Tajwan wyceluje w Chiny 50 rakiet średniego zasięgu

18.03.2013 07:52
Antychiński protest w Tajwanie

Antychiński protest w Tajwanie (Fot. KHAM REUTERS)

Tajwan zamierza w 2013 roku rozmieścić 50 rakiet średniego zasięgu, które będą wycelowane w obiekty wojskowe w południowo-wschodnich Chinach - poinformowały media na wyspie, uważanej przez władze w Pekinie za zbuntowaną prowincję.
Jak pisze wychodząca w Tajpej gazeta "China Times", rakiety typu Yun Feng (zamglony szczyt) zostały opracowane przez państwowy instytut naukowo-techniczny Chung-shan i mają zasięg około 1000 km. Pociski zostaną zainstalowane w górach w środkowej części Tajwanu i wycelowane będą w obiekty wojskowe, w tym lotniska i bazy rakietowe, położone wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Chin.

Jak podkreśla dziennik, powołujący się na źródła w armii, program rakiet Yun Feng został rozwinięty dzięki pomocy jednego z państw europejskich; nie podano którego. Ministerstwo obrony Tajwanu nie chciało w poniedziałek komentować doniesień "China Times".

Chiny wycelowały w Tajwan ok. 1600 rakiet

Według ekspertów ds. wojskowości Chiny posiadają ok. 1600 rakiet wycelowanych w Tajwan. Wyspa jest faktycznie niepodległa od 1949 roku, choć władze w Pekinie uważają ją za zbuntowaną prowincję i nie wykluczają użycia siły, by ją odzyskać.

Za rządów obecnego prezydenta Tajwanu Ma Ying-jeou relacje między obu krajami poprawiły się i są najlepsze od 1949 roku, co doprowadziło do zwiększenia ruchu turystycznego i ożywienia relacji handlowych i inwestycji po obu stronach szerokiej na 160 km Cieśniny Tajwańskiej.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 1 raz 1

  50 rakiet??? To straszne... Taka zagłada przejdzie do historii sztuki wojennej...

 • micdep

  0

  Propagandowy artykul jak wiele takich a moze i nie pisany tutaj a tylko tlumaczony ...

 • kain_brat_abla

  0

  O co chodzi ze zdjęciem - proszę:
  talkvietnam.com/2013/03/veterans-remember-battle-of-truong-sa-1988/#.UUc47WNhwm4
  www.scmp.com/topics/gac-ma-island

 • kain_brat_abla

  0

  A Chińczycy zbliżają się do granicy małymi* grupami ;)

  *po dwa, trzy miliony ludzi w grupie.

 • szczuras99

  Oceniono 3 razy 3

  5 wietnamskich dziadkow i jedna babcia robia za oburzony tlum tajwanczykow . Kogos tu pogielo hihihi

 • g0mbka

  0

  "Jak pisze wychodząca w Tajpej gazeta "China Times" (...)" - odmienić nazwy stolicy już nie łaska? Podpowiem: Mianownik: kto? co? Dopełniacz: kogo? czego? Celownik: komu? czemu? Biernik: kogo? co? itd itp.

 • tantiss_40

  Oceniono 5 razy 3

  Gratuluje bystrości umysłu osobie która wybierała zdjęcie do tego artykułu. Zdjęcie przedstawia Wietnamczyków a nie Tajwańczyków. Tak trzymać Gazeto Wybiurcza. Artykuł o wycelowaniu 50 rakiet w kontynent w porównaniu do stetek, tysięcy chińskich pocisków jest zabawny.

 • gburiaifuria

  Oceniono 2 razy 0

  No po prostu dla Ludu z GW Chinczycy, Wietnamczycy czy Koreanczy to jedno i to samo stad zamiescicli zdjecie z protestu Wietnamczykow, ktorzy przypominaja o bitwie z 1988 jaka stoczyli Wietnamczycy broniac spornych wysp z Chinami na Gac Ma. Czy to ma cos wspolnego z Tajwanem? Napewno na takiej samej zasadzie jak stwierdzenie ze polski i rosyjski to takie same jezyki bo dla obcokrajowca brzmia podobnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje