Obraz Jana Matejki sprzedany na aukcji za 1 mln zł

17.03.2013 20:37

"Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" (www.agraart.pl)

Za 1 mln zł sprzedano na niedzielnej aukcji obraz olejny "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" Jana Matejki przedstawiający miłosną schadzkę polskiego króla z krakowską mieszczką. Dzieło kupił prywatny nabywca. Cena wywoławcza wynosiła pół miliona złotych.
Wartość obrazu "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem", znanego także pod tytułem "Nieszczęśliwe zaloty Olbrachta", oszacowano wcześniej na 900 tys. do 1,1 mln zł. Aukcję zorganizował w Warszawie Dom Aukcyjny "Agra-Art".

Jak powiedział wiceprezes Agry-Art Konrad Szukalski, sprzedawcą obrazu jest kolekcjoner z zagranicy. Według wiceprezesa obraz ze sceną rodzajową pędzla Matejki na polskim rynku sztuki jest rzadkością; w ciągu ostatnich 20 lat na aukcjach wystawiono ok. dziesięć dzieł malarza, z czego większość stanowiły portrety.

Przez 100 lat losy dzieła były nieznane

W 1881 r. Matejko pokazał najnowszy obraz "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych prezentowanej w krakowskich Sukiennicach. Tam pracę nabył warszawski kolekcjoner Andrzej Krywult, który umieścił ją w swoim warszawskim salonie wystawowym i wkrótce sprzedał niewiadomemu nabywcy. Od tamtej pory przez następne 100 lat losy dzieła były nieznane; w latach 80. XX w. pojawiło się w jednym z wiedeńskich antykwariatów.

Obraz przedstawia miłosną schadzkę króla Jana Olbrachta z krakowską mieszczką, podczas której władca zostaje zraniony przez rywala. Matejko zaczerpnął temat obrazu z kronikarskich przekazów mówiących o bujnym temperamencie króla i jego licznych romansach. Rozmiary dzieła to ponad 52 cm na 42 cm. Na odwrocie znajduje się sygnatura "Jan Mateyko".

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
  • watashi-no

    0

    manieryczne brzydactwo, dobre tylko jako inwestycja

  • vomitorium1

    0

    pewnie jakiś
    czech kupił

  • papigo

    0

    Jakby to byla aukacj allegro to zapewne dostalby tylko zdjecie rzekomego obrazu Matejki, hehehe.

  • leszekes

    Oceniono 3 razy 1

    Nie czarujmy się... Jan Matejko wielkim malarzem nie był. Malował w sposób staroświecki, niemodny. Można nawet powiedzieć, że wiejski. Na salonach Paryża królował już inny styl, inne trendy zaprzątały światowych twórców. Ten nasz krakowski Matejko tylko się podobał. Malował ładnie i poprawnie, ale to nie wszystko. Zasłynął dzięki patriotycznym obrazom. One były potrzebne ludziom w naszym nie istniejącym na mapach Europy kraju. Prawdę mówiąc dziwię się, że ktoś zapłacił za ten obraz tak dużo. We Wiedniu, albo Paryżu pewnie nikt nie dałby za niego takiej kwoty.

  • ax-les-thermes

    Oceniono 2 razy 2

    Bez przesady z ta waznoscia. Moze w Polsce ale na arenie miedzynarodowej nie specjalnie. Dla mnie osobiscie Jacek Malczewski jest wazniejszy.

  • adamski59

    Oceniono 2 razy 0

    a gdzie można zobaczyć obraz Jana Matejki "Hołd ruski " ?

    koszalin7.pl/historia/fakty/487-hod-ruski.html

  • olekgw

    Oceniono 4 razy 0

    Państwo nie kupi bo motłoch a w masie jestesmy motłochem woli stadiony za miliardy. Dostajemy orgazmu jak dają nam organizować jakieś zawody mimo źe kosztuje to nas bajońskie sumy. Sami jesteśmy sobie winni

  • pogostarek

    Oceniono 10 razy 2

    milion zlotych i afera teraz byle rydzyk moze w tygodniu miec 5 takich matejkow

  • szymek_50

    Oceniono 5 razy 1

    Na Janie Matejce można się wzbogacić, ale trzeba mieć kasę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje