Patriarcha kijowski: Papież jest skromny na pokaz. Nie pochwalam

17.03.2013 15:50
Patriarcha Kijowski

Patriarcha Kijowski (Fot. Håkan Henriksson/ Wikimedia Commons)

- Filaret, przywódca Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, zarzucił papieżowi Franciszkowi "skromność na pokaz". Tak ocenił to, że po konklawe nie pojechał on na kolację papieską limuzyną, lecz autobusem razem z innymi kardynałami.
Filaret, przywódca Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który sam porusza się mercedesem za 200 tysięcy euro, ocenił, że zachowanie papieża było gestem na pokaz. - Nie pochwalam takich uczynków. Jest to działanie na pokaz, a skromnym należy być w życiu przed Bogiem, a nie przed ludźmi - powiedział Filaret w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

- Gdy czytamy Ewangelię, to Bóg mówi: Nie twórzcie miłosierdzia waszego przed ludźmi i nie okazujcie skromności swej przed ludźmi, lecz bądźcie skromni we wnętrzu, a nie na pokaz - dodał.

Patriarcha potrzebuje mercedesa

Pytany, dlaczego on sam jeździ mercedesem, zwierzchnik kijowskiego prawosławia tłumaczył, że pojazd ten pomaga mu dobrze wypełniać swe obowiązki. - Gdybym jeździł rosyjskimi samochodami, nie mógłbym odwiedzać tylu eparchii (diecezji) i parafii, ile odwiedzam. W ciągu roku jestem w 10-20 eparchiach dzięki temu, że jest samochód, który się nie zatrzymuje. I taki samochód jest mi potrzebny nie jako luksus, lecz jako środek, który pozwala mi wypełniać swe obowiązki - powiedział.

- Kiedy nie było jeszcze takich możliwości, jeździłem skromną radziecką wołgą. Biznesmeni spytali mnie, dlaczego jeżdżę takim skromnym wozem, i podarowali mi ten samochód - oświadczył Filaret.Zobacz także
Komentarze (264)
Zaloguj się
 • mantresa

  0

  Co za nocnik ten nieogolony brudas nasadził sobie na łeb?

 • kaczorbe

  0

  he he a ja katolik z przymusu a nie wyboru po raz PIERWSZY ciesze się z takiego WYBORU PAPIEŻA....Wojtyła nie był tak skromny i bez problemu przywdział czerwoną pelerynke i ozdobny krzyż....obecny Papież zachwycił mnie swoją skromnością i ujął bezpośrednim kontaktem z ludźmi....moim zdaniem to nie jest na pokaz i chwała mu za to że jest wierny swoim zasadom.....aczkolwiek obawiam sie że reszta elity kościelnej bedzie przymuszała Papieża do zmiany a kto wie może nawet zaryzykują otrucie jesli sie nie złamie

 • marcowsky

  Oceniono 5 razy 5

  A zegarek za 50 tysięcy $ ma żeby na czas do owieczek mercedesem dojechać;)Więksie jajcarze są ci prawosławni od naszych ekselencji;)

 • alien_40

  Oceniono 4 razy 4

  Żeby odbyć 10-20 podróży w ciągu roku trzeba mieć mercedesa! No z taką postawą, to musi mieć niezły kontakt z wiernymi i rzeczywistością w ogóle.
  Dla mnie palant.

 • wizjinerka

  Oceniono 1 raz 1

  ...."Jest to działanie na pokaz, a skromnym należy być w życiu przed Bogiem, a nie przed ludźmi - powiedział Filaret w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych."

  To jest tak zwana skromność ukryta :) Papież Franciszek, wcześniej kardynał, swój rodzaj skromności prezentował znacznie wcześniej, więc nie wiem czy ona jest na pokaz czy nie. Może jest nieodpowiednia do zajmowanego stanowiska, ale to już inne buty.

 • elektronik_99

  Oceniono 2 razy 0

  Poczekajmy na efekty pontyfikatu zamiast podniecać się początkowym PRem, bo jak to jest napisane "po owocach ich poznacie".
  W Polsce też zachwycano się jednym takim który obiecywał zmniejszenie biurokracji, obniżenie podatków, likwidację abonamentu, i wiele innych godnych poparcia inicjatyw. I co? Skończyło się jak zawsze..

 • costa3500

  Oceniono 4 razy 4

  Trochę przesadza, pożyjemy zobaczymy,ale co on biedak może zrobić rozwydrzonym polskim purpuratom,jeżdżących ekskluzywnymi osiołkami otoczonych przez grono dziwek zwanych gosposiami,gwałcących ministrantów i kleryków.

 • potpurka

  Oceniono 5 razy 5

  Bo to jest właśnie słynne: "przyganiał sagan Franciszkowi" :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje