USA nie dokończą budowy tarczy w Polsce. Muszą oszczędzać na obronę przed Koreą Płn.

16.03.2013 09:49
Barack Obama

Barack Obama (Fot. Susan Walsh AP)

Nie będzie czwartej fazy budowy tarczy antyrakietowej w Polsce. Wszystko z powodu braku pieniędzy i Korei Północnej, która jest teraz większym zagrożeniem dla Ameryki niż Iran - donosi serwis "Rzeczpospolitej". A tarcza w Polsce miała chronić Europę właśnie przed rakietami z tego kraju.
Informację o ograniczeniu planów dla Polski podał w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego James Miller, dyrektor departamentu politycznego w Departamencie Obrony. Jak zaznaczył, trzy pierwsze fazy budowy tarczy w Polsce są aktualne, ale ze względu na cięcia budżetowe fazy czwartej nie będzie.

Faza czwarta zakładała umieszczenie w bazie w Redzikowie do 2022 r. nowej, bardziej nowoczesnej wersji antyrakiet SM-3. Pociski te jeszcze nie istnieją, na razie są w fazie badań - zauważa serwis "Rzeczpospolitej".

Polski rząd się tego spodziewał

Przed Millerem sam sekretarz obrony Chuck Hagel powiedział dziennikarzom, że Ameryka musi przesunąć część środków z budowy tarczy antyrakietowej w Europie na ochronę przed atakiem rakietowym z Korei Północnej. Obecny plan zakłada rozmieszczenie nowych wyrzutni antyrakiet na Alasce, przeznaczonych specjalnie do obrony przed atakiem z Półwyspu Koreańskiego.

Polski rząd już w połowie lutego spodziewał się, że faza czwarta budowy tarczy może nie dojść do skutku właśnie z powodów budżetowych.

Zobacz także
Komentarze (251)
Zaloguj się
 • nieprzecietnie_bogaty

  0

  Najwyższy czas mówić "nie", gdy proszą i oczekują. Zamiast się tak denerwować i czekać na przychylność losu, lepiej skupić się na tym jak stać się bogatym.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  @kralik111
  Napisales "A jak nadejdzie powodz, jak w 1997 roku to bedziemy jesj skutki usuwac bombami atomowimi, kretynie?"
  Wojsko ma specjalistyczne wyposazenie i wyszkiolenie ktorego ceelem jest zabijanie. Uzywa sie ich w przypadku katastrof wylacznie dlatego, ze jest to znaczna liczba ludzi sprawnych fizycznie ktorzy nie maja nic do roboty, jak tez ich czesc sprzetu bywa przydatna w tych celach. Gdyby wojsko zostalo rozwiazane to za mala czesc wydatkow moznaby wyszkolic i wyposazyc ludzi ktorych specjalnoscia byloby udzielanie pomocy w takich przypadkach, cos w rodzaju Strazy Pozarnej.
  Radzilbym ci nie konczyc kazdej dyskusji nazwaniem tego z kim sie nie zgadzasz kretynem bo nie wnosi to niczego do dyskutowanego tematu, a nastawia oponenta do ciebie niechetnie.

 • calli

  Oceniono 4 razy 2

  Ten, który wpuścił zbrodniarzy jankeskich do Polski i pozwolił na budowę przez nich instalacji wojskowych jest zwykłym zdrajcą i pospolitą, antypolską mendą.

 • dan1-000

  0

  Miał być offset, nie było. Miała być tarcza, zabierają. Miały być patrioty, już nie ma ... By nie było, że wszystko nam zabierają, to ... zostawiają wizy.

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy 2

  Nareszcie ktoś za nas pomyśłał. Fakt że w nawijaniu makaronu nie dostają do pięt naszemu wodzowi 1000 lecia.

 • cztery44442

  Oceniono 7 razy 7

  Po przeczytaniu artykułu serdecznie się uśmiałam, polskie kabarety nie dorastają Amerykanom do pięt.
  USA traktuje Polskę jak "małpę z brzytwą" dlatego nie będzie tu żadnej tarczy ani innych rakiet. Mnie osobiście bardzo to odpowiada, ponieważ uważam, że Polska powinna szukać przyjaciół blisko czyli dogadywać się z sąsiadami. W każdym bądź razie to bardzo dobra wiadomość. Dziękuję Ci Ameryko.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 5

  Niech żyją partie Okrągłego Stołu! Tylko sojusz u boku Wielkiego Izraela, historyczna tradycja zainicjowana przez Jakuba Bermana a zwieńczona decydującą rolą KOR w obradach Okrągłego Stołu, może być gwarancją niepodległości Polski! Nawet wbrew nie tylko Rosji i Niemcom, ale również UE a nawet USA Polska przetrwa jako sieć kibuców. Oczywiście, pod warunkiem zapłacenia odszkodowania za Holokaust. Płatności można dokonywać za pomocą organów administracji państwowej, najlepiej na ich osobiste konta.

  Gratuluję gminie GW. Udało Wam się wykrztusić nazwisko nowego Sekretarza Obrony (Chuck Hagel), choć między wierszami. Ale kto jest następcą Hilary Clinton i jakie są zamierzenia nowego Sekretarza Stanu w polityce zagranicznej. Podpowiem, John Kerry. Czy podziela moją sympatię do Izraela?

  Czy mój komentarz będzie wyróżniony?

 • dokto

  Oceniono 5 razy 5

  To dobra wiadomość. Zawsze lepiej trzymać się z daleka od tarczy szczególnie takiej do, której strzelają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje