Ksiądz porwany przez juntę nie ma żalu do papieża Franciszka. Ale siostra drugiego...

15.03.2013 17:23
Francisco Jalics, jeden z księży porwanych przez juntę

Francisco Jalics, jeden z księży porwanych przez juntę (Fot. Haus Gries AP)

Ksiądz Francisco Jalics, porwany przez wojskową juntę w Argentynie w 1976 roku, przekazał w piątek w oficjalnym komunikacie, że nie ma żalu do papieża. Siostra drugiego księdza, zmarłego już Orlanda Yorio, krytykuje wybór kardynałów.
Papież Franciszek jest oskarżany o to, że w czasie tzw. brudnej wojny, czyli wojskowej dyktatury w Argentynie w latach 1976-83, nie ochronił dwóch jezuitów przed uwięzieniem. On sam twierdzi, że ostrzegł obu ojców o grożącym niebezpieczeństwie i zaoferował im azyl w domu zakonnym, z którego nie skorzystali.

Jalics mieszka obecnie w klasztorze w południowych Niemczech. Razem z nieżyjącym już Orlandem Yorio był przetrzymywany i torturowany w Szkole Mechaników Marynarki Wojennej (ESMA) pod Buenos Aires, która zyskała ponurą sławę jako najstraszniejszy argentyński obóz śmierci.

"Jestem pogodzony z tamtymi wydarzeniami"

- Na temat tego wydarzenia rozmawialiśmy (z Bergogliem) dopiero wiele lat później - przekazał Jalics. - Razem odprawiliśmy mszę i uściskaliśmy się serdecznie. Jestem pogodzony z tamtymi wydarzeniami i uważam sprawę za zamkniętą. Rzecznik prasowy jezuitów w Monachium powiedział, że do spotkania między Jalicsem a Bergogliem doszło w 2000 roku.

Hiszpański dziennik "El Pais" opublikował wczoraj wiadomość, którą wysłała do mediów Graciela Yorio, siostra drugiego porwanego księdza. Powiedziała o Bergogliu, że jest "odpowiednią osobą do ukrywania zepsucia, to ekspert od ukrywania".

- Nazywa się go teraz papieżem biednych, ale wiele lat temu prosił mojego brata i Jalicsa, żeby porzucili pracę w slumsach. Oni przyłączyli się do teologii wyzwolenia, a on, jako prowincjał jezuitów, zostawił ich bez opieki - napisała Yorio.

Kobieta przywołuje również książkę "El Jesuita" (jezuita), w której Bergoglio opisuje swoje działania na rzecz uwolnienia obu księży. - Zadaję sobie pytanie, dlaczego naszym rodzinom nigdy nie powiedział o tych działaniach? Okłamał zarówno nas, jak i trybunał, przed którym zeznawał na ten temat w 2010 roku - zaznaczyła.

"Niesamowite, że został papieżem"

- Gdy mój brat został uwolniony po pięciu miesiącach, (Bergoglio) jedynie zapłacił za jego podróż do Rzymu. To niesamowite, że ten człowiek został papieżem. To najlepiej pokazuje, w jakiej kondycji znajduje się Kościół - dodała Yorio.

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi podkreślił dziś, że kierowane pod adresem papieża Franciszka zarzuty uwikłania w związki z dawną dyktaturą w Argentynie są bezpodstawne, niewiarygodne i podyktowane antyklerykalizmem.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • czak192

  0

  Nie ma żalu?! Po prostu przebaczył! Czymś innym jest natomiast fakt samego kablowania!
  wackiemososne.blogspot.com/2013/03/papiez-kablowa-na-ksiezy-zmiany-w.html

 • martsy

  0

  nienawidzące księży komuchy rozczulają się z powodu przesladowania księży?

  hahahahaha,

  to są dopiero jaja jak balony! nie ma takiej hucpy, której komuna by nie odstawiła

 • rypalski

  Oceniono 2 razy 0

  "siostra drugiego porwanego księdza. Powiedziała o Bergogliu, że jest "odpowiednią osobą do ukrywania zepsucia, to ekspert od ukrywania" - pani Yorio ma calkowicie racje - podziwiam ja za odwage bo napewno w tych dniach przedstawiciele z wydzialu watykanskiej propagandy beda kupowali wszystkich , ktorych tylko sie da zeby opowiadac bajeczki majace zbudowac pozytywny image Jorge Bergoglio. W 1979 roku ( na Watykanie wladca JPII-gi polski blogoslawiony milosciwie panujacy ...) Jorge Bergoglio pozwala argentynskiej juncie wojskowej przewiezc wszystkich wiezniow politycznych z wiezienia w Szkoly Morskiej Mechanikow na obrzezach Buenos Aires na wyspe El Silencio ... z zawiozanymi oczami , czesto bitych ... by tylko Amerykanska (nie myl z USA) Komisja do Praw Czlowieka ich tam nie znalazla ... trzymano ich na wyspie szefa jezuitow argentynskich Jorge Bergoglio.
  W czerwcu 1982 roku inny polski sympatyk faszyzmu ( zapoznaj sie ze sprawa biskupa Romero ... o raz o przyjazni Wojtyly z Pinochetem ... masowym mordeca , ktorego wyrzekal sie armia i rodzina ... ale nie Lolek)
  JPII-gi osobiscie udzielil blogoslawienstwa szefowi argentynskich szwadronow smierci generalowi Galtieri.
  Ksieze Slawomirze Oder ... niechze ksiadz przedstawi kolegium kardynalskiemu jeszcze jeden cud ... cud ,ze cala Polska ... kiedys razem ze mna ... byla tak oglupiona ,ze witala polskiego blogoslawionego ze lzami i na kolanach i nikomu nawet do glowy nie przyszlo ,ze Lolek moze byc faszysta (patrz jak Lolek zwalczal ksiezy i zakonnikow oraz osoby cywilne z liberation thelogy) ... no ale nie wszystko stracone ..." urocza wdowa z Rabki" po swietym w randze kardynala ciagle urzeduje na Wawelu. Santo Subito.
  popisal z cala odpowiedzialnoscia prawna za podane fakty : Zdzislaw Kukula kukula@shaw.ca

 • cheffin

  Oceniono 3 razy -1

  Agora -smieciowa gazeta

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 4 razy 0

  "odpowiednią osobą do ukrywania zepsucia, to ekspert od ukrywania".

  To show z bosym wędrowcem, który nie miał odmrożonych i poranionych stóp, nie umierał z zimna, choć ubrany był w worki w czasie konklawe .... a potem papież, który przyjmuje imię Franciszek... kościół zyskuje na czasie i okrywa pedofilię biedą.... tylko kto w to uwierzy?

  Naiwny?.... we mgle? Goliat na pchle?

  Choć w intencjach pozytywny.

 • weather2

  Oceniono 1 raz 1

  citisus:
  "Odnoszę wrażenie, że obecny Papież tak potraktował obu księży, jak prymas Glemp księdza Popiełuszkę. "
  Twoje porównanie byłoby słuszne , gdyby Glemp utrzymywał stosunki towarzyskie z Jaruzelskim i udzielał mu komunii (poszukaj w Googlach zdjęć B. i Videli) , Glemp palcem w bucie by nie ruszył podczas kilkumiesięcznego torturowania Popiełuszki, Jaruzelski torturowałby by wymyślnie tysiące Polaków, a niektórych zrzucałby z helikopterów do Bałtyku ( miłosiernie opatrzonych sakramentami). No i jeszcze drobiazg, Glemp musiałby się zgodzić na wykorzystanie terenu należącego do kościoła na obóz koncentracyjny. Mam dla ciebie radę , nie obrażaj nieżyjących.

 • citisus

  Oceniono 7 razy -3

  A co miał się zgodzić na przyłączenia Kościoła do lewckich ruchów rewolucyjnych i terrorystycznych? Miął wciągnąć księży do mordowania przeciwników. Przecież to nonsens. Poczytajcie sobie o teologii wyzwolenia. To bolszewizm, tle że posługujący się Chrystusem a nie Maksem.
  Przecież działania nieodpowiedzialnych zakonników mogły skutkować wymordowanie wszystkich. Chciał ich chronić a oni z tego nie skorzystali. Pomógł ich uwolnić i wysłał za granicę.

 • lukasiklukasik

  Oceniono 14 razy 12

  Chrześcijanin ma przebaczać oprawcom. To (niestety?) zasada tej religii. Dlatego nie opinia ofiary jest ważna dla oceny postępowania Jorge Berlogio pod rządami junty, ale historyczne dokumenty i świadectwa.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 7 razy -3

  To nie chodzi o żadne oceny, a o to ,że każdemu z przyjemnością i bezgranczną radością można obrabiać dupę szkalować i z porządnego człowieka robić śmiecie. Nie ma większej radości jak niszczenie ludzi. Internet jest do tego stworzony. Nie istnieje większa radość w internecie jak obrażanie innych. Prawie nikt nie zna człowieka, nikt nic o nim nie wie, a opluć każdy chce. Dlaczego, bóg jeden wie. B.Klimkiewicz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje