Kardynał: Pedofile nie zasługują na karę, ale na leczenie

16.03.2013 15:23
Kardynał Wilfrid Fox Napier

Kardynał Wilfrid Fox Napier (Fot. Plinio Lepri AP)

Kardynał Wilfrid Fox Napier, południowoafrykański duchowny, powiedział, że pedofilia powinna być leczona, a nie karana - donosi BBC News. Duchowny był jednym ze 115 kardynałów, którzy brali udział w ostatnim konklawe.
Kardynał Wilfrid Fox Napier w wywiadzie dla Radia BBC określił pedofilię jako "kondycję psychiczną, zaburzenie". - Jeżeli świadomie wybieram złamanie prawa, wiedząc, że łamię to prawo, wtedy powinienem być ukarany - powiedział kardynał. Dodał, że zna przynajmniej dwóch księży, którzy stali się pedofilami przez to, że byli molestowani jako dzieci. - Więc nie mówcie mi teraz, że takie osoby powinny ponieść odpowiedzialność karną jak ktoś, kto wybiera takie zachowanie świadomie. Nie sądzę, żeby ktokolwiek mógł powiedzieć, że takie osoby zasługują na karę. Oni sami zostali tragicznie doświadczeni - powiedział.

Fala krytyki po słowach kardynała

Wypowiedź kardynała wywołała natychmiastową krytykę. Marie Collins, która sama padła ofiarą pedofila, powiedziała BBC: - To jest przerażające, że mamy kardynała, człowieka na takiej pozycji w Kościele, który może posiadać takie poglądy. On całkowicie zapomina o krzywdzie dzieci.

Barbara Dorries, która jako dziecko została wykorzystana seksualnie przez księdza, stwierdziła z kolei: - Rozumiem, że to może być choroba, ale jest to także przestępstwo, a przestępstwa i zbrodnie są karane, przestępcy są odpowiedzialni za to, co zrobią. Biskupi i kardynałowie dołożyli ogromnych starań, aby umożliwić napastnikom uniknięcie kary, aby nie byli oni aresztowani, aby ich tajemnice pozostały w Kościele.

Więcej na stronie BBC News >>

Zobacz także
Komentarze (380)
Zaloguj się
 • od-or

  0

  a to bezczelny hipokryta jak to swojego grajdołka broni.

 • julka1106

  0

  nalezy ich leczyc ale w seminarium zanim trafia do jakiejs parafi i bedzie zapózno;

 • fred_die

  0

  Panie Napier, leczony to powinien być pan i to w trybie zamkniętym.

 • wilem07

  Oceniono 2 razy 2

  zabojcow i zlodzie tez ie nalezy karac

 • louisciffer

  Oceniono 2 razy 2

  Czarny do kwadratu bełkot. Próbuje sobie furtkę otworzyć, obślizły katabas. Leczyć można jedynie przez skócenie ich pionowo i poziomo.

 • edilbu

  0

  Seksuologów i psychoterapeutów niech wspierają chirurdzy.

 • youmustbejoking

  Oceniono 4 razy 4

  nie no, panie kardynale, pan chyba żartuje??? W takim razie trzeba zamienić więzienia na szpitale, bo dlaczegóżby to inni łamiący w jakikolwiek sposób prawo musieli od razu trafiać za kratki? Każdy, kto dopuszcza się zła, jest w jakimś sensie "chory", więc, co? Potrzebuje leczenia??? Pedofil to zagrożenie dla najsłabszych, więc NATYCHMIAST trzeba go odizolować od społeczeństwa uniemożliwiając popełnienie przestępstwa. A pedofil w sutannie to szczególnie wyrafinowana i zakamuflowana forma przestępcy, tym bardziej, że prawem chroniona i kryta przez Kościół! Amen

 • tw_kaczor

  Oceniono 4 razy 4

  ten kościół to jedno wielkie śmierdzące szambo...

 • hryniewicki

  0

  Purpurstem powinien zostac tylko eunuch...a ten mial zostac ostatnim papirzem i koniec swiata?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje