na stowe pewne ze Korea Pln.nikogo nie zaatakuje i nie zamierza atakowac.To jest gra ktora ma swoj cel,psychoza w polityce odgrywa podobna role jaka szatan odgrywa w religi.Ta sztucznie rozgrywana awantura jest wszystkim wielkim gracza na reke i oni to rozgrywaja,biedna Korea jak jej pryncypal sa tylko instrmentem.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 6 razy 6

  No to Japonia odetchnęła. Nie będą pierwsi ;-)

 • nicpon007

  Oceniono 5 razy 3

  Panie Chucku, widzi pan i nie grzmi...

 • micdep

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro sa sporne to znaczy ze raczej nie naleza do nikogo, wiec po co to wszystko ??? Moze by tak przy piwku, nie potrzebny tlumacz ani jakis, takis !!!!

 • yarrrr

  Oceniono 4 razy 2

  Paranoicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje