Obraz Jana Matejki sprzedany na aukcji za 1 mln zł

17.03.2013 20:37

"Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" (www.agraart.pl)

Za 1 mln zł sprzedano na niedzielnej aukcji obraz olejny "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" Jana Matejki przedstawiający miłosną schadzkę polskiego króla z krakowską mieszczką. Dzieło kupił prywatny nabywca. Cena wywoławcza wynosiła pół miliona złotych.
Wartość obrazu "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem", znanego także pod tytułem "Nieszczęśliwe zaloty Olbrachta", oszacowano wcześniej na 900 tys. do 1,1 mln zł. Aukcję zorganizował w Warszawie Dom Aukcyjny "Agra-Art".

Jak powiedział wiceprezes Agry-Art Konrad Szukalski, sprzedawcą obrazu jest kolekcjoner z zagranicy. Według wiceprezesa obraz ze sceną rodzajową pędzla Matejki na polskim rynku sztuki jest rzadkością; w ciągu ostatnich 20 lat na aukcjach wystawiono ok. dziesięć dzieł malarza, z czego większość stanowiły portrety.

Przez 100 lat losy dzieła były nieznane

W 1881 r. Matejko pokazał najnowszy obraz "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych prezentowanej w krakowskich Sukiennicach. Tam pracę nabył warszawski kolekcjoner Andrzej Krywult, który umieścił ją w swoim warszawskim salonie wystawowym i wkrótce sprzedał niewiadomemu nabywcy. Od tamtej pory przez następne 100 lat losy dzieła były nieznane; w latach 80. XX w. pojawiło się w jednym z wiedeńskich antykwariatów.

Obraz przedstawia miłosną schadzkę króla Jana Olbrachta z krakowską mieszczką, podczas której władca zostaje zraniony przez rywala. Matejko zaczerpnął temat obrazu z kronikarskich przekazów mówiących o bujnym temperamencie króla i jego licznych romansach. Rozmiary dzieła to ponad 52 cm na 42 cm. Na odwrocie znajduje się sygnatura "Jan Mateyko".

Zobacz także
Komentarze (32)
Obraz Jana Matejki sprzedany na aukcji za 1 mln zł
Zaloguj się
 • dinowar

  Oceniono 32 razy 18

  Świetny obraz! Dlaczego nie nabyło go żadne państwowe muzeum? Mało z tego, że w polskich zbiorach w ogóle - publicznych i prywatnych, mało jest arcydzieł światowgo malarstwa (raptem 1 da Vinci, 3 Rembrandty i .... długo, długo nic), to jeszcze najważniejszego polskiego malarza nie jest w stanie kupić żadne muzeum? Bo kultura na szarym końcu w budżecie państwa? Bo ważniejsze jest zbrojenie wolskiej armii od siedmiu boleści - 1,95 % PKB (i śmieszne prezydenckie zachcianki typu - walka w cyberprzestrzenii - hahahahahaha)? I tak oto, znowu jakiś artystyczny dyletant, ale z kasą, powiesi se łobraz u siebie w salonie i .... Obciach!

 • thebel

  Oceniono 45 razy 17

  Dla mnie smutne jest to, że obraz nie wisi w polskim państwowym dostępnym dla łaknących sztuki muzeum, że nie mogę pokazać go moim uczniom, szkoda, że kultura jest zawsze na ostatnim miejscu.

 • jaskotell

  Oceniono 51 razy 13

  Prezes Jarosław powinien zadecydować o spaleniu obrazu bo jego temat jest nie chrześcijański. No kto w katolickim kraju pozwala na eksponowanie obrazu o takiej tematyce!!!! Pewnie jeszcze Olbracht z Kallimachem i ta dziewucha tworzyli trójkącik. Nazwisko Olbrachta powinno być wpisane do wykazu nazwisk zakazanych i wymazane z polskiej historii

 • chief-denunciator

  Oceniono 29 razy 9

  To wolno tak dziedzictwo narodowe sprzedawać za granicę?

  W innych częściach świata idzie się za takie coś na kilka lat do pierdla..

  Ot, co...

 • ax-les-thermes

  Oceniono 2 razy 2

  Bez przesady z ta waznoscia. Moze w Polsce ale na arenie miedzynarodowej nie specjalnie. Dla mnie osobiscie Jacek Malczewski jest wazniejszy.

 • pogostarek

  Oceniono 10 razy 2

  milion zlotych i afera teraz byle rydzyk moze w tygodniu miec 5 takich matejkow

 • leszekes

  Oceniono 3 razy 1

  Nie czarujmy się... Jan Matejko wielkim malarzem nie był. Malował w sposób staroświecki, niemodny. Można nawet powiedzieć, że wiejski. Na salonach Paryża królował już inny styl, inne trendy zaprzątały światowych twórców. Ten nasz krakowski Matejko tylko się podobał. Malował ładnie i poprawnie, ale to nie wszystko. Zasłynął dzięki patriotycznym obrazom. One były potrzebne ludziom w naszym nie istniejącym na mapach Europy kraju. Prawdę mówiąc dziwię się, że ktoś zapłacił za ten obraz tak dużo. We Wiedniu, albo Paryżu pewnie nikt nie dałby za niego takiej kwoty.

 • szymek_50

  Oceniono 5 razy 1

  Na Janie Matejce można się wzbogacić, ale trzeba mieć kasę.

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy 1

  Zyskowna inwestycja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje