Sikorski: Sprawa wraku to nie miara skuteczności polityki wobec Rosji [WYWIAD]

17.03.2013 08:35
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Sprawa zwrotu wraku prezydenckiego tupolewa nie powinna być miarą skuteczności polskiej polityki zagranicznej wobec Rosji - przekonuje w wywiadzie szef MSZ Radosław Sikorski. - To, że Rosja może być trudnym partnerem, wiemy już od mniej więcej pięciuset lat - dodaje. Mówi też o obecnej kondycji UE i roli Niemiec we wspólnocie, a także o tym, kogo poprze w wyborach na szefa PO.
Niedługo miną trzy lata od katastrofy smoleńskiej, a Polska nadal nie otrzymała wraku Tu-154M. Wiemy, że poruszał Pan tę kwestię wielokrotnie w rozmowach z władzami rosyjskimi, jednak efektu w postaci zwrotu wraku nadal nie ma.

- Efekty wizyty parlamentarnej, podczas której przedstawiciel prawicowej opozycji w bardzo twardych słowach potraktował gospodarzy, mówiąc, że nieoddawanie wraku jest aktem wrogim wobec Polski, są niestety takie same. Może to być przesłanką do tego, jak skuteczna byłaby polityka opozycji wobec Rosji.

Nie mamy więc ani skutecznej polityki ani rządu, ani opozycji...

- Bo to nie jest tak, że jeśli jakiś rząd robi nam wbrew, to jest to wina Polski. Zresztą nie mierzyłbym skuteczności polityki wobec Rosji sprawą wraku, który jest dla nas ważną pamiątką, ale już nawet nie tak ważnym dowodem w sprawie. Nasza prokuratura zakończy dochodzenie niezależnie od tego, czy wrak zostanie nam zwrócony, czy nie. Ważniejsze dla oceny polityki jest to, że w zeszłym roku ponownie nasz eksport do Rosji wzrósł o 20 proc. i to ma realny wpływ na liczbę miejsc pracy w Polsce, na polskie PKB.

Ponadto trzy miliony Polaków i Rosjan mogą korzystać z dobrodziejstw małego ruchu granicznego między obwodem królewieckim a Pomorzem Gdańskim, Warmią, Mazurami, i to ma wymierny wpływ na życie Polaków. Rosjanie z kartami MRG już w ub. roku zostawili u nas kilkadziesiąt milionów złotych, a będą zostawiać rocznie kilkaset - tak jak to dzieje się na granicy polsko-ukraińskiej. A że Rosja potrafi być niełatwym partnerem, to wiemy od jakiegoś czasu, od jakichś pięciuset lat.

Nie sądzi Pan, że sytuacja ta wynika po części z braku kontaktów na najwyższym szczeblu między Polską a Rosją? W tym roku planowana jest wizyta szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa w Warszawie. Nie zanosi się jednak na wizyty na szczeblu premiera czy prezydenta.

- Wizyty na najwyższych szczeblach nie odbywają się co roku. Prezydent Miedwiediew był w Polsce dwa lata temu.

Rosja gra sprawą wraku?

- Gdyby tak było, to przyznajcie Państwo, że - mówiąc o wraku tak dużo - ochoczo wpisujecie się w tę grę.

W środę mija także dziesiąta rocznica interwencji w Iraku pod wodzą USA i Wielkiej Brytanii. Czy było warto wziąć w niej udział, zważywszy na permanentną wojnę domową, brak demokracji, prześladowania chrześcijan?

- Irak dzisiaj jest lepszym krajem niż był 10 lat temu. Dyktatura Saddama Husajna była straszna. Pozostaje otwarte pytanie, czy wyswobodzenie od niej Iraku było warte aż takiego wysiłku, tylu ofiar w ludziach i strat, szczególnie ze strony Stanów Zjednoczonych. W Iraku byłem i jako dziennikarz, i jako minister, ostatni raz w ubiegłym roku. To kraj nadal niestabilny i z problemami wewnętrznymi, ale z szansami na rozwój; kraj, gdzie wydobycie ropy wróciło do poziomu sprzed wojny, zaś mniejszość kurdyjska ma autonomię.

Jednak upragniony sojusz z USA, za który Polska zapłaciła wysoką cenę, ponosząc w Iraku ofiary w ludziach, nie przyniósł oczekiwanych skutków politycznych.

- Nasi żołnierze nie zginęli w Iraku na darmo. Dzięki ich ofierze polska armia jest dzisiaj zupełnie inna. Nie zgadzam się też z taką krytyczną oceną stanu stosunków polsko-amerykańskich. Choć rzeczywiście doza realizmu, na którą dopiero nasz rząd się odważył, była potrzebna. Dzięki temu mamy część tego, na czym nam zależało.

Od zeszłego roku, dzięki zręcznym negocjacjom związanym z tarczą antyrakietową, mamy po raz pierwszy w naszej historii wojska amerykańskie na stałe stacjonujące w Polsce, obsługujące rotacyjne ćwiczenia naszych najnowocześniejszych w Europie samolotów F-16. W tym roku z solidnym komponentem amerykańskim odbędą się w Polsce pierwsze duże ćwiczenia natowskie na wschód od Łaby, Steadfast Jazz.

Jesteśmy jedynym krajem, który z USA prowadzi dialog demokratyzacyjny o tym, co oba kraje mogą zrobić dla demokratyzacji na świecie. Polska jest postrzegana w Waszyngtonie jako jeden z największych sukcesów transformacyjnych w historii.

Powtórzyłby Pan swoje porównanie udziału Polski w inwazji na Irak u boku USA z polsko-amerykańskim braterstwem broni spod Monte Cassino? Pisał Pan tak w "Wall Street Journal", pracując wówczas dla think tanku w Waszyngtonie bliskiego rządzącym Republikanom.

- Rzeczywiście, wspierałem z Waszyngtonu stanowisko polskiego rządu, mimo że był to wtedy rząd lewicowy. Decyzję podjęto w atmosferze naszego świeżego członkostwa w NATO. Nie była najlepiej skonsultowana z partnerami europejskimi, ale jej bilans jest do obrony z punktu widzenia polskich interesów. Jeśli najważniejszy kraj Sojuszu Północnoatlantyckiego idzie na wojnę, to bardzo trudno było powiedzieć "Nic nas to nie obchodzi".

W zeszłym roku w Sejmie przedstawił Pan kilka scenariuszy rozwoju sytuacji w UE, za optymalny uznając ten, który zakłada pogłębienie integracji i stworzenie trwałej unii politycznej. Drugi scenariusz zakładał rozpad UE, a trzeci - jej dryfowanie. W którą stronę UE zmierza teraz?

- UE przyjęła szereg regulacji uniemożliwiających w przyszłości nieodpowiedzialne zadłużanie się. Tworzy się unia bankowa. Mamy system przeglądu budżetów krajowych, a wiele krajów podejmuje trudne reformy, które doprowadzą do przywrócenia fundamentów wzrostu. Przede wszystkim mamy nowy, wieloletni budżet UE, który usuwa jeden z elementów niepewności. To wszystko jest korzystne dla Polski.

To kwestie gospodarcze, a u podłoża kryzysu leżał brak prawdziwej unii politycznej.

- Zgoda. Dlatego grupa ministrów spraw zagranicznych z moim udziałem przedstawiła ambitny projekt, w sporej mierze inspirowany polskimi propozycjami, zmian politycznych w UE. Są tam propozycje większej demokracji, skuteczniejszego zarządzania UE i takie, dzięki którym UE stałaby się supermocarstwem. Do przywódców politycznych należy decyzja, kiedy można pójść dalej, kiedy społeczeństwa są gotowe te pomysły zaakceptować.

Zmiany w UE nie są możliwe bez Niemiec, gdzie w tym roku odbędą się wybory parlamentarne, które mogą odsunąć od władzy kanclerz Angelę Merkel. Czy Polska jest gotowa na powrót do władzy socjaldemokratów SPD pod wodzą Peera Steinbruecka, czy też wpadnie w panikę i długie milczenie jak w 1998 roku, kiedy Helmuta Kohla zastąpił Gerhard Schroeder?

-Przypominam, że były wicekanclerz, szef niemieckiej dyplomacji i kandydat SPD na kanclerza Frank Walter Steinmeier bywał nawet u mnie w domu na wsi. Już współdziałaliśmy z wielką koalicją CDU-SPD. Polska będzie miała dobre stosunki z każdym demokratycznie wyłonionym rządem Niemiec, który prowadzi przyjazną wobec Polski politykę.

I po wyborach Niemcy wrócą do swej aktywnej roli w UE, o którą apelował Pan w Berlinie?

- Nie przypisuję sobie roli sprawczej, ale faktycznie, Niemcy od tego czasu dużo mocniej zaangażowały się w ratowanie strefy euro. Rola Niemiec w UE wynika z ich wagi w unijnej gospodarce, a nie z mianowania Polski. Niemcy są największym akcjonariuszem biznesu zwanego Unią Europejską, bo mają 20-25 proc. akcji, więc bez nich trudno cokolwiek przeprowadzić. Ale też one potrzebują innych akcjonariuszy, by zrobić coś ważnego.

Czy wybór socjalisty Francois Hollande'a na prezydenta Francji daje nadzieję na zastąpienie motoru francusko-niemieckiego w UE motorem polsko-niemieckim, o czym pisze europejska prasa?

- Nie, ale dzięki naszemu zbliżeniu z Niemcami Francja rzeczywiście zauważyła naszą rosnącą rolę. Trójkąt Weimarski, który pogrzebywano już wiele razy, dziś jest efektywną formułą polityczną, w której polski bok z każdym rokiem dorównuje pozostałym. To też dowód na to, że coś się udaje.

Niemieckie wybory dopiero przed nami, na Litwie już były i doprowadziły do zmiany rządu. Obecna ekipa przychylniej niż poprzednicy odnosi się do polskiej mniejszości. Prezydent Dalia Grybauskaite nie zamierza jednak, jak się wydaje, weryfikować swego dotychczasowego stanowiska. Czy mimo dwugłosu litewskich władz sądzi Pan, że uda się przełamać wieloletni pat we wzajemnych relacjach?

- Doceniamy ostatnie deklaracje oraz to, że mój litewski kolega, minister Linas Linkeviczius, wyraził ubolewanie z powodu niefortunnego głosowania w sprawie ustawy o pisowni polskich nazwisk w dniu wizyty na Litwie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Teraz jest dobry moment, aby stronie litewskiej dać czas na refleksję. Mamy nadzieję, że w tym roku nastąpią fakty, które nam umożliwią otwarcie nowego rozdziału.

Zwracam też uwagę, że w koalicji rządowej w Wilnie jest partia z poparciem mniejszości narodowych, w tym Polaków [Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - red.]. Najlepiej by więc było, gdyby politycy litewscy sami doszli do takich rozwiązań, które szanują i wrażliwość litewską, i ogólnie przyjęte normy, takie jak międzynarodowe konwencje o mniejszościach i językach regionalnych. Będziemy wspierać Litwę w jej prezydencji w drugiej połowie roku i działać na rzecz wspólnego sukcesu szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Co uznamy za sukces tego spotkania?

- Pełnym sukcesem byłoby podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i zakończenie negocjacji umów o stowarzyszeniu z Gruzją, Mołdawią i Armenią. Ale jak wiadomo, w życiu nie zawsze osiąga się pełen sukces.

A jak ocenia Pan szanse na to, że uda się podpisać dawno już wynegocjowaną umowę Ukraina-UE?

- To zależy od polityków ukraińskich. Nigdy bym nie przewidział, że Ukraina może tak spektakularnie zmarnować dorobek Pomarańczowej Rewolucji, więc teraz też nie będę przewidywał.

W przyszłym roku wybory szefa PO. Kto powinien być kontrkandydatem Donalda Tuska? Grzegorz Schetyna, który sam przekonuje, że Platformę "stać na to, aby mieć więcej niż jednego kandydata"? Czy dopuszcza Pan kandydowanie?

- Dopóki szefem PO jest Donald Tusk, nie zamierzam kandydować, ale demokratyczny wybór oznacza właśnie to, że zgłosić się może każdy, i byłoby dziwne, gdyby pierwszy wiceprzewodniczący Schetyna, który nie kryje swoich ambicji, nie stanął w szranki.

Czy rozważa Pan głosowanie na Schetynę?

- W tych wyborach będę głosował na Donalda Tuska, bo uważam, że jest naszą najskuteczniejszą bronią wyborczą.

Zobacz także
Komentarze (117)
Zaloguj się
 • zygosz

  Oceniono 3 razy -1

  Jaki wrak ?

  O jakim wraku tu mowa ?
  Wraku tupolewa 154-M ,
  wladza nie pragnie widziec
  to jest dowood zbrodni ,on
  pozostac tam musi .
  A to co sie dzieje wokol tej
  sprawy katastrofy i wraku ,
  to zbyt proste i najwne ,bo
  wskazuje jak sprawcom zalezy,
  aby dokladnie zatrzec slady
  spisku tej katastrofy .
  To jest sprawa zamachu na
  glowe panstwa i jego otoczenie.
  Do sledztwa powracaja kilka razy,
  a rezultat jest ten sam, zlamana
  brzoza przez drwali ,zwalila tupolewa
  pomiedzy lesne drzewa.
  A wrak pozostal tam gdzies na skraju
  smolenskiego lasily u ,napewno posluzy
  pomoca ,jak obce sily wkrocza .

 • razb1947

  Oceniono 4 razy 0

  Jak by PIS był przy władzy to śledztwo by prowadzili Polacy a wrak by był sprowadzony do Polski nawet w ciągu trzech dni,a przez PO nieudaczników i ich polityki na kolanach możemy jeszcze 20 lat czekać na zwrot wraku.

 • an_noyed

  Oceniono 3 razy 3

  Co Pan Minister ma na myśli z tą demokracją w Polsce, nie mam pojęcia. Wybór między dwoma partiami zamiast jednej, które robią sobie szopki dyskutując o jakiś drugorzędnych sprawach zamiast rozwiązywać realne problemy, to jeszcze nie demokracja. Brak demokracji to :
  - brak możliwości wyłonienia nowych polityków, którzy reprezentowaliby realne grupy interesu, lub realne problemy do rozwiązania. Stały układ partyjny jest finansowany z kasy państwowej, w wyniku czego powstał polityczno urzędniczy beton, przez który coraz trudniej się przebić z jakakolwiek inicjatywą społeczną,
  - brak organizacji społecznych, które stanowiłyby naturalną stronę do dialogu z rządem i sejmem, w rezultacie decyzje nawet o lokalnym charakterze podejmowane są poza kontrola społeczną, ponad głowami ludzi,
  - wszelkie inicjatywy o ch-rze inwestycyjnym, czy organizacyjnym podejmowane są przez aparat urzędniczy bez konsultacji z kimkolwiek, o kim można by powiedzieć - reprezentuje interes społeczny i przedstawia potrzeby społeczne. Jaki interes, czyj interes te grupy urzędnicze reprezentują, gdy brak jest kontroli społecznej nie trudno odgadnąć. Najczęściej jest to duży kapitał.
  Przejawem takiego działania jest masowa budowa mega centrów handlowych, powstających wbrew interesom miast, których centra się wyludniają i wbrew interesom ich mieszkańców, którzy zmuszeni są likwidować rodzinny biznes w konfrontacji z dużym kapitałem handlowym.

  Poznań - miasto pozbawione dworca, miasto oszukane przez skorumpowany układ III RP.

 • illuminatus2

  Oceniono 1 raz 1

  Niee , ku... wcale. Ty jesteś skuteczny w h... żydzie pie...ny tylko nikt poza tobą o tym nie wie.

 • wariatka55

  Oceniono 2 razy -2

  wiesz o trudnym partnerstwie od 500-set lat, i pozwoliles na raporty? Myslisz ze z OGLUPIANIEM narodu, bedzie latwiej? w nosie mam twoja przyjazn z putinem, i czas na odwaznych....

 • 1europejczyk

  Oceniono 3 razy 3

  Skąd biorą się te pytanie ?
  Kto je stawia ?

  "To, że Rosja może być trudnym partnerem wiemy już od mniej więcej pięciuset lat - dodaje"

  To mijające już blisko ćwierć wieku od naszego szczęśliwego uwolnienie się od rosyjskiego namiestnictwa wcale a wcale nie potwierdza tej rzuconej przez Sikorskiego "na odczepnego" (nie wiadomo komu ) tezy.

  I pewnie dlatego wszystko co było do przegrania z Rosja te rządzące krajem "patriotyczne" pokolenie okrągłostołowych zasrańców już zdążyło przegrać nie tylko wykładając za w czasu wszystkie swoje karty na stół (śmieszną "tarcze", rozpadające się NATO) ale również doprowadzając do niewyobrażalnej nie tylko z punktu widzenia dramatycznych i tragicznych skutków ale również przynoszącego nam z Rosja kolosalne i te polityczne i te wizerunkowe straty katastrofy w Smoleńsku, która najzwyczajniej właśnie z racji na to "że Rosja może być trudnym partnerem" najzwyczajniej nie miała żadnego prawa się zdarzyć.

  To co się w Smoleńsku stało 10 kwietnia 2010 roku stało dyskredytuje nie tylko cały ten ich, pokolenia okrągłostołowych zasrańców "patriotyczny" jazgot ale w ogóle ich możliwości i kompetencje do sprawowania jakiekolwiek władzy nie mówiąc już o tej na szczeblach centralnych

  I pomyśleć, że nikt z tego pokolenia okrągłostołowych "patriotycznych" zasrańców za ta katastrofę nie tylko śmiertelną lotniczą ale i polityczną (bo się zdarzyła) do dzisiaj nie poniósł żadnej ani politycznej ani karnej ani zawodowej (oprócz dymisji szefa BOR-u) odpowiedzialności .

  To zwyczajnie wyklucza te latami dumnie afiszowane przez to "patriotyczne" pokolenie okrągłostołowych zasrańców wszelkie europejskie aspiracie i ambicje.

 • conn-x-5

  Oceniono 6 razy 4

  Smiesznosc wypowiedzi ...sikorskiego powala

  Ta i inne jego wypowiedzi To czysta patologia.

  radek ty zacznij najpierw poparawiac syf na swoim podworku

  Zacznijcie wrescie w polskim sejmie wy pseudopolitycy mowic jednym glosem.

  Przestancie wrescie zachowywac sie jak pensjonariusze z Tworek.

  Ktory z was bedzie dalej upieral sie w swojej glupocie - zalozyc mu kaftan bezpieczenstwa i do Tworek.

  Zacznijcie pierw od siebie WY.. pseudopilitycy , a pozniej zacznijcie prowadzic rozmowy na poziomie europejskim a nie wiejsko-podworkowym.

  Zrozumcie wrescie ze Sejm to nie Piwialnia piwa, ani Bazarowa Budka z piwem , ani sklep Ge-esowski z jakiego sprowadzaliscie wleczac po ziemi za wlosy waszych nawalonych rodzicieli.

  Jakby dzis Rosjanie dali wam ten wrak To BYSCIE sie jak cholota nawzajem pozabijali nad tym zlomem.

  To ze jeszcze nie dostaliscie wraku to dla waszego Dobra i Bezpieczenstwa..

  Przecie polowa z was w sejmie polskim to potencjalni klienci klinik psychiatrycznych , za sam wyraz twarzy nadaje sie do Tworek i obowiazkowo z kaftanikiem.

  Dac wam ten wrak w obecnej chwili To jak dac malpie brzytwe.

 • annx78

  Oceniono 2 razy 0

  a już w szkole podstawowej uczą że trzeba najpierw kolegę kopnąć......

  w tym wypadku nie kolegę tylko komitet śledczy. a i to tak proste że aż trudne....

 • wessling

  Oceniono 4 razy -2

  Właśnie tuz obok wskoczył news informujący o tym ze odwołano rosyjsko-niemieckie manewry wojskowe.
  Powód - czy jeden z powodów - obawa o reakcje Polski.
  Do dobry komentarz do pytania na ile nasza ( Sikorskiego ) polityka zagraniczna jest skuteczna i czy się z nami jeszcze liczą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje