Papież Franciszek: Chciałbym kościoła ubogiego i dla ubogich

16.03.2013 18:09
- Bardzo chciałbym, żeby Kościół był ubogi i dla ubogich - powiedział dziś papież Franciszek. Podczas audiencji wyjawił też dziennikarzom, w jaki sposób podjął decyzję o wyborze swojego imienia.
Zwracając się do kilku tysięcy wysłanników mediów z całego świata, zgromadzonych w auli Pawła VI, papież Franciszek opowiedział, że w czasie konklawe siedział koło swego wielkiego przyjaciela, emerytowanego arcybiskupa Sao Paulo, Claudio Hummesa. - Kiedy liczba głosów dochodziła do dwóch trzecich i zaczęło się robić "niebezpiecznie", kardynał Hummes objął mnie, ucałował i powiedział: "Nie zapomnij o ubogich". I wtedy natychmiast pomyślałem o Franciszku z Asyżu - opowiadał papież.

Gdy trwało liczenie głosów, myślałem o Franciszku z Asyżu - człowieku pokoju - dodał. Podkreślił, że wybierając imię Franciszka, myślał również o św. Franciszku z Asyżu jako o obrońcy Stworzenia, i powiedział, że dziś "człowiek nie ma najlepszych relacji z naturą".

Media powinny poznawać cnoty i grzechy Kościoła

Nowy biskup Rzymu podziękował przedstawicielom mediów za relacjonowanie w minionych tygodniach wydarzeń z Watykanu i mówił o szczególnej roli środków przekazu w informowaniu o życiu Kościoła. - Ale się napracowaliście w tych dniach - zauważył. Papież wskazał, że "Kościół nie ma natury politycznej, ale duchową". - To święty lud Boży, który idzie ku Chrystusowi - powiedział, zwracając uwagę na konieczność właściwej perspektywy. Dodał, że media powinny poznawać "cnoty i jego grzechy".

Franciszek wyraził opinię, że praca dziennikarza wymaga studiów i doświadczenia. - Jesteśmy wszyscy wezwani, by nie komunikować siebie samych, ale prawdę, dobro i piękno - dodał. I to - jak stwierdził - zbliża Kościół i media. - Dziękuję wam za wszystko, co zrobiliście, myślę o waszej pracy - zapewnił. Kocham was bardzo - powiedział.

Każdy jest dzieckiem Boga

W przemówieniu papież dodał, że wie, iż wśród obecnych są również ci, którzy nie należą do Kościoła katolickiego, i niewierzący. - Każdego z was błogosławię prosto z serca, w ciszy szanując sumienie każdego, ale wiedząc, że każdy z was jest dzieckiem Boga - powiedział.

Przemówienie Franciszka było wielokrotnie przerywane oklaskami. Po przemówieniu do papieża podeszli przedstawiciele watykańskiego biura prasowego oraz środków przekazu Stolicy Apostolskiej, w tym redakcja "L'Osservatore Romano", i największych, głównie włoskich mediów. Media włoskie oraz sami uczestnicy sobotniego spotkania zwracają uwagę na jego ciepły i serdeczny klimat oraz pełny sympatii stosunek nowego papieża do dziennikarzy.

Audiencja dla dziennikarzy tuż po konklawe to tradycja zapoczątkowana przez Jana Pawła II w 1978 roku. Podobna audiencja odbyła się po wyborze Benedykta XVI.

Zobacz także
Komentarze (174)
Papież Franciszek: Chciałbym kościoła ubogiego i dla ubogich
Zaloguj się
 • kalebas

  Oceniono 274 razy 242

  "Bardzo chciałbym, żeby Kościół był ubogi i dla ubogich"

  W Polsce to się nie przyjmie.

 • ga.1.2

  Oceniono 191 razy 169

  Bog do tego nie dopusci ,pocieszaja sie biskupi

 • 104i9

  Oceniono 170 razy 148

  - "Bardzo chciałbym, żeby Kościół był ubogi i dla ubogich"---oj to chyba długo nie pociągniesz ,za takie zdanie naraziłeś się sitwie watykańskiej.

 • jerzysm42

  Oceniono 162 razy 144

  Ciekaw jestem kiedy nasi purpuraci zrabowane i wyłudzone majątki oddadzą ubogim.

 • led2007

  Oceniono 134 razy 122

  No to pan Rydzyk i jemu podobni mają problem, mam nadzieję, że pójdą sobie z Kościoła w diabły...

 • alfredxy

  Oceniono 104 razy 88

  .... panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur.....

  panie Franciszku, niech pan zburzy to imperium zła i ciemnoty.......

 • kain_brat_abla

  Oceniono 100 razy 84

  Duchowieństwo ma powrócić do ubóstwa i cnoty wczesnego chrześcijaństwa metodą oczywistą: sprzedając swoje dobra, a zysk ze sprzedaży rozdając biednym. Państwo musi pośpieszyć z pomocą, jeśli Kościół nie okaże wystarczającej ku temu chęci.

 • e.olsen

  Oceniono 77 razy 63

  No to Papa ma przerąbane u konfratrów za takie poglądy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje