Na Elbrusie znaleziono plecaki zaginionych alpinistów z Polski i Iranu

Elbrus

Elbrus (fot. JukoFF/Wikimedia Commons/public domain/)

Podczas poszukiwań dwóch obywateli Polski i Iranu na Elbrusie w Kabardo-Bałkarii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, ratownicy znaleźli dwa plecaki, które prawdopodobnie należą do zaginionych alpinistów.
Poinformowała o tym agencja ITAR-TASS, powołując się na przedstawiciela Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji w Kabardo-Bałkarii Murata Ałażychowa. Przekazał on, że plecaki znaleziono na zboczu Elbrusu na wysokości 4800 m n.p.m. "Ratownicy przypuszczają, że należą one do zaginionych" - podał Ałażychow.

Poinformował on również, że widoczność w rejonie akcji poszukiwawczej jest słaba, a temperatura powietrza minusowa. Poszukiwania prowadzone są w rejonie skał Pastuchowa.

O zaginięciu alpinistów regionalny zarząd Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji w Kabardo-Bałkarii poinformowała w piątek polska ambasada w Moskwie. Według ambasady zaginęli oni 9 marca.

O zaginięciu Polaka placówka dowiedziała się od jego rodziny, która zawiadomiła ją, iż nie zgłasza się on od ubiegłej soboty. Ambasada zaznacza, że nie ma potwierdzenia, iż alpiniści wyruszyli w kierunku szczytu.

Cytowane w piątek przez agencję Interfax źródło w służbach poszukiwawczo-ratowniczych na Elbrusie przekazało, że Polak i Irańczyk nie zarejestrowali swojego wyjścia i nie podali trasy. Elbrus położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu. Liczy 5642 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem na Kaukazie i w całej Rosji.

Zobacz także
  • Alpinista Mark Roberts spadł 30 metrów w dół po uderzeniu przez bryłę lodu Dramatyczne wideo alpinisty. Spadał 30 metrów
  • Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka Będzie wyprawa po ciała Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Brat Maćka chce pochować go na Broad Peaku
  • Broad Peak Dramat Broad Peak. Wielicki: ''Jesteśmy tu dla bliskich. Nie ma już nadziei''
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje