Piechociński: Pamiętamy o UE tylko wtedy, jak zamrozi nam na coś pieniądze

17.03.2013 12:56
Janusz Piechociński

Janusz Piechociński (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

W pierwszej z serii debat PSL i PJN szef ludowców Janusz Piechociński apelował, by "ponad podziałami" uzgadniać odpowiedzi na wyzwania globalizacji, na wyzwania kryzysu europejskiego. Z kolei Paweł Kowal mówił, że "trzeba pomyśleć, co zmienić w wydawaniu funduszy europejskich, by przynosiło to zysk".
- Polska polityka powinna szukać ponadpartyjnej odpowiedzi na wyzwania globalizacji i kryzysu europejskiego - powiedział prezes PSL Janusz Piechociński podczas debaty zorganizowanej przez PSL i PJN w Warszawie. Z kolei lider PJN Paweł Kowal przekonywał, że należy iść w kierunku Europy równych szans.

- Szukamy - Paweł Kowal, Janusz Piechociński, PSL i PJN - solidarnej, wspólnej, ponadpartyjnej odpowiedzi na wyzwania globalizacji, na wyzwania kryzysu europejskiego. Europa w kryzysie przyspieszyła, w tym wielkim czasie niepewności. Szuka na nowo wartości, szuka na nowo i odświeża idee - powiedział lider PSL w wystąpieniu podczas debaty zatytułowanej "Impuls dla Europy. Mniej regulacji, więcej konkurencji".

Pamiętamy o Europie, gdy zamrozi nam środki

Piechociński podkreślił, że odpowiedzi na te wyzwania muszą szukać także "polska polityka i polskie życie publiczne". - Pamiętamy o Europie tylko wtedy, gdy zamrozi nam środki na jakiś program albo kiedy jest wielkie starcie o budżet. Zapominamy, że ta Europa, nasza Europa kształtuje się każdego dnia z naszym silnym albo mniej silnym działaniem i staraniem - dodał lider ludowców.

Podkreślił, że nie powinno się zapominać, że Polska współtworzy te procesy. Zdaniem szefa PSL trzeba dokonać uzgodnień ponad podziałami "na gruncie polityki krajowej", by wychodzić do Europy z własnymi propozycjami.

Kowal: Zmieńmy wydawanie eurofunduszy, by przynosiły zysk

Szef PJN Paweł Kowal stwierdził w czasie debaty, że do tej pory o Europie mówiło się "w kategoriach solidarności". Jak zaznaczył, zapomina się o słowie "konkurencja", które jest bliskie jego spojrzeniu na przyszłość Europy.

- Postawiłbym na słowo "konkurencja". To musi być projekt pójścia ku Europie równych szans - mówił Kowal. Według niego Polacy powinni się dogadać "co do celu na najbliższe siedem lat". Jak zaznaczył, trzeba pomyśleć, co zmienić w wydawaniu funduszy europejskich, by przynosiło to zysk.

Debaty PSL - PJN. Będzie fuzja partii?

Janusz Piechociński zadeklarował chęć współdziałania z PJN na początku stycznia. O powołaniu centrum programowego politycy PJN i PSL poinformowali na początku lutego. Zapowiedzieli, że w ramach projektu odbędzie się cykl debat z udziałem przedstawicieli obu partii i ekspertów. Ta była pierwsza. Oprócz liderów obu partii w debacie wzięli udział europosłowie PSL Jarosław Kalinowski i Andrzej Grzyb, a także europoseł PJN Marek Migalski i były poseł tej partii Paweł Poncyljusz.

Druga z debat ma dotyczyć rolnictwa, małych i średnich przedsiębiorstw i innowacji. Temat trzeciej to kultura i edukacja. Czwarty panel ma być zatytułowany "Rodzina w centrum". Ostatni ma dotyczyć kształtu ustroju państwa.

Zobacz także
Komentarze (24)
Piechociński: Pamiętamy o UE tylko wtedy, jak zamrozi nam na coś pieniądze
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 4

  "Piechociński: Pamiętamy o UE tylko jak zamrozi nam na coś pieniądze"
  =======================================================
  Politykom najbardziej pamięć o UE odżywa w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego...

 • beatrixnl

  Oceniono 12 razy 4

  Pamiętajmy, że ta Europa, nasza Europa kształtuje się każdego dnia z naszym silnym, albo mniej silnym działaniem i staraniem.
  Czyli gdzie są prawa - są też obowiązki.

 • milorex10

  Oceniono 2 razy 2

  PO I PSL to polski dramat. Prowadzą Polski ku przepaści.

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Piechociński boi się o próg wyborczy i chce chapnąć dodatkowy 1% dołączając oszołomskie PJN (Miguś to ozdoba tej kanapowej partyjki) . PJN - jeszcze bardziej, bo samo nie ma najmniejszej szansy przekroczenia 5%. Ale Piechociński może się obudzić z ręką w nocniku : takie towarzystwo może go pogrążyć i PSL zniknie z Sejmu.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  To mówi działacz PSL, które broniło się cepami i orczykami przed wejściem Polski do UE.

 • siekier35

  Oceniono 4 razy 2

  piechociński,nie zapominaj o rodzinie i kolesiach w wyścigu do koryta!!!

 • leon.bzykacz

  Oceniono 1 raz 1

  Pamiętamy o UE tylko wtedy, jak zamrozi nam na coś pieniądze<

  Wam qrviszony,a nie nam

 • derfidel

  Oceniono 5 razy 1

  Nie rozumiecie że dając przyzwolenie na przekręty lub olewając istotne sprawy pozbywacie się wolności? Nic już nie macie, nie ma własności, są tylko kredyty. nic nie będzie WASZE. niedługo zlikwidują papierowe pieniądze i będziecie tylko kontami bankowymi. będzie można wam wytatuować numer konta. w każdym momencie mogą wam pieniądze zabrać. nie będzie co wypłacać, bo nie będzie papierków! będą domy i ziemia? nie! będą w rękach banów. pamiętaj: dopóki nie płacisz kredytu nic na co go wziąłeś nie jest twoje! żyjesz wtedy na kredyt! oto właśnie chodzi. w usa każde dziecko wie że po osiągnięciu samodzielności m usi wziąć kredyt i iść na woje. nie rozumiecie? żal mi was.

 • sir_fred

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe dlaczego pan Kowal tak się migdali z wicepremierem, jak to wczoraj określił, "lewackiego rządu"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje