Patriarcha Konstantynopola przyjedzie na inaugurację pontyfikatu Franciszka. Przełom

16.03.2013 10:23
Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola

Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola (Fot. OSMAN ORSAL REUTERS)

Po raz pierwszy od ponad 900 lat, a więc od momentu rozpadu chrześcijaństwa na katolicyzm i prawosławie, patriarcha Konstantynopola przyjedzie do Rzymu, by uczestniczyć w inauguracji pontyfikatu nowego papieża - informuje Radio Watykańskie. Według komentatorów to przełom.
Informację o niespodziewanym przybyciu Bartłomieja I, zasiadającego na tronie w dzisiejszym Stambule, 19 marca na mszę św. inaugurującą pontyfikat podało Radio Watykańskie.

Już w czwartek, po wyborze kard. Jorge Bergoglio na papieża Bartłomiej I wystosował krótkie - choć uznane za "ciepłe" - oświadczenie: "Mam nadzieję, że Ojciec Święty przyczyni się do zaprowadzenia pokoju dla już dostatecznie umęczonej ludzkości, dla biednych i cierpiących" - napisał.

Pierwszy taki hołd od 1054 r.

W swoim oświadczeniu wyraził również "przekonanie, że nowo wybrany papież przyspieszy proces zmierzający do unifikacji dwóch Kościołów".

Przyjazd duchowego przewodnika Kościoła prawosławnego na inaugurację pontyfikatu nowego papieża to pierwsze tej rangi spotkanie zwierzchników katolicyzmu i prawosławia od czasu Wielkiej Schizmy w 1054 r. Wtedy to, w efekcie politycznej i kulturowej wojny biskupów Rzymu i Konstantynopola, rozpoczął się powolny rozłam Kościoła.

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Nie należy zapomnieć, że Patriarcha Bartłomiej I by od dawna przyjacielem Jana Pawła II i bez tegoż ostatniego jego obecność na inauguracji Papieża Franciszka prawdopodobnie by się nie ziściła. A więc kredyt należy się Janie Pawłowi za ten ogromny krok na przód na drodze ekumenizmu. Uważam wszakże, że istnieje możliwość, iż Patriarcha Bartłomiej czuje się duchowo zbliżony do Papieża Franciszka z uwagi na to, że łączy ich duchowość krzyża. Warto zwrócić uwagę na to, że tak Jan Paweł II, Bartłomiej I i Papież Franciszek, uznają , że "nasza relacja do bliźniego jest tak dobra jak nasza duchowość biblijna … i jak nasza miłość dla Boga Trójjedynego (por. Pwt 6, 5). Cała kondycja człowieka zależy od stanu naszej duchowości i jednolitości naszego obrazu Boga, i autentyczności naszej miłości do Niego! Dlatego, według Bartłomieja I, "najgorszym wrogiem ekumenizmu jest podział duchowy: jeśli duchy ludzkie nie czują się swobodnie pomiędzy sobą, jedność jest niemożliwa" (por. parafraza słów Bartolomeusza I, w: Insegnamenti di Giovanni Paolo II, t. XXVII (1), s. 873, 29 czerwiec, 2004). Fakt, że Bartłomiej się pojawia na inauguracji Papieża Franciszka jest sprawdzianem, ze odczuwa on jakieś wzmożone powinowactwo duchowe między katolicyzmem Papieża Franciszka i Kościołem Prawosławnym.

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  Przyjazd duchowego przewodnika Kościoła prawosławnego będzie pierwszym tego typu hołdem oddanym papieżowi przez najważniejszego dostojnika z Konstantynopola od czasu Wielkiej Schizmy w 1054 r.
  ----------------------------------------------------------------------------------------
  Czasami jak dziennikarze coś napiszą to boki można zrywać.To nie hołd a raczej życzliwość.

 • kato-rznik

  Oceniono 2 razy 2

  Zaważyłem, że srazeta kasuje wpisy niewygodne dla pewnych grup, kiedy stają się one zbyt popularne.

 • papaleone

  Oceniono 1 raz 1

  Wspólna kasa, to duża kasa.

 • gryszka13

  0

  Patriarcha odda hołd papieżowi ?! .. Autor nie ma pojęcia, o czym piszę, ale ma taką robotę, więc pisze! Myślę, że patriarcha mógłby też złożyć hołd jakiemuś rabinowi i immamowi, a co tam- ma blisko! Mógłby też zahaczyć o Indie w drodze powrotnej i złożyć hołd hinduskim bożkom!

 • kolona

  0

  Ze względu na zbyt dużą liczbę negatywnych ocen, proszę o usunięcie tego artykułu.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Polski motłoch przyjmuje do wiadomości moje instrukcje.
  W kolejnych wiadomościach nie ma już poufalego PONTYFIKAT FRANCISZKA .
  Czerska przeszła na formę PAPIEŻ FRANCISZEK...
  I tak wam nie odpuszczę...

 • stach12

  0

  Przełomem byłoby, gdyby redaktorzy GW zaczęli pisać po polsku. A może mają swoich czytelników, którym to nie przeszkadza? To dlaczego: gazeta.pl?

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Z tym hołdem sprawa dla lingwistów jest oczywista.

  W wielu językach SKŁADANIE WYRAZÓW SZACUNKU, przenośnie składanie hołdu, nawiązuje idiomatycznie do średniowiecznego czołobitnego wyrażania poddaństwa, składania hołdu, które było zazwyczaj powiązane z wypłaceniem okresowego haraczu.
  Tak jest np. w języku angielskim np.
  Mr Putin has often paid tribute to the perished in Soviet concentration camps – Putin często składał hołd ofiarom sowieckich obozów koncentracyjnych, ale dosłownie często płacił im haracz.

  Dalsze rozważania byłyby rzucaniem pereł między wieprze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje