Kard. Nycz: Powiedzieliśmy papieżowi, że Polska na niego czeka

15.03.2013 20:53
Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem powiedzieliśmy Ojcu Świętemu, że Polska na niego czeka; po formalnym zaproszeniu przez Episkopat i władze kraju można realnie myśleć o wizycie papieża w Polsce - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Kard. Nycz, który przebywa w Rzymie, podkreślił, że czwartkowa msza św. na zakończenie konklawe była dla niego wielkim przeżyciem. - Odprawialiśmy ją razem z papieżem w tym samym miejscu, w którym został wybrany - w Kaplicy Sykstyńskiej. Msza św. była wyjątkowa i szczególna w tym znaczeniu, że Ojciec Święty w niezwykle bezpośredni i prosty sposób w krótkiej, ale głębokiej homilii skierował do nas słowa swoistego programu dla Kościoła, który chce prowadzić jako nowy papież - powiedział metropolita warszawski.

- Ojciec Święty mocno akcentował, że jeżeli nie jesteśmy wyznawcami Chrystusa, którzy go autentycznie przyjmują wraz z krzyżem, to grozi nam, że będziemy biskupami, kardynałami, papieżami, księżmi, świeckimi, ale mało przydatnymi dla misji Kościoła, który ma głosić zbawienie światu - dodał.

"Papież przyjął to z życzliwym uśmiechem"

Kard. Nycz ocenił, że papież Franciszek w pierwszych dniach pontyfikatu pokazał, że będzie wychodził do ludzi i przemawiał do nich w prosty i bezpośredni sposób. Metropolita warszawski podkreślił, że piątkowa audiencja dla kardynałów była bardzo serdeczna. - Papież długo rozmawiał z każdym z kardynałów. Myśmy podeszli do niego razem z kard. Stanisławem Dziwiszem. Powiedzieliśmy Ojcu Świętemu, że Polska na niego czeka. Mówiliśmy o obchodach 1050-lecia chrztu Polski. Poprosiliśmy, by te obchody mogły być połączone z kolejnym Światowym Dniem Młodzieży zorganizowanym w Polsce. Papież to przyjął z życzliwym, serdecznym uśmiechem. Myślę, że po formalnym zaproszeniu Ojca Świętego przez Konferencję Episkopatu Polski i władze państwowe można realnie myśleć o wizycie papieża w Polsce - ojczyźnie Jana Pawła II - powiedział kard. Nycz.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

Pytany, na ile realne jest zorganizowanie ŚDM w Polsce, kard. Nycz odpowiedział: "Jest to realne dlatego, że decyzja w Rzymie jeszcze nie jest podjęta". - Zapadnie ona w najbliższych miesiącach, ponieważ kolejne miejsce spotkania młodych ogłasza się na zakończenie Światowych Dni Młodzieży - najbliższe odbędą się w lipcu tego roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Wtedy ostatecznie dowiemy się, czy następne będą w Polsce - zaznaczył metropolita warszawski.

Episkopat Polski stara się, by Światowe Dni Młodzieży w 2015 r. odbyły się w Krakowie i rozpoczęły obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Biskupi skierowali pod koniec 2011 r. list w tej sprawie do papieża Benedykta XVI. Do tej pory nie zapadła żadna decyzja.

Zobacz także
Komentarze (221)
Kard. Nycz: Powiedzieliśmy papieżowi, że Polska na niego czeka
Zaloguj się
 • troque

  Oceniono 314 razy 240

  Panie Kaziu, katolicy być może tak ...ich prawo ich wola. Ale żeby mówić o Polsce to już gruba przesada.

 • totus.tytus

  Oceniono 326 razy 230

  Panie Nycz, jedna mała, ale istotna uwaga:
  Nie "Polska", ale jedynie "pewna grupa wyznawców". Uściślijmy to i nie popadajmy w euforię ani nie generalizujmy.
  Czy będzie pan finansował tę wycieczkę swojego szefa ze swojej kieszeni? Bo ja (i wielu innych Polaków) zwyczajnie uważam tego pana (oraz każdego jego poprzednika i następcę) za persona non grata w moim kraju, i nie chcę go tu widzieć bo obraża moje uczucia i światopogląd, a już szczególnie nie chcę patrzyć na to, jak władze mojej Ojczyzny (a w szczególności Pan Prezydent) pokornie i uniżenie biją pokłony tej osobie, liżą jej biżuterię i rozdają prezenty stanowiące własność Narodu, a więc również i moją.

 • bkn6

  Oceniono 190 razy 158

  kardynał K.Nycz jest najwyższy rangą/stopniem (kardynał!!!) kościelnym dostojnikiem polskim któremu udowodniono ukrywanie księdza pedofila ,są na to protokoły sądowe ,dokumenty i pieczątki ,cytat z "Newsweeka" jest tego dowodem :

  " Kilka lat później przypadkiem księdza R. zajął się Robert Dziemba, wtedy dziennikarz radiowy, do którego zgłosiła się matka innej ofiary. Dziemba zawiadomił hierarchów z Koszalina (w tym, jak wynika z zeznań przed sądem, również ówczesnego biskupa koszalińskiego, a dziś metropolitę warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza), ale księdza R. nie spotkały żadne nieprzyjemności ".

 • cillian1

  Oceniono 200 razy 144

  żadna Polska darmozjadzie!

  A w zasadzie masz rację - Polska czeka aby wydać kilkadziesiąt milionów, na taką imprezę!

  Pewnie więcej niż na stadiony!
  Klęczniki w Sejmie chętnie zapłacą!

 • twaryna

  Oceniono 115 razy 99

  i kto w to powiedzenie uwierzy, po tym jak tuż po konklawe Pieronek krakowski publicznie nie krył niezadowolenia (Pieronek: "wybrany został kardynał, którego w ogóle nie znam"), a Głódź był najzwyczajniej po ludzku zaskoczony, czego też nie krył...

 • zohen

  Oceniono 52 razy 44

  Panie Nycz, a kto Pana upoważnił do wypowiadania się w imieniu Polski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje