Patriarcha Konstantynopola przyjedzie na inaugurację pontyfikatu Franciszka. Przełom

Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola

Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola (Fot. OSMAN ORSAL REUTERS)

Po raz pierwszy od ponad 900 lat, a więc od momentu rozpadu chrześcijaństwa na katolicyzm i prawosławie, patriarcha Konstantynopola przyjedzie do Rzymu, by uczestniczyć w inauguracji pontyfikatu nowego papieża - informuje Radio Watykańskie. Według komentatorów to przełom.
Informację o niespodziewanym przybyciu Bartłomieja I, zasiadającego na tronie w dzisiejszym Stambule, 19 marca na mszę św. inaugurującą pontyfikat podało Radio Watykańskie.

Już w czwartek, po wyborze kard. Jorge Bergoglio na papieża Bartłomiej I wystosował krótkie - choć uznane za "ciepłe" - oświadczenie: "Mam nadzieję, że Ojciec Święty przyczyni się do zaprowadzenia pokoju dla już dostatecznie umęczonej ludzkości, dla biednych i cierpiących" - napisał.

Pierwszy taki hołd od 1054 r.

W swoim oświadczeniu wyraził również "przekonanie, że nowo wybrany papież przyspieszy proces zmierzający do unifikacji dwóch Kościołów".

Przyjazd duchowego przewodnika Kościoła prawosławnego na inaugurację pontyfikatu nowego papieża to pierwsze tej rangi spotkanie zwierzchników katolicyzmu i prawosławia od czasu Wielkiej Schizmy w 1054 r. Wtedy to, w efekcie politycznej i kulturowej wojny biskupów Rzymu i Konstantynopola, rozpoczął się powolny rozłam Kościoła.

Zobacz także
 • Recepcjonista Andrea opowiada o swojej rozmowie z papieżem "Halo? Tu papież Franciszek". Recepcjonista: Oniemiałem [WIDEO]
 • Amalia Damonte opowiada o młodzieńczym uczuciu do Jorge Mario Bergoglio Ukochana papieża z dzieciństwa opowiada o ich niespełnionej miłości
 • Nowy papież Jorge Mario Bergoglio, na zdjęciu jeszcze jako kardynał Nowy papież Franciszek. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Jorge Mario Bergoglio
Komentarze (112)
Patriarcha Konstantynopola przyjedzie na inaugurację pontyfikatu Franciszka. Przełom
Zaloguj się
 • deszcze_castamere

  Oceniono 420 razy 412

  Czy szanowny autor niniejszego tekstu wie, co oznacza wyraz "hołd"???

 • rabbinhood

  Oceniono 190 razy 156

  Nic nie uwiarygadnia autorytetów bardziej niż ich wzajemny szacunek i zrozumienie pomiędzy sobą.
  Kościół Katolicki i Prawosławny tak naprawdę mają bardzo dużo wspólnego.

 • jerzy.bereszko

  Oceniono 84 razy 84

  Halo? Czy jest tam jakiś redaktor w wieku 25+ ? Nie wolno w tym kontekście użyć słowa hołd! To dezinformacja! Należy napisać, że patriarcha przyjedzie na inauguracje.

 • spacecadetto

  Oceniono 71 razy 67

  Jaki kurcze hołd?!!?!?!?!? Hołd www.sjp.pl/ho%B3d wyraz uwielbienia, czci. czemu autor bezmyślnie kopiuje inne newsy, zamiast popatrzeć, że gdzieś popełnił błąd?!

  Patriarcha Konstantynopola, ani żadnej Cerkwi Prawosławnej na świecie, nie jest duchowym przewodnikiem wszystkich żyjących na całej kuli ziemskiej wyznawców Prawosławia. Jedyną Głową Cerkwi jest Chrystus !

 • jf196

  Oceniono 61 razy 57

  "Po raz pierwszy od ponad 900 lat, a więc od momentu rozpadu chrześcijaństwa na katolicyzm i prawosławie, patriarcha Konstantynopola przyjedzie do Rzymu, by uczestniczyć w inauguracji pontyfikatu nowego papieża - informuje Radio Watykańskie. Według komentatorów to przełom."

  Skoro patriarcha Konstantynopola po raz pierwszy w historii przyjeżdża na inaugurację papieża to wiadomo że to przełom, nie potrzebuje "komentatorów" którzy by mi to uzmysławiali. No chyba że media mają ludzi za skończonych idiotów, którzy sami nie potrafią dostrzegać rzeczy oczywistych.

  Czekam na newsa
  "Według komentatorów 2+2=4" coby gawiedź nie miała wątpliwości ;]

 • jakiestakiekonto

  Oceniono 60 razy 56

  Bartłomiej wie, co robi i bez powodu nie robi tego, co robi. To nie jest żaden hołd, państwo, tfu,
  "gymnazyalisty z GW". To jest wyciągnięta ręka. Po COŚ. W jakis celu.
  I to JEST przełom. Jeszcze nie wiemy w jakim to kierunku pójdzie, ale...
  Coś się wydarzylo. Ważnego.

 • setpio

  Oceniono 84 razy 56

  Podoba mi się słowo "hołd". Takie samo marzenie ściętej głowy jak "haracz", którą płaciło tym i owym małym ludom Cesarstwo Rzymskie, w ramach manipulowania sojusznikami i agresywnej dyplomacji.

 • laliska

  Oceniono 36 razy 34

  Jaki hołd????!!! Patriarcha prawosławny jest rowny stolkiem papiezowi tak samo, jak patriarcha koptyjski. Co za bzdurny tytuł!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje