Kard. Nycz: Powiedzieliśmy papieżowi, że Polska na niego czeka

15.03.2013 20:53
Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem powiedzieliśmy Ojcu Świętemu, że Polska na niego czeka; po formalnym zaproszeniu przez Episkopat i władze kraju można realnie myśleć o wizycie papieża w Polsce - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Kard. Nycz, który przebywa w Rzymie, podkreślił, że czwartkowa msza św. na zakończenie konklawe była dla niego wielkim przeżyciem. - Odprawialiśmy ją razem z papieżem w tym samym miejscu, w którym został wybrany - w Kaplicy Sykstyńskiej. Msza św. była wyjątkowa i szczególna w tym znaczeniu, że Ojciec Święty w niezwykle bezpośredni i prosty sposób w krótkiej, ale głębokiej homilii skierował do nas słowa swoistego programu dla Kościoła, który chce prowadzić jako nowy papież - powiedział metropolita warszawski.

- Ojciec Święty mocno akcentował, że jeżeli nie jesteśmy wyznawcami Chrystusa, którzy go autentycznie przyjmują wraz z krzyżem, to grozi nam, że będziemy biskupami, kardynałami, papieżami, księżmi, świeckimi, ale mało przydatnymi dla misji Kościoła, który ma głosić zbawienie światu - dodał.

"Papież przyjął to z życzliwym uśmiechem"

Kard. Nycz ocenił, że papież Franciszek w pierwszych dniach pontyfikatu pokazał, że będzie wychodził do ludzi i przemawiał do nich w prosty i bezpośredni sposób. Metropolita warszawski podkreślił, że piątkowa audiencja dla kardynałów była bardzo serdeczna. - Papież długo rozmawiał z każdym z kardynałów. Myśmy podeszli do niego razem z kard. Stanisławem Dziwiszem. Powiedzieliśmy Ojcu Świętemu, że Polska na niego czeka. Mówiliśmy o obchodach 1050-lecia chrztu Polski. Poprosiliśmy, by te obchody mogły być połączone z kolejnym Światowym Dniem Młodzieży zorganizowanym w Polsce. Papież to przyjął z życzliwym, serdecznym uśmiechem. Myślę, że po formalnym zaproszeniu Ojca Świętego przez Konferencję Episkopatu Polski i władze państwowe można realnie myśleć o wizycie papieża w Polsce - ojczyźnie Jana Pawła II - powiedział kard. Nycz.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

Pytany, na ile realne jest zorganizowanie ŚDM w Polsce, kard. Nycz odpowiedział: "Jest to realne dlatego, że decyzja w Rzymie jeszcze nie jest podjęta". - Zapadnie ona w najbliższych miesiącach, ponieważ kolejne miejsce spotkania młodych ogłasza się na zakończenie Światowych Dni Młodzieży - najbliższe odbędą się w lipcu tego roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Wtedy ostatecznie dowiemy się, czy następne będą w Polsce - zaznaczył metropolita warszawski.

Episkopat Polski stara się, by Światowe Dni Młodzieży w 2015 r. odbyły się w Krakowie i rozpoczęły obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Biskupi skierowali pod koniec 2011 r. list w tej sprawie do papieża Benedykta XVI. Do tej pory nie zapadła żadna decyzja.

Zobacz także
Komentarze (221)
Zaloguj się
 • ce65

  0

  Po zaproszeniu przez Episkopat,papieza w imieniu,,narodu,, nie pytajac o zgode tegoz narodu,jak rowniez nie pytajac kto za ta wizyte zaplaci,gdy zapytalem swojego ksiedza to odparl mi wrecz cyt. zaplaci narod,czyli spoleczenstwo,kosciol jest za ubogi aby uniesc na soich barkach ta wizyte...No,no,bezczelnosc katabasow nie zna granic,a wiec rodacy-polacy zakasac rekawy i do roboty,pracowac w pocie czola aby oplacic wizyte,,TATY,,z Watykanu?? Musi minac przynajmniej ta generacja,aby polacy zmadrzeli,i zauwazyli jak sa DOJENI[wykorzystywani] przez bande NIEROBOW,OBIBOKOW,KLAMCOW,ludzi ktorzy w swoich ustach maja tylko czcze,frazesy bez pokrycie,i ktorzy sami w to nie wierza co glosza oglupialym ,,owieczkom,,!!!

 • apsik66666

  Oceniono 1 raz -1

  Geju pie...ny- czemu odpowiadasz za nas???

 • apsik66666

  Oceniono 2 razy 2

  Dziwko !!! jaka polska ???

 • apsik66666

  Oceniono 2 razy 0

  PEDALE ujawnij się

 • wlodwoz

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Nycz. Mów pan za siebie. Ja to też "Polska" a na waszego guru nie czekam!

 • ksks3

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego w imieniu Polski ?
  Polska to coś więcej niż watykańska sekta !

 • ej_ski

  Oceniono 3 razy 1

  Kard. Nycz: Powiedzieliśmy papieżowi, że Polska na niego czeka... Co to znaczy Polska na niego czeka. Jakie ma prawo wypowiadać się za mnie. Polska to ja i miliony takich jak JA. A on to kto, administrator kondominium Watykańskiego, Nycz! Umie podkulić ogon? Zacznie skamleć? a tu dylemat ; on tego nie umie ! Gdzie by mu przyszło do głowy być purpuratem UBOGICH. To dla niego i całej rzeszy kumpli to świat nie z tej ziemi.! ! ! !

 • nonofyourbusiness

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Nycz. Pan sobie możesz Bergolio na grilla zaprosić we własnym imieniu i do swojego ogródka.
  Od Polski wara!

 • ayouseptim

  Oceniono 5 razy 5

  Tzn., że pan Nycz to Polska! Koniecznie należy zerwać nieprawnie zawarty "konkordat".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje