Patriarcha kijowski: Papież jest skromny na pokaz. Nie pochwalam

17.03.2013 15:50
Patriarcha Kijowski

Patriarcha Kijowski (Fot. Håkan Henriksson/ Wikimedia Commons)

- Filaret, przywódca Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, zarzucił papieżowi Franciszkowi "skromność na pokaz". Tak ocenił to, że po konklawe nie pojechał on na kolację papieską limuzyną, lecz autobusem razem z innymi kardynałami.
Filaret, przywódca Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który sam porusza się mercedesem za 200 tysięcy euro, ocenił, że zachowanie papieża było gestem na pokaz. - Nie pochwalam takich uczynków. Jest to działanie na pokaz, a skromnym należy być w życiu przed Bogiem, a nie przed ludźmi - powiedział Filaret w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

- Gdy czytamy Ewangelię, to Bóg mówi: Nie twórzcie miłosierdzia waszego przed ludźmi i nie okazujcie skromności swej przed ludźmi, lecz bądźcie skromni we wnętrzu, a nie na pokaz - dodał.

Patriarcha potrzebuje mercedesa

Pytany, dlaczego on sam jeździ mercedesem, zwierzchnik kijowskiego prawosławia tłumaczył, że pojazd ten pomaga mu dobrze wypełniać swe obowiązki. - Gdybym jeździł rosyjskimi samochodami, nie mógłbym odwiedzać tylu eparchii (diecezji) i parafii, ile odwiedzam. W ciągu roku jestem w 10-20 eparchiach dzięki temu, że jest samochód, który się nie zatrzymuje. I taki samochód jest mi potrzebny nie jako luksus, lecz jako środek, który pozwala mi wypełniać swe obowiązki - powiedział.

- Kiedy nie było jeszcze takich możliwości, jeździłem skromną radziecką wołgą. Biznesmeni spytali mnie, dlaczego jeżdżę takim skromnym wozem, i podarowali mi ten samochód - oświadczył Filaret.Zobacz także
Komentarze (264)
Patriarcha kijowski: Papież jest skromny na pokaz. Nie pochwalam
Zaloguj się
 • grymas50

  Oceniono 744 razy 696

  A taki np. Głódz w ilu to był eparchiach?
  Zaczyna się. Franciszek PRZERAŻA nie tylko katolickich PUPRPURATÓW.. Dobrze, że nie było tego zapowiadanego Końca Świata, a nastapił FRANCISZEK. Dla niektórych to prawdziwy KONIEC ŚWIATA

 • chi_neng1

  Oceniono 542 razy 516

  "Filaret, przywódca Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który sam porusza się mercedesem za 200 tysięcy euro, ocenił, że zachowanie papieża było gestem na pokaz. - Nie pochwalam takich uczynków. Jest to działanie na pokaz, a skromnym należy być w życiu przed Bogiem, a nie przed ludźmi - powiedział Filaret w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych. - Gdy czytamy ewangelię, to Bóg mówi: Nie twórzcie miłosierdzia waszego przed ludźmi i nie okazujcie skromności swej przed ludźmi, lecz bądźcie skromni we wnętrzu, a nie na pokaz - dodał."

  Nie ma jak to wlasne interpretacje, ku wlasnej wygodzie i zadowoleniu, a jeszcze bardziej przyjemnosci korzystania z luxusow zycia.

  A to zazdrosnik ! Mam na mysli oczywiscie zazdrosc o popularnosc Franciszka rosnaca z dnia na dzien.
  Nie mowiac juz o strachu i zamieszaniu jakie musialo zapanowac wsrod tych wszystkich oplywajacych w zlocie i dobrobycie "purpuratach".

 • polska_baba

  Oceniono 441 razy 425

  Patriarcha kijowski nie rozumie różnicy między robieniem czegoś na pokaz a znaczącym gestem. Papież wykonuje pewne gesty, które mają pokazać, jak będzie sprawował urząd papieski. Robienie czegoś na pokaz zakłada postępowanie odmienne w ukryciu, a nie sądzę, żeby takie zamiary miał papież Franciszek. Jak ten pontyfikat będzie wyglądał, zobaczymy, ale nie ma podstaw, żeby dziś zarzucać papieżowi działanie na pokaz.

 • lares87

  Oceniono 267 razy 241

  Koleś ze srebrnym garnkiem na głowie poucza Franciszka o brak skromności. Głupota w kościele nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać.

 • e_pis_kopat

  Oceniono 254 razy 222

  .

  Zgrzebny strój i bose nogi ... to jest motto obecnego pontyfikatu ...

  Zaczyna się "taniec" tych, którzy czują zagrożenie _____ najpierw , współpraca z juntą .... teraz podgryzanie przez największych "ascetów" .....
  Strach przed utratą bogactwa i zdobytych przywilejów jest zbyt silny, aby pozostać biernym wobec wizji "pójścia boso"......

  .

 • chi_neng1

  Oceniono 224 razy 160

  Nie wierze zadnym papiezom, a jeszcze bardziej wszelkim polskim purpuratom i urzednikom polskiego KK poprzez cala skale od gory do dolu, juz od dawna.

  Ale, przyznaje juz poraz trzeci, ze pan Franciszek chyba nas zaskoczy wszystkich, jeszcze nie raz.

  I w moich oczach, nic tu jak narazie, nie wygladalo na pokaz. Budzi ciekawosc.

  Na nadzieje dla tych wszystkich wierzacych, jeszcze duzo, duzo za wczesnie.
  Mysle, ze dopiero jak nam pokarze i udowodni poprzez zrobienie czystki pod kazdym wzgledem wsrod swoich, to moze, moze ....?

  No chyba, ze ma ukryty talent aktorski - jak do tej pory, nie ogladany:).

 • zamany

  Oceniono 210 razy 120

  Większośc religii to zwykle korporacje i tyle.Nastawione na zarabianie pieniędzy.Amber Gold to pikuś przy tych krwiopijcach.Ci doją nie tylko ludzi ale całe państwa by jeżdzić brykami.Dobry przykład tatuś rydzyk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje