Przed inauguracją pontyfikatu Franciszka Rzym zmienia się w twierdzę. Służby w stanie gotowości

18.03.2013 06:36
Przed inauguracją pontyfikatu Franciszka Rzym zmienia się w twierdzę. Służby w stanie gotowości

Przed inauguracją pontyfikatu Franciszka Rzym zmienia się w twierdzę. Służby w stanie gotowości (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Przed inauguracją pontyfikatu papieża Franciszka, w której udział może wziąć nawet kilkaset tysięcy osób, Rzym zamienia się w twierdzę. Od niedzieli do Wiecznego Miasta przyjeżdżają kolejne ze 150 oczekiwanych oficjalnych delegacji.
W całej włoskiej stolicy w stan najwyższej gotowości postawione zostały wszystkie służby i siły porządkowe, których wzmocnione patrole czuwać będą w rejonie Watykanu oraz eleganckiej Via Veneto, gdzie mieszkać będzie większość przedstawicieli rodzin królewskich, szefowie państw i rządów z całego świata. Wprowadzono tam zamknięte strefy bezpieczeństwa. Na dachach w rejonie alei znanej z filmu "Dolce vita" Felliniego czuwać będą snajperzy, a saperzy przeczesują każdy metr chodnika.

W Rzymie jest już wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Przybyła również prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner, która spotka się dziś z papieżem, swym rodakiem. Są już prezydenci: Chile Sebastian Pinera i Brazylii Dilma Rousseff.

Dziś przybędzie prezydent Bronisław Komorowski. Oczekiwani są premierzy Francji Jean-Marc Ayrault, Hiszpanii Mariano Rajoy, kanclerz Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Przyjechać ma też przywódca Zimbabwe Robert Mugabe, którego Unia Europejska i Stany Zjednoczone uważają za persona non grata, obejmując go sankcjami.

Oczekiwane są liczne delegacje Kościołów z całego świata. Rzymskie władze ostrzegają mieszkańców, że czekają ich wyjątkowo trudne dwa dni.Zobacz także
Komentarze (45)
Przed inauguracją pontyfikatu Franciszka Rzym zmienia się w twierdzę. Służby w stanie gotowości
Zaloguj się
 • sztucznamgla

  Oceniono 43 razy 37

  najbardziej podobają mnie sie tytuły z 1 strony portalu, tak jak ten:

  Politycy zjeżdżają do Watykanu. Już szykują się snajperzy

  bedzie niezly odstrzał :))

 • totus.tytus

  Oceniono 40 razy 20

  Czy ktoś, kto w Kancelarii Prezydenta RP zajmuje się protokołem dyplomatycznym (jest taki ktoś w ogóle?) byłby uprzejmy podszepnąć Panu Prezydentowi, że jedzie tam jako głowa państwa, a więc nie powinien zginać się w pół, lekko przyklękać i lizać biżuterii głowy państewka watykańskiego?
  Jako p. Bronisław Komorowski z małżonką ma do tego oczywiście pełne prawo, może nawet stosować model egipski (czołem o posadzkę) ale jako głowie państwa nie wypada czynić gestów, które sugerowałyby relacje wasala w stosunku do feudała. No, chyba że rzeczywiście takie relacje są i uprawniają Pana Prezydenta czy wręcz nakazują Mu takie gesty, wtedy tak, ale trzeba to powiedzieć wprost, żeby nie było niedomówień.

 • chi_neng1

  Oceniono 41 razy 17

  Dlaczego ?

  Jemu, tzn papiezowi zagraza niebezpieczenstwo najbardziej z wewnatrz niz z zewnatrz, bowiem na zewnatrz zdazyl juz pozyskac sympatie.

 • stary.gniewny

  Oceniono 24 razy 16

  Ochrona, tajni agenci, snajperzy, pancerne szyby...
  A wszystko ze strachu przed spotkaniem z Bogiem.

 • kniazwitold

  Oceniono 9 razy 9

  "Rzym niczym twierdza przed jutrem" - krzyczy pierwsza strona.

  Swego czasu, jak do polski wchodziły gazetki w stylu "Chwila dla Debila" to w redakcjach pracowali ludzie z wykształceniem podstawowoym i podkreślali wszystkie trudne słowa, żeby redaktorzy po polonistyce i dziennikarstwie je zmieniali na prostsze i zrozumiałe dla tłuszczy... Nie sądziłem, że w redakcji Gazety też pracuje taka komórka i poprawia wszystkie teksty, celowo dodoaje błedy ortograficzne i stylistyczne, nawet na pierwszej stronie, żeby się tylko zbliżyć do ludu.

 • cillian1

  Oceniono 18 razy 8

  Politycy jadą błagać o odwrócenie uwagi, o tłamszenie wkurzenia - na polityków!

  Nic tak nie pomaga - jak religia, kiedy ludzie chcą "zjadać" darmozjadów.
  Czy sukienkowe - zostaną oszczędzone?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje