Rektorzy odpowiadają nacjonalistom. "Uczelniami nie może sterować krzyk zamaskowanych"

18.03.2013 06:00
Zamaskowani narodowcy we wtorek na UW przed wykładem Magdaleny Środy

Zamaskowani narodowcy we wtorek na UW przed wykładem Magdaleny Środy (Fot. Tomasz Adamowicz)

- Nie odwołujmy wykładów! To będzie zwycięstwo tych, którzy nie chcą dyskutować, wolą zasłonić twarz i zakrzyczeć swobodę zmiany myśli - mówił prof. Wiesław Banyś, komentując list otwarty wystosowany przez Konferencję Rektorów. O odpowiedzi akademików na kolejne wystąpienia nacjonalistycznych bojówek pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
"Wyrażamy zaniepokojenie kolejnymi przypadkami naruszania akademickich zasad otwartości i swobody dyskusji. Władze uczelni nie powinny poddawać się presji środowisk, które próbują narzucić swój punkt widzenia, łamiąc akademickie wartości" - napisał w liście otwartym prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

To pierwsza oficjalna odpowiedź rektorów akademickich na działania nacjonalistycznych bojówek, które zakłóciły wykład prof. Magdaleny Środy i doprowadziły do odwołania wykładu prof. Jana Hartmana. - Nie odwołujmy wykładów! To będzie zwycięstwo tych, którzy nie chcą dyskutować, wolą zasłonić twarz i zakrzyczeć swobodę zmiany myśli - mówił prof. Wiesław Banyś.

- Cieszę się, rektorzy podjęli dyskusję o wolności akademickiej. Uczelnie nie powinny się zamykać przed kontrowersyjnymi wykładowcami - komentuje minister edukacji Barbara Kudrycka.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (66)
Zaloguj się
 • krusnik02

  Oceniono 1 raz -1

  Dziwnym trafem prezentowanie lewackich poglądów na uczelniach przez zaproszone "autorytety" kochanym rektorom nie przeszkadza - blokują tylko prawicowych gości. Czyżby cenzura prewencyjna na uczelniach?

 • acototak

  Oceniono 5 razy 5

  Czego wstydzą się te zamaskowane pajace? Tego, że ich znajomi i rodzina rozpoznają?

 • antykkk

  Oceniono 1 raz 1

  Przede wszystkim trzeba ujawniać kto jest podżegaczem, mocodawcą tych tępych łbów nazywających się narodowcami, czyli kto za tym wszystkim stoi i komu na rękę podział polaków.

 • towarzysz7

  Oceniono 1 raz -1

  Ok! W takim razie Rektorzy i Uczelnie zachowują równy dystans do poglądów lewicy i prawicy oraz stosują zasadę otwartości i swobody dyskusji dla wszystkich a nie dla "wybranych"! Pragnę przypomnieć, że wszytko zaczęło się od zakazów i odwołań przez Rektorów Uczelni pod naciskiem środowisk liberalno-lewicowych i lewackich, wcześniej zaplanowanych spotkań i paneli dyskusyjnych z zaproszonymi gośćmi o poglądach konserwatywnych. Nie widzę różnić pomiędzy frazeologią socjalizmu narodowego (nazizmu) a klasowego (komunizmu) - oba przestępcze i ludobójcze a przede wszystkim antydemokratyczne i antyludzkie. Uczelnie są miejscem szczególnym, gdzie tematy dyskusji akademickich powinny być różnorodne, otwarte a przede wszystkim niekrępowane tzw. "poprawnością polityczną" oraz bieżącą polityką !

 • jacek-1111

  0

  tyle ze ta otwartość obowiązuje jedynie wykładów lewaków i to wojujących prorządowych, a innym się odmawia. .

 • franekwolusz

  Oceniono 2 razy 2

  Ten apel jest chyba do wszystkich? Przecież pierwsze odwołane wykłady dotyczyły prelegentów z ruchu narodowego - na UW w Warszawie i Dorna na UMCS w Lublinie.

 • chi_neng1

  Oceniono 1 raz 1

  @ Ulebyk ........ dal RE: @chi_neng jak nizej :

  „Strach obleciał michnikowszczyznę gdyż coraz większa grupa młodych ludzi stała się odporna na ich propagandę, na wciskane im "autorytety", na manipulacje. Dlatego też michnikowszczyzna poprzez swoich politruków stara się zakneblowac młodzież którą uznała za odstająca od swojej linii ideologicznej. Demokratura pełną gębą.”

  Moja odpowiedz :

  Ja sie moldiezy nie boje i mnie strach nie oblatuje przed nia. Mnie raczej to cieszy, ze sie interesuja i ze wreszcie sie tu tez pojawili.

  Nie mam zamiaru unikac lub udawac, ze nie czytam waszych opinii, bo klamalabym.

  Taka wymiana pogladow miedzy strszym a mlodszym pokoleniem, jest konieczna, wg mnie.

  Nie wiem jak inni, ale ja mam pewne wymgania, by dawac respons mlodemu pokoleniu.

  - Poniewaz ja Was szanuje, jako te przyszlosc narodu i przyszlyszlych rzadzacych moja Ojczyzna, wymagam od Was takiego samego szacunku i respektu, jako starsza osoba i jako kobieta.

  - Nie mam zamiaru Wam narzucac moich pogladow, bo takowe musicie sami dla was pasujace odnalezc. Natomiast bede dzielic sie moimi pogladami i opiniami.

  - Nie odpowidam, w przypadaku bluzgania, wulgaryzmow, przeklinania i osobistych "atakow"

  - Nie odpowiadam juz wiecej razy na wszelkie "bule" i inne PO-pisy tego typu, bo to juz jest oklepane, nudne, a przede wszystkim nie jest istota sprawy.

  3 warunki, uwazam, ze to nie jest za duzo.

  Podajcie swoje, prosze i wtedy zaczniemy rozmawiac jako przyjaciele z odmiennymi pogladami.

  Radze sie zastanowic, zanim dacie odpowiedz lub skwitujecie byle czym. Traktuje Was jako doroslych i madrych ludzi i prosze o vice versa.

  Z pozdrowieniem dla mlodego pokolenia

  Czi-neng

 • jackpolnar

  Oceniono 2 razy 2

  A może niejaki Banyś zajmie się poziomem kształcenia, bo wyższy jest nawet w Kongo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje