Kardynał: Pedofile nie zasługują na karę, ale na leczenie

Kardynał Wilfrid Fox Napier

Kardynał Wilfrid Fox Napier (Fot. Plinio Lepri AP)

Kardynał Wilfrid Fox Napier, południowoafrykański duchowny, powiedział, że pedofilia powinna być leczona, a nie karana - donosi BBC News. Duchowny był jednym ze 115 kardynałów, którzy brali udział w ostatnim konklawe.
Kardynał Wilfrid Fox Napier w wywiadzie dla Radia BBC określił pedofilię jako "kondycję psychiczną, zaburzenie". - Jeżeli świadomie wybieram złamanie prawa, wiedząc, że łamię to prawo, wtedy powinienem być ukarany - powiedział kardynał. Dodał, że zna przynajmniej dwóch księży, którzy stali się pedofilami przez to, że byli molestowani jako dzieci. - Więc nie mówcie mi teraz, że takie osoby powinny ponieść odpowiedzialność karną jak ktoś, kto wybiera takie zachowanie świadomie. Nie sądzę, żeby ktokolwiek mógł powiedzieć, że takie osoby zasługują na karę. Oni sami zostali tragicznie doświadczeni - powiedział.

Fala krytyki po słowach kardynała

Wypowiedź kardynała wywołała natychmiastową krytykę. Marie Collins, która sama padła ofiarą pedofila, powiedziała BBC: - To jest przerażające, że mamy kardynała, człowieka na takiej pozycji w Kościele, który może posiadać takie poglądy. On całkowicie zapomina o krzywdzie dzieci.

Barbara Dorries, która jako dziecko została wykorzystana seksualnie przez księdza, stwierdziła z kolei: - Rozumiem, że to może być choroba, ale jest to także przestępstwo, a przestępstwa i zbrodnie są karane, przestępcy są odpowiedzialni za to, co zrobią. Biskupi i kardynałowie dołożyli ogromnych starań, aby umożliwić napastnikom uniknięcie kary, aby nie byli oni aresztowani, aby ich tajemnice pozostały w Kościele.

Więcej na stronie BBC News >>

Zobacz także
 • Recepcjonista Andrea opowiada o swojej rozmowie z papieżem "Halo? Tu papież Franciszek". Recepcjonista: Oniemiałem [WIDEO]
 • Nowicka: 'Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: 'Pani marszałek przeszarżowała' Nowicka: Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: Pani marszałek przeszarżowała
 • Ks. Józef Kloch Rzecznik Episkopatu o pedofilii w polskim Kościele [CAŁY LIST]
Komentarze (380)
Kardynał: Pedofile nie zasługują na karę, ale na leczenie
Zaloguj się
 • zapomnialamhasla

  Oceniono 438 razy 396

  Zgadzam się. Mało tego, jako zdrowi na umyśle, powinni mieć wybór, czy pod ostrze chcą podłożyć głowę, czy genitalia plus dłonie.

 • kalebas

  Oceniono 435 razy 389

  Pedofilia nigdy nie była i nie jest karana. Karane jest popełnianie czynów o charakterze seksualnym z nieletnimi poniżej lat 15. To jest chyba zasadnicza różnica.

 • iremus

  Oceniono 412 razy 356

  Kardynał: Pedofile nie zasługują na karę, ale na leczenie..... Oczywiście pod warunkiem, że są sukienkowi.

 • honkers

  Oceniono 301 razy 247

  "oto słowo Pana" ... módlcie się i służcie własnymi dziećmi rozpasanej kościelnej nomenklaturze.

 • e-komentarz

  Oceniono 246 razy 214

  Ks.kardynał chce - jak pisał Tym - leczyć żółwia ze skorupy?
  No, to trzeba by było w Polsce wszystkie kościelne salki katechetyczne które pozostały
  puste po lekcjach religii przeniesionej do szkół przerobić na gabinety terapeutyczne
  dla wszelkiej rangi sukienkowych. Tylko skąd wziąć tylu seksuologów i psychoterapeutów?
  Medice, cura te ipsum (lekarzu, lecz się sam)...

 • togo13

  Oceniono 226 razy 206

  To oni nieświadomie weszli w stan kapłański też??. To po incydencie pedofilii nie wysyłać ich na misje czy na inne probostwo tylko won ze stanu kapłańskiego. Wy ich kryjecie a więc jesteście współodpowiedzialni .

 • fjan

  Oceniono 228 razy 200

  Pieronek coś wspominał że to takie namiętności.

 • 24u

  Oceniono 228 razy 192

  Teorie ta nalezy rozszerzyc na mordercow,zlodziei itp., czyli wprowadzic calkowita bezkarnosc.

 • elucidator

  Oceniono 120 razy 106

  Pan kardynal bredzi.

  Po pierwsze, same ukierunkowanie popedu plciowego (niewazne jakiego) nie jest przestepstwem i nie mozna za to karac. Przestepstwem sa natomiast okreslone _czyny_ seksualne, i jezeli sa one zabronione nalezy za nie karac bez wzgledu na zawod - ksiezy tez.

  Po drugie, pedofilii, podobnie jak i innych orientacji seksualnych, nie da sie wyleczyc - przynajmniej tak dlugo jak nie sa znane biologiczne powody tych orientacji (aczkolwiek bardzo wiele wskazuje na to, ze ksztaltuja sie one w okresie plodowym albo krotko po urodzeniu). Mozna co najwyzej zwiekszyc swiadomosc pedofila ze wyrzadza dziecku krzywde, ale efekt takiej zwiekszonej swiadomosci nie daje zadnej gwarancji na to ze nie bedzie popelnial czynow pedofilskich.

  Po trzecie, to ze pedofilia powstaje u osob ktore jako dzieci byly ofiaramI pedofilow to co prawda bardzo rozpowszechniony, ale li tylko mit, nie poparty zadnymi powaznymi badaniami naukowymi.

  Po czwarte, kazda osobe z pedofilska orientacja ktora nie jest w stanie kontrolowac swoich czynow nalezy natychmiast odsunac od pracy z dziecmi, i dotyczy to rowniez ksiezy katolickich.

  Po piate, jednym ze sposobow na zmniejszenie odsetka pedofilow wsrod kleru jest zniesienie cellibatu. Nie rozwiaze to problemu calkowicie, ale na pewno zmniejszy jego zasieg do odsetka odpowiadajacego odsetkowi w calym spoleczenstwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje