Tajwan wyceluje w Chiny 50 rakiet średniego zasięgu

18.03.2013 07:52
Antychiński protest w Tajwanie

Antychiński protest w Tajwanie (Fot. KHAM REUTERS)

Tajwan zamierza w 2013 roku rozmieścić 50 rakiet średniego zasięgu, które będą wycelowane w obiekty wojskowe w południowo-wschodnich Chinach - poinformowały media na wyspie, uważanej przez władze w Pekinie za zbuntowaną prowincję.
Jak pisze wychodząca w Tajpej gazeta "China Times", rakiety typu Yun Feng (zamglony szczyt) zostały opracowane przez państwowy instytut naukowo-techniczny Chung-shan i mają zasięg około 1000 km. Pociski zostaną zainstalowane w górach w środkowej części Tajwanu i wycelowane będą w obiekty wojskowe, w tym lotniska i bazy rakietowe, położone wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Chin.

Jak podkreśla dziennik, powołujący się na źródła w armii, program rakiet Yun Feng został rozwinięty dzięki pomocy jednego z państw europejskich; nie podano którego. Ministerstwo obrony Tajwanu nie chciało w poniedziałek komentować doniesień "China Times".

Chiny wycelowały w Tajwan ok. 1600 rakiet

Według ekspertów ds. wojskowości Chiny posiadają ok. 1600 rakiet wycelowanych w Tajwan. Wyspa jest faktycznie niepodległa od 1949 roku, choć władze w Pekinie uważają ją za zbuntowaną prowincję i nie wykluczają użycia siły, by ją odzyskać.

Za rządów obecnego prezydenta Tajwanu Ma Ying-jeou relacje między obu krajami poprawiły się i są najlepsze od 1949 roku, co doprowadziło do zwiększenia ruchu turystycznego i ożywienia relacji handlowych i inwestycji po obu stronach szerokiej na 160 km Cieśniny Tajwańskiej.

Zobacz także
Komentarze (34)
Tajwan wyceluje w Chiny 50 rakiet średniego zasięgu
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 8 razy 6

  Tylko pogratulować Tajwanowi odwagi w przeciwstawieniu się najbardziej ludobójczemu komunistycznemu reżimowi w historii ludzkości Pogratulować odwagi w graniu na nosie wszystkim pożytecznym idiotom wzywającym Tajwan do zjednoczenia z komunistycznymi Chinami i stawiającym korzyści ekonomiczne oraz poprawność polityczną ponad prawde o komunistycznych zbrodniach

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 7 razy 5

  Tekst o Tajwanie, a na zdjątku pani trzyma kartkę z konturem Wietnamu i napisem po wietnamsku, a pan koszulkę z podobnym motywem. Pan redachtór się zorientuje i zdjątko zniknie. Wy chcecie, żeby wam za PIANO płacić? Nigdy w życiu, żebym miał onet zacząć czytać.

 • syngefco

  Oceniono 7 razy 5

  "Za rządów obecnego prezydenta Tajwanu Ma Ying-jeou relacje między obu krajami poprawiły się i są najlepsze od 1949 roku"

  ... prawdziwa sielanka 1600 rakiet wycelowanych w Tajwan i marne 50 w Chiny ;)

 • szczuras99

  Oceniono 3 razy 3

  5 wietnamskich dziadkow i jedna babcia robia za oburzony tlum tajwanczykow . Kogos tu pogielo hihihi

 • tantiss_40

  Oceniono 5 razy 3

  Gratuluje bystrości umysłu osobie która wybierała zdjęcie do tego artykułu. Zdjęcie przedstawia Wietnamczyków a nie Tajwańczyków. Tak trzymać Gazeto Wybiurcza. Artykuł o wycelowaniu 50 rakiet w kontynent w porównaniu do stetek, tysięcy chińskich pocisków jest zabawny.

 • 1234qwerty

  Oceniono 9 razy 3

  Poczekajcie z takimi "NJUSAMI" do 01.04.2013r. To tak samo jak by Yaro dorwał się do ukochanej władzuni i wycelował 50 rakiet na Rosję.

 • annx78

  Oceniono 6 razy 2

  chiny we współczesnej historii jeszcze nigdy nie były miedzy młotkiem i kowadłem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje