Wstrząsający raport. Save the Children: dzieci są wcielane do zbrojnych grup w Syrii

17.03.2013 08:33
Zrozpaczona kobieta w mieście Idlib. Jej mąż i dwójka dzieci zostali zabici od uderzenia pocisku

Zrozpaczona kobieta w mieście Idlib. Jej mąż i dwójka dzieci zostali zabici od uderzenia pocisku (Fot. Rodrigo Abd AP)

Dzieci są wcielane do zbrojnych grup po obu stronach konfliktu w Syrii. Zostają bojownikami, strażnikami, informatorami, a czasami nawet są używane jako żywe tarcze - wynika z raportu międzynarodowej organizacji Save the Children, cytowanego przez BBC.
Dla wielu dzieci i ich rodzin przynależność do zbrojnych grup jest powodem do dumy. Część z nich została jednak wcielona do nich przymusowo. - Każdy widział śmierć, każdy kogoś stracił. Nie znam nikogo, kto cierpiał tak, jak my cierpimy - powiedział Save the Children chłopiec o imieniu Safa.

"Zaatakowali szkołę, wiele dzieci zginęło"

- Nie mogliśmy opuścić domu, nigdzie wyjść. Snajperzy byli na dachu, naprzeciwko. PrzeZ okno widzieliśmy zabijane dzieci, upadały trafione kulami - mówi kobieta z Homs, matka. Razem z dziećmi uciekła z Syrii.

- Najpierw na nasz dom spadł pierwszy pocisk. Poszliśmy na dół. Wtedy uderzył kolejny pocisk. Zostałem ranny i straciłem przytomność, zabrano mnie do szpitala. Nic nie pamiętam - mówi 14-latek z Syrii. Teraz mieszka w obozie dla uchodźców.

- Zaatakowali naszą szkołę. Wiele dzieci zginęło. Przestraszyliśmy się i przestaliśmy chodzić do szkoły - mówi 13-latka.

"Zapomniane ofiary"

Dzieci są "zapomnianymi ofiarami" trwającego od dwóch lat konfliktu. Nie mogą się uczyć, ponieważ 2 tys. szkół zostało zniszczonych podczas walk albo przekształconych w schroniska dla uchodźców. Pogorszyły się również warunki sanitarne, zwiększyło ryzyko chorób. Problemem są ceny jedzenia, które wzrosły tak, że najbiedniejszych rodzin nie stać na żywność.

Jak wynika z badań tureckiego Uniwersytetu Bahcesehir, trzy czwarte osób przed 18. rokiem życia straciło w trakcie wojny w Syrii kogoś bliskiego.

Zdaniem przedstawicieli Save the Children jedynym sposobem zakończenia cierpienia dzieci jest zakończenie wojny.

Trwająca od dwóch lat wojna domowa w Syrii pochłonęła - wg danych ONZ - ponad 70 tys. ofiar śmiertelnych i zmusiła do ucieczki z kraju około miliona ludzi, a setki tysięcy - do opuszczenia własnych domów.

Zobacz także
Komentarze (5)
Wstrząsający raport. Save the Children: dzieci są wcielane do zbrojnych grup w Syrii
Zaloguj się
 • 8pasazer

  Oceniono 21 razy 11

  Na wypadek, gdyby były jeszcze (?) osoby, które bezkrytycznie łykają medialną propagandę i uważają, że ktoś w tym konflikcie jest biały a ktoś czarny - informacja o pomocy humanitarnej udzielonej ww. dzieciom przez miłujące pokój państwa Zachodu.

  "The newspaper, quoting diplomatic sources, says that besides Croatian weapons the planes were full with weapons from other European countries including the UK. The weapons were organised by the United States of America."
  www.croatiaweek.com/75-planes-with-3000-tons-of-weapons-left-croatia-for-syria/
  Gdybyśmy mieli niezależnych dziennikarzy, ta informacja po pierwsze byłaby w gazecie obok powyższej, a po drugie musieliby się pod nią wypowiedzieć rzecznicy czołowych przedstawicieli polskiej zbrojeniówki. Ot tak, dla zyskania pewności i poszerzenia kontekstu.

 • 54bodek

  Oceniono 8 razy 6

  Gazeto przestań grać w plichy, i niedopuszcać do wysłania postu, poprzez wielokrotne żądanie logowania. po raz czwarty wpisuję tekst który miał być w odpowiedzi na post "8pasazer"

  " Zawodowi dziennikarze z reguły piszą tak, jak wymaga od nich redakcja, albo linia polityczna pisma, Czasami zdarza im się pisać obiektywnie, ale taki artykuł chowany jest gdzieś w zakamarkach portalu lub na dalszych stronach. Ale w internecie można wyszperać informacje z "drugiej strony medalu" Trzeba tylko chcieć szukać
  -----------------------------------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/2013/02/syria-nike-nadzieje-na-pokoj.html

 • dziadekjam

  Oceniono 31 razy 3

  W czasie Powstania Warszawskiego walczyły dzieci z inicjatywy zbrodniczego dowództwa.AK , które się tym chełpiło..

 • ask70

  Oceniono 29 razy 3

  To jak w AK?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje